Fanúšikovia diviny majú hody: Čo sa v tomto mäse ukrýva a na čo je vhodné?

Divina

flickr.com/shunterberg

Obdobie končiacej jesene je tradične späté s vrcholom loveckej sezóny. Divina svojou vysokou kvalitou a správnym pomerom nutričných hodnôt obsadzuje prvé priečky vo výživových odporúčaniach. Patrí k najkvalitnejšiemu mäsu, zver je v neustálom pohybe, preto obsahuje len veľmi málo tuku a cholesterolu.

Na druhej strane je pre takéto mäso charakteristický vysoký obsah bielkovín, nenasýtených mastných kyselín a omega 3 kyselín. „Mäso z diviny je vhodné napríklad pri diétach, ale aj pre ľudí trpiacich chudokrvnosťou, pretože je zdrojom železa,“ povedal šéfkuchár hotela Mercure Bratislava Centrum Tomáš Sika. Navyše na jeseň sa zvieratá živia najmä hubami, lesnými plodmi ako sú bukvice či žalude, čo prispieva k zaujímavej chuti mäsa.


Mohlo by vás zaujať: Pštrosie mäso patrí medzi najzdravšie: Chutnali ste ho už?


Divina sa nespracováva hneď, musí sa nechať odležať na chlade niekoľko dní. Podľa šéfkuchára sa divina pripravuje len krátko, dlhým varením sa mäso vysušuje a zostalo by príliš tuhé, bez šťavy. Na domácu prípravu je najvhodnejšie dusenie alebo pečenie v celku.


Mohlo by vás zaujať: Hovädzie, bravčové či králičie: Ktorý druh mäsa je pre vás ten najlepší?


Na dusenie je ideálny krk, plece a spodná časť stehna, na pečenie v celku sa používa vrchná časť stehna. Chrbát odporúča šéfkuchár spracovať ako minútky – stejky, medailónky či na báze roast beefu, odrezky z hrude alebo vnútorností sa zase využívajú na prípravu paštét, klobás alebo do plniek. Kosti možno použiť na zosilnenie šťavy gulášov alebo ragú, prípadne na samotnú základnú omáčku z diviny.


Máte radi divinu? Ako často ju konzumujete? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: flickr.com/shunterberg, flickr.com/shunterberg, TASR
Odporúčame