Dlhé šoférovanie pred vami? S týmito tipmi obmedzíte možnosť nehody na minimum

Žena

flickr.com/moonshadowedrose

Mikrospánok zapríčinený únavou za volantom si na cestách vyžiadal mnoho obetí. Možno to poznáte. Nekonečná rovná diaľnica, predpísaná rýchlosť sa vám zdá ako slimačí krok. Všetci v aute spokojne driemu, vy s rukami na volante cítite, že sa čosi deje. Viečka oťažievajú a zrazu je to tu! Spánok na tri sekundy. Ste v druhom pruhu, tesne pri zvodidlách. Rýchlo strhávate volant na druhú stranu. Uffff. To bola tesnotka. Nabudúce však toľko šťastia mať nemusíte.

Unavený vodič je ako opitý vodič

Alebo ešte nebezpečnejší. Ak ste unavený, máte poriadne obmedzenú schopnosť vnímania. V prípade, že pred šoférovaním ste boli na nohách 17 hodín, vaše telo je v stave, ako by malo v sebe 0,5 promile alkoholu. To sú asi dve veľké pivá. Jazdiť v takomto stave je hazard nielen s vašim životom, ale aj s rodinou a inými účastníkmi cestnej premávky.


Mohlo by vás zaujímať: Dopravná nehoda vás môže stretnúť kedykoľvek: Viete, ako postupovať?


Ako jazdiť, aby ste predišli mikrospánku:

Poriadne sa najedzte, ale nie príliš ťažkých potravín. Chlieb, cestoviny či ryža nie sú najvhodnejšie. Obsahujú látky, ktoré utlmujú organizmus.

Nenaložte si viac, ako zvládnete. Denná porcia kilometrov by nemala presiahnuť 800 – 1 000 kilometrov, aj vtedy by však bolo najlepšie sa striedať s druhým šoférom.

Majte spolujazdcov. Najlepšie takých, ktorým sa ústa nezatvoria. Na dlhej ceste autom ich oceníte, budete sa mať stále o čom rozprávať, to vás udrží bdelých.

Robte si prestávky. Azda najdôležitejšia rada. Ideálom je každé 2 hodiny, ak na vás prichádza mikrospánok, zastavte aj skôr. Ako ho spoznáte? Predmety pred vami sa rozmazávajú, zľaknete sa zvuku pri prejazde tunelom, nevšímate si okolie, len zhypnotizovane hľadíte do diaľky. Ideálne je si dlhú cestu rozvrhnúť. Zastavte v polovici cesty v nejakom zaujímavom meste. Ostatní členovia posádky si môžu užiť prehliadku mesta a vy si zatiaľ zdriemnete.

Energická hudba, žuvačka v ústach a môžete vyraziť. Možno máte radi klasickú hudbu, pomalé romantické melódie či rozhlasové hry. Na tie však zabudnite. Na cestu potrebujete energickú rytmickú hudbu, prípadne rozhlasové vysielanie, kedy sa striedajú piesne s hovoreným slovom. A žuvačka pomôže udržať vašu pozornosť. Nepreháňajte to ani s energetickými nápojmi, na krátku chvíľu zaberú, no potom majú skôr opačné účinky. Uprednostnite radšej kávu.

Doprajte si oddych počas rizikových hodín. Tie sú hlavne popoludní, medzi jednou a štvrtou, potom koncentrácia klesá od šiestej večer. Najrizikovejšími je druhá až piata hodina ranná, týmto časom sa vyhnite, alebo buďte obzvlášť opatrní. Opäť zdôrazňujeme: Pri prvých príznakoch únavy zastavte! Meškať hodinku kvôli spánku je lepšie, ako do cieľa vôbec nedoraziť.

Dobre si oddýchnite pred cestou. Doprajte si výdatnejší spánok ako obvykle, pokojne si poleňošte v posteli aj dlhšie. Aby ste za volant sadli čerstvý.

Nemajte v aute saunu. Teplota by mala byť príjemná, no v aute by ste sa potiť nemali. Používajte klimatizáciu, alebo nechajte pootvorené okno. Ak máte v aute viac, ako 23 °C, podporujete vlastné zaspávanie. To však neznamená, že takúto teplotu musíte mať za každých okolností. Ak vonku vládnu ešte väčšie horúčavy, tak nastavte klimatizáciu o 6-8 °C menej, ako je teplota okolia.

-Dbajte aj na pitný režim. Pite naozaj veľa. Nedostatok tekutín môže znižovať koncentráciu. Že budete musieť často zastavovať kvôli záchodu? O to lepšie. Budete prinútení urobiť si prestávku, kúsok sa poprechádzať a to len prospeje.

Vyhýbajte sa ceste v noci. Nepriateľom vodiča je tma a oveľa vyššia náchylnosť k mikrospánku. Predsa len, telo je v noci zvyknuté spať. Ak to dokážete premôcť, cesta v noci má mnoho výhod. Prázdne cesty, žiadne zápchy, vyššia cestovná rýchlosť, v cieli ste o poznanie skôr.

Dlhá cesta dá zabrať každému. Aj keď ste skúsený vodič, stále nemáte istotu, že sa vám mikrospánok neprihodí. Ak dodržíte všetky jeho rady, riziko dokážete minimalizovať. Buďte ostražitý, pozorný a predvídavý. Tak vás nezaskočí ani mikrospánok.


Máte vlastné skúsenosti s mikrospánkom? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/moonshadowedrose, flickr.com/moonshadowedrose, David
Odporúčame