Bratislava, hlavné mesto našej malej krajiny, je u domácich rovnako milovaná ako zatracovaná. Často ju totiž porovnávame s inými svetovými metropolami a nie vždy dokážeme oceniť, aká je v skutočnosti zaujímavá.
Vedeli ste napríklad, že v podzemí pod Dómom sv. Martina sa nachádzajú katakomby s kryptami? Prečítajte si ďalších desať pútavých faktov o Bratislave.
1. Unikát nielen v hraniciach
Bratislave patrí pozoruhodné prvenstvo. Žiadne iné európske hlavné mesto totiž nesusedí s dvomi krajinami súčasne. Naša metropola je križovatkou hraníc s Rakúskom na západe a s Maďarskom na juhu.
2. Blízkosť Viedne
Nielen hranice sú to, čo robí Bratislavu výnimočnou. Rovnako je to aj vzdialenosť od Viedne, od ktorej sa naše hlavné mesto nachádza len približne 60 kilometrov. Ide tak o dve hlavné európske mestá, medzi ktorými je najmenšia vzdialenosť.
3. Zavítal sem aj Napoleon
Nebyť návštevy tohto ambiciózneho generála, nestala by sa z Devína ruina. Napoleon prišiel na územie dnešnej Bratislavy aj s vojskami v roku 1809. Žiaľ, zanechal za sebou spúšť a značné množstvo obetí.
4. Nie je taká malá
O Bratislave veľakrát hovoríme ako o mini meste. Opäť je to však stereotyp, ktorý prevláda najmä v našich vidinách. V Európe totiž môžeme nájsť oveľa menšie metropoly, ako je Bratislava. Napríklad Valletta, hlavné mesto Malty, alebo slovinská Ľubľana.
5. Zahusťuje sa
Bratislava sa neustále rozvíja a mení. Dalo by sa povedať, že niekedy ju už ani domáci obyvatelia nespoznávajú. Môže za to najmä nové pulzujúce centrum mesta v oblasti Mosta Apollo. Nová štvrť však vzniká aj v bezprostrednej blízkosti Petržalky.
6. Prvenstvo vďaka obytnej štvrti
Keď už sme spomenuli Petržalku, je na mieste uviesť, že ide o najhustejšie obývanú obytnú štvrť v strednej Európe. Po dlhých rokoch sa jej dokonca podarilo vymaniť z tieňa betónovej džungle. Dnes patrí Petržalka medzi najvyhľadávanejšie lokality na bývanie aj vďaka tomu, že je na mesto veľmi zelená. Nachádza sa v nej tiež niekoľko zaujímavých prvkov ako napríklad slnečné hodiny alebo bunkre z obdobia druhej svetovej vojny.
7. Mala aj iné názvy
Nie vždy sme poznali Bratislavu pod jej aktuálnym názvom. Toto súčasné pomenovanie sa začalo oficiálne používať až v roku 1919. V minulosti nosila mená ako Istropolis, Bosenburg, Pressburg alebo Prešporok.
8. Kolíska zvučných mien
V Bratislave sa narodilo množstvo známych rodákov. Medzi inými aj fyzik a nositeľ Nobelovej ceny Philipp Eduard Anton von Lenard. Z Bratislavy však pochádzal aj Ondrej Nepela a množstvo ďalších známych osobností, spevákov a športovcov.
9. Sad Janka Kráľa
Iba máloktoré hlavné mesto sa môže pochváliť tak rozľahlým zeleným parkom ako práve Bratislava. Sad, ktorý je pomenovaný po Jankovi Kráľovi, je zároveň najstarším verejným parkom v Európe. A v lete nepochybne poskytuje úľavu od rozpálených bratislavských ulíc.
10. Dejisko skúšobného letu
V roku 1897 slovenský vynálezca Ján Bahýľ uskutočnil na území dnešnej Bratislavy prvý let vrtuľníka na svete. Udialo sa tak v priestoroch dnešného Námestia Slobody. Medzi Bahýľove významné patenty patrí tiež tank na parný pohon či výťah na Bratislavskom hrade.
Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku
Zdieľať na