Darovanie krvi: Okrem dobrého pocitu znížite riziko infarktu aj iných vážnych ochorení

Darovanie krvi u lekára

Darovaním krvi okrem dobrého pocitu znížite riziko infarktu aj iných vážnych ochorení (Foto: Gettyimages)

V súčasnosti sú síce podmienky darcovstva krvi vzhľadom k šíreniu nákazy COVID-19 upravené, avšak krv je stále potrebná. Pokiaľ ste za posledných 14 dní neboli v zahraničí, ani nemáte žiadne respiračné ochorenia, krv darovať môžete. V rámci preventívnych opatrení sa však treba vopred objednať. Ešte stále váhate? Možno vás presvedčia tieto dôvody.

Základné požiadavky na darcovstvo

Pri darovaní krvi vám bude odobratých približne 450 ml krvi. Toto množstvo si náš organizmus však dokáže doplniť. Na odber môžete ísť do najbližšieho pracoviska Národnej transfúznej služby SR. Zoznam miest nájdete na stránke www.ntssr.sk. Ešte pred samotnou návštevou si overte, či spĺňate základné požiadavky pre darcovstvo krvi:
– hmotnosť minimálne 50 kg
– výborný zdravotný stav
– vek od 18 do 60 rokov

Ďalšie kritériá pre darovanie krvi nájdete v dotazníku.


Mohlo by vás zaujať: Darovanie krvi zachraňuje životy: Ako sa naň pripraviť čo najlepšie?


Zníženie nadbytku železa v tele

Zatiaľčo väčšina ľudí trpí nedostatkom železa, existuje ochorenie, pri ktorom množstvo železa v organizme rapídne stúpa. Ide o hematochrózu, genetické ochorenie, ktoré podľa doktorov postihuje približne zhruba jedného zo 400 Slovákov. Týmto pacientom pomáha práve darcovstvo krvi, vďaka ktorému sa zbavujú nadbytočného prvku v organizme. Ide zároveň aj o hlavný dôvod, prečo krv nemôžu darovať ľudia trpiaci anémiou.

Prevencia vzniku srdcového infarktu

Vďaka znižovaniu železa v krvi je darcovstvo vhodným pomocníkom v boji proti srdcovým ochoreniam. Pravidelné darovanie krvi minimálne raz za rok, môže znížiť riziko vzniku infarktu až o neuveriteľných 88 percent. Dokazuje to štúdia uverejnená v časopise American Journal of Epidemiology. Podľa nej vysoké hladiny železa v krvi sťahujú cievy, čím sa znižuje ich priechodnosť.


Mohlo by vás zaujať: Pomôžte iným aj vlastnému zdraviu: Poznáte výhody darovania krvi?


Zistenie zdravotného stavu

Každý človek ešte pred darovaním vyplní podrobný dotazník, vďaka ktorému lekár zistí, či je vhodný darca. Pred každým darovaním krvi je nevyhnutný odber vzorky krvi buď z lakťovej žily alebo z prstu, pri odberoch v teréne. Na výsledky analýzy krvného obrazu si pár minút počkáte. Pokiaľ máte v poriadku všetky hodnoty, môžete darovať krv.

Pravidelným darovaním krvi tak získate prehľad o aktuálnom zdravotnom stave. Tieto krvné testy sú pre darcov bezplatné. Ešte pred transfúziou sa testujú nasledovné parametre:
– krvná skupina
– RH faktor
– prítomnosť protilátok proti červeným krvinkám
– infekčné ochorenia (hepatitída typu B a C, syfilis, HIV1 a HIV 2)

Dobrý pocit

Pocit, že ste zachránili život iného človeka je tou najväčšou odmenou. Podľa Social Science & Medicine nezištná pomoc a dobrovoľníctvo rapídne znižuje riziko depresie a osamelosti u starších ľudí. Na Slovensku je najvzácnejšia krvná skupina AB, ktorú má len 7 % našich obyvateľov. Táto krvná skupina je zároveň najžiadanejšou. Ak k nej patríte a spĺňate všetky prísne kritériá na darcovstvo krvi, neváhajte. Jeden odberový vak môže zachrániť až tri životy. Práve preto je cenná každá kvapka.


Aké skúsenosti s darovaním krvi máte vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk, ntssr.sk
Odporúčame