Vianočné trhy 2023: Ktoré mestá sa oplatí tento rok navštíviť? Okrem tých slovenských sme sa pozreli aj k našim susedom

Vianočné trhy 2023

Návšteva vianočných trhov podporuje sviatočnú náladu (Zdroj: GettyImages)

Ani sme sa nenazdali a magický vianočný čas je po roku opäť pred dverami. Nie je to len chladné počasie a skoré stmievanie, ktoré nám toto obdobie pripomína. Sú to aj žiariace svetielka, neodolateľné vône, radostné stretnutia a príjemné melódie. Pre mnohých je toto obdobie už neodmysliteľne spojené aj s tradíciou pouličného predaja a návštevou vianočných trhov. Pozreli sme sa, v ktorých krajských mestách už vianočný punč rozvoniava, ale aj, do ktorých hlavných miest susediacich krajín sa výlet na vianočné trhy plánovať oplatí.

V článku sa dočítate:

Tradícia vianočných trhov tento rok nebude chýbať v žiadnom krajskom meste. V našom prehľade sme sa zamerali na všetko podstatné, čo by ste mali vedieť predtým, ako sa na ktorýkoľvek z nich vyberiete. Našej pozornosti neunikol ani dôraz na ekologický prístup. Určite vám príde vhod, ak už vopred budete vedieť, kedy a kde sa trhy konajú, aké majú predajné časy aj, čo vás na nich čaká. Taktiež to, či tam okrem chutného jedla a hrejivých nápojov nájdete možno aj drobné darčeky alebo spomienkovú vianočnú ozdobu, ktorá vám návštevu tých tohtoročných trhov bude neskôr nostalgicky pripomínať.

Vianočné trhy na západnom Slovensku

Bratislava

Kedy sa budú konať: od 23. novembra do 31. decembra 2023
Kde ich nájdete: Hlavné námestie, Františkánske námestie, Hviezdoslavove námestie
Predajný čas: od 10:00 do 22:00
Ako sa sem dostanete: Z Hlavnej vlakovej stanice ide pravidelne električka číslo 1 až priamo na námestie pred budovu starého SND, kde sa konajú vianočné trhy. Cesta trvá 12 minút.

Hlavné mesto má rozsvietením vianočného stromčeka presne mesiac pred Vianocami svoje oficiálne otvorenie už za sebou. Novinkou je, že budú trvať až do konca roka. Ruch a atmosféru vianočných trhov si tak môžete naplno vychutnávať na Hlavnom, Františkánskom aj Hviezdoslavovom námestí.

Čaká vás nielen pestrá ponuka obľúbených špecialít, ale nechýbajú ani exotické jedlá, či špeciality medzinárodnej kuchyne a pochutnajú si aj vegáni. Medzi hrejivými nápojmi nechýba medovina, grog, punč ani varené víno. Samozrejmosťou je zaujímavý program na celé obdobie, bezkontaktné platby, aj dôraz na čistotu. Používaním kompostovateľného riadu a vratných pohárov trhy nezabúdajú ani na ekologický prístup. Vianočnú atmosféru dotvára pestrá ponuka vianočných darčekov, sviečok, dekorácií a vianočných ozdôb.

Zaujímavou ďalšou novinkou tohtoročných trhov v hlavnom meste je „Prívetivá zóna“ umiestnená na Primaciálnom námestí v blízkosti Hlavného vianočného trhu. Poteší každého, kto si potrebuje oddýchnuť, na chvíľu sa niekam utiahnuť a načerpať novú energiu alebo si chce jednoducho vychutnať atmosféru mimo intenzívneho trhového ruchu, ale zostať zároveň v centre diania.

Trnava

Kedy sa budú konať: od 24. novembra do 22. decembra 2023
Kde ich nájdete: Trojičné námestie
Predajný čas: od 9:00 do 22:00 (posledný deň len do 20:00)
Ako sa sem dostanete: Zo železničnej stanice ide pravidelne autobus číslo 1 na zastávku Zelený kríčok (cca 200 metrov od trhov). Cesta trvá 7 minút.

Aj v srdci Trnavy, na Trojičnom námestí, už od 24. novembra vianočný stromček slávnostne žiari. Stánky predajcov pútajú rozmanitým sortimentom a tradičné vône nápojov či občerstvenia na každom kroku lákajú návštevníkov. Okrem nich vás tu čaká pestrý program počas celého obdobia až do Vianoc.

Motívom trnavského tohtoročného je prepájanie profesionálov a detí zo ZUŠ. Vkusné vianočné osvetlenie dáva zážitku z trhov žiarivú bodku. Nezabudnuteľné výhľady z Mestskej veže si počas utorkových večerov môžete vychutnať aj trochu inak. Zážitok najmä pre tých najmenších návštevníkov ponúka aj adventná atraktívna prehliadka veže s lampášmi v úplnej tme.

Nitra

Kedy sa budú konať: od 1. decembra do 31. decembra 2023 (rozhodujúci bude záujem predajcov a návštevníkov)
Kde ich nájdete: Svätoplukove námestie
Predajný čas: od 10:00 do 20:00 (remeselné stánky) a od 10:00 do 22:00 (gastro stánky)
Ako sa sem dostanete: Cestu zo železničnej stanice hravo zvládnete aj peši. Pri presune hromadnou dopravou odporúčame využiť linku č. 7 zo zastávky Rázcestie Železničná stanica, ktorá vás za približne 11 minút privezie priamo na Svätoplukove námestie k Divadlu Andreja Bagara.

Tento rok vianočné trhy v Nitre nezačínali v novembri, ako v minulosti bývalo zvykom, ale až 1. decembra v súlade s novou koncepciou symbolického otvárania okienok na adventnom kalendári. Na neskôr bolo preto naplánované aj oficiálne otvorenie tradičného vianočného mestečka. S príchodom Mikuláša sa od nedele 3. decembra slávnostne rozžiaril už i vianočný stromček.

V ponuke drevených domčekov znovu nájdete pestrý výber tradičných nápojov a jedál, ako aj ponuku remeselných, darčekových či vianočných predmetov. Novinkou je, že každý gastro stánok má tento rok povinnosť ponúkať aj bezlepkové a bezlaktózové dobroty. Nitra tento rok avizuje, že trhy budú ekologickejšie ako kedykoľvek predtým. Predaj nápojov je možný už iba z vratných pohárikov, pribudla však aj možnosť ponechať si ho na pamiatku.

Trenčín

Kedy sa budú konať: od 1. decembra do 31. decembra 2023
Kde ich nájdete: Mierové námestie
Predajný čas: od 10:00 do 18:00 (remeselné a predajné stánky) a od 10:00 do 22:00 (gastro stánky)
Ako sa sem dostanete: Z autobusovej stanice nastúpte na autobus číslo 1, 2, 6, 11 alebo 22. Všetky stoja na zastávke Hasičská, ktorá je najbližšia k Mierovému námestiu. Cesta trvá 3 minúty, k trhom je to pešo ďalších 5 minút.

Čaro Vianoc pod hradom Matúša Čáka si v Trenčíne môžete vychutnávať od 1. decembra. Okrem neodmysliteľných stánkov s vareným vínom, punčom, medovinou, horúcim čajom, medovníkmi, pečenými gaštanmi a s ďalším tradičným občerstvením, tu nájdete aj pestrú ponuku remeselných produktov, originálnych vianočných darčekov a dekorácií, ale aj kníh, vankúšov, sklených vitráží a netradičných handmade výrobkov.

Nezabúdajú ani na ekologický prístup, preto sa aj tento rok nápoje predávajú v zálohovaných pohárikoch. Počas trvania trhov nebude chýbať ani pestrý kultúrny program. Zaujímavosťou je veľký adventný veniec, betlehemská maštaľka, fotorám s pohľadom na Trenčiansky hrad, Zvonička šťastia či vianočný lesík, ktorého stromčeky ozdobili deti z trenčianskych základných škôl.

Vianočné trhy na strednom Slovensku

Banská Bystrica

Kedy sa budú konať: od 24. novembra do 5. januára 2024
Kde ich nájdete: Námestie Slovenského národného povstania, Námestie Štefana Moyzesa a lokalita Starej tržnice
Predajný čas: od 9:00 do 20:00 (remeselné a predajné stánky s vianočnou tematikou) a od 11:00 do 23:00 (gastro stánky)
Ako sa sem dostanete: Zo železničnej stanice nastúpte na trolejbus číslo 1 alebo 7. Za sedem minút ste na zastávke Národná, hneď v blízkosti námestia SNP. Približne za desať minút sa autobusom číslo 100 dostanete zo železničnej stanice na Námestie Štefana Moyzesa. Odtiaľ je neďaleko Stará tržnica.

Povinnou zastávkou banskobystrických vianočných trhov je Zvonička prianí pri vianočnom stromčeku. Novinkou je drevený betlehem umiestnený na nádvorí pri Barbakáne. Počas trvania trhov sa uskutoční viacero hudobných vystúpení a tradične nemôžu chýbať vianočné špeciality, cukrovinky a teplé nápoje. Súčasťou každého stánku s občerstvením sú keramické hrnčeky.

Žilina

Kedy sa budú konať: od 23. novembra do 23. decembra 2023, stánkari môžu podľa vlastného uváženia zostať do 2. januára 2024
Kde ich nájdete: Mariánske námestie a Námestia Andreja Hlinku
Predajný čas: od 10:00 do 22:00
Ako sa sem dostanete: Zo železničnej stanice nastúpite na trolejbus číslo 3, 4 alebo 16 a vystúpite na zastávke Hurbanova. Cesta trvá približne tri minúty a hneď za rohom na váš čakajú trhy. Cestu však hravo a rýchlo zvládnete aj pešo.

Vianočné trhy v Žiline budú oficiálne trvať mesiac. Novinkou je, že po 23. decembri bude otvorenie stánkov dobrovoľné, návštevníci si teda na punči a iných dobrotách pochutia o týždeň dlhšie, a to až do 2. januára. K dispozícii však už nemusia byť stánky v plnom počte, preto s návštevou tohto mesta neotáľajte. 

Sviatočná atmosféra je, ako každý rok, plná svetielok, výzdoby a môžete si kúpiť darčeky pre svojich blízkych v podobe remeselných výrobkov alebo zaujímavých potravín. Pripravený je bohatý program plný koncertov a predstavení aj pre deti. Trhy sa konajú na dvoch námestiach, sú vzdialené asi 5 minút chôdzou. Novinkou tohto roka je i vyhliadkové koleso na Hlinkovom námestí. Záujemcovia sa môžu na kolese previezť každý deň od 10:00 dopoludnia do 22:00 večer. Cena vstupného na jednu osobu je 6 eur. 

Vianočné trhy na východnom Slovensku

Prešov

Kedy sa budú konať: od 25. novembra do 22. decembra, po sviatkoch budú pokračovať od 26. decembra do 31. decembra 2023
Kde ich nájdete: Hlavná ulica (len pešia zóna)
Predajný čas: od pondelka do soboty od 10:00 do 19:00 a v nedeľu od 12:00 do 19:00 (domčeky s vianočným tovarom), od pondelka do soboty od 11:00 do 22:00  a v nedeľu od 12:00 do 22:00 (gastro stánky)
Ako sa sem dostanete: Zo železničnej stanice nastúpte na autobus číslo 14, 24, 28 alebo 45 a vystúpte na tretej zastávke s názvom Na Hlavnej. Cestovať budete 5 minút.

Čaká na vás približne 70 stánkov, pričom pri výbere v meste dbali najmä na lokálnosť. Súčasťou trhov sú aj charitatívne stánky, drevený betlehem, svetelné inštalácia v parku, alej vianočných stromčekov a vianočná hudba. Od 6. do 23. decembra je možný aj výstup na vežu Konkatedrály sv. Mikuláša.

Košice

Kedy sa budú konať: od 1. decembra do 23. decembra a potom od 26. decembra do 31. decembra 2023
Kde ich nájdete: Hlavná ulica (len pešia zóna)
Predajný čas: od 10:00 do 22:00
Ako sa sem dostanete: Zo staničného námestia nasadnite na električku číslo 2, 3 alebo 6 a vystúpte na Námestí osloboditeľov. Tu začína pešia zóna. Cesta trvá podľa spoju 3 alebo 5 minút.

V Košiciach historická časť ulice tiež už ožila magickou vianočnou atmosférou. Môžete si užiť vôňu vareného vína, medoviny a tradičných pochúťok, bez ktorých si sviatky nevieme predstaviť. Nebude chýbať ani Primátorský punč a výrobky šikovných remeselníkov. Program spríjemní náladu vianočnými koledami, divadelnými predstaveniami a koncertami. Obdivovať tiež môžete drevený vyrezávaný betlehem na pódiu pri Dolnej bráne. Tohtoročný vianočný strom vás očarí 2-tisíc metrov dlhou svetelnou reťazou s takmer 13-tisíc LED svetielkami.

Vianočné trhy v susedných krajinách

Ak by ste chceli zažiť atmosféru vianočných trhov v hlavných mestách našich susedných štátov, pripravili sme prehľad z Česka, Rakúska, Poľska a Maďarska. Zažijete v nich riadnu dávku zábavy aj zážitkov.

Praha, Česko

Kedy sa budú konať: od 20. novembra 2023 do 6. januára 2024
Kde ich nájdete: Staromestské námestie

Najväčšie vianočné trhy v Prahe sa nachádzajú na Staromestskom námestí, Václavskom námestí a námestí Republiky. Tie na Staromestskom námestí kladú dôraz najmä na české suroviny a výrobky. Určite neodoláte klasickému českému trdelníku, pochutnať si môžete aj na klobásach z českého mäsa alebo na cukrovinkách miestnych výrobcov. Nájdete na nich aj tradičné ozdoby, sviečky, vence, výrobky z textilu, dreva alebo slamy. Ponuka je bohatá a užijete si tiež radostný šum davu ľudí, vianočné melódie a kúzlo svetelných dekorácií.

Viedeň, Rakúsko

Kedy sa budú konať: od 15. novembra do 26. decembra 2023 a potom pokračuje od 27. decembra do 31. decembra 2023
Kde ich nájdete: námestie Maria-Theresien-Platz

Obľúbené vianočné trhy sú populárne aj medzi Slovákmi. Zaručene zažijete veľkolepú atmosféru, tak ako aj po iné roky. Oči zažiaria záplavou svetelnej výzdoby a nos pošteklí vôňa pečených mandlí. Na námestí sa nachádza vianočná dedinka s tradičnými umeleckými remeslami a originálnymi nápadmi na darčeky. K dispozícii sú aj dve curlingové ihriská.

Varšava, Poľsko

Kedy sa budú konať: od 24. novembra 2023 do 7. januára 2024
Kde ich nájdete: Zámocké námestie

Trhy vo Varšave vás určite nesklamú. Organizátori si pripravili gastronomické pochúťky, aromatické nápoje, umelecké výrobky aj vianočné ozdoby. K dispozícii je aj ľadová plocha a okrem hlavných trhov nájdete vo Varšave aj niekoľko lokálnych trhov v iných zákutiach mesta. Zimná Varšava má svoje čaro a v celom meste si rozprávkovú atmosféru prichádzajúcich sviatkov vychutnáte doslova na každom kroku.

Budapešť, Maďarsko

Kedy sa budú konať: od 8. novembra 2023 do 1. januára 2024
Kde ich nájdete: Námestie svätého Štefana

Bazilika svätého Štefana a jej okolie ponúka výnimočne krásne miesto pre vianočné trhy, jedno z najkrajších v Európe. Rozsvietené lampy vedúce ulicou ku kostolu v centre Budapešti vás prenesú do vianočnej rozprávky. Deti si zamilujú klzisko, ktoré je pre ne pripravené bezplatne a ostatní si vychutnajú veľkolepú svetelnú šou na fasáde baziliky vo večerných hodinách, každých 30 minút. Samozrejmosťou je ponuka bohatá na langoše, hamburgery, BBQ špeciality, klobásy, sladkosti a iné dobroty, bez ktorých si sviatky nevieme predstaviť.


Chystáte sa na vianočné trhy?

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR, Folklorfest.sk
Odporúčame