Šťastné páry zdieľajú na sociálnych sieťach veľmi málo fotografií. Tak to aspoň tvrdí veda. Podľa odborníkov z Albright College dvojice, ktoré majú spokojný a naplnený vzťah, nemajú potrebu dávať to svetu najavo. Preto zo svojho súkromia zverejňujú na sociálnych sieťach len minimum informácií.
Takmer každý, kto je činný na sociálnych sieťach, zdieľa špeciálne chvíle svojho života prostredníctvom fotografií, príbehov a videí. Prečo sa nepochváliť, ako nám to s partnerom spolu svedčalo na dovolenke, ako sme sa zabavili na plese či ako sme si užili spoločné chvíle na opekačke? Veľa dvojíc však žiadne spoločné selfie nezverejňuje a o ich vzťahu by ste sa tak na internete prakticky nič nedozvedeli. Pritom ide práve o dvojice, ktorým to vraj spolu výborne klape.
Je za tým fenomén RCSE
Dôvodom, prečo majú mnohé páry potrebu zdieľať spoločné fotografie s inými, je podľa vedcov predovšetkým fenomén zvaný RCSE, alebo Relationship Contingent Self Esteem. Ide o podmienenú sebaúctu, kedy sa naše sebahodnotenie mení na základe prijatej spätnej väzby. Teda to, ako vnímame našu hodnotu, sa líši podľa našich úspechov alebo neúspechov, a tiež od toho, aký názor na nás majú ostatní.
V praxi to vyzerá asi takto: Keď sme úspešní alebo dostaneme pozitívny komentár, naša sebaúcta stúpa, no keď urobíme chybu, dostaneme kritiku alebo trpíme odmietnutím, sebaúcta sa rúca. Je zrejmé, že ide o veľmi krehkú formu sebaúcty, pretože v podstate závisí od vonkajších faktorov. Je kontrolovaná ostatnými a „núti“ nás plniť ich štandardy, aby sme získali hodnotu a cítili sa byť cennými. Pritom platí, že čím viac našej sebaúcty závisí od druhých, tým menej šťastní budeme.
Dokazovať iným, že sme OK
Dvojice, ktoré pravidelne zásobujú sociálne siete spoločnými fotografiami, tak podľa vedcov nerobia preto, lebo by ich snáď bavilo fotografovanie. Dôvodom je to, že si osvojili očakávania tých druhých a snažia sa im vyhovieť. Chcú zapadnúť do skupiny a posilňovať svoj pozitívny obraz. Ocitajú sa tak v neustálom boji o udržanie svojho postavenia v očiach ostatných.
Tendenciu k takémuto správaniu majú ľudia, ktorí majú o sebe nízku mienku, ktorí ťažko vyjadrujú svoje pocity a neraz trpia úzkosťami. „Títo ľudia cítia potrebu ukázať ostatným, svojim partnerom a možno aj sami sebe, že ich vzťah je OK,“ vysvetľuje Gwendolyn Seidman, odborná asistentka psychológie na Allbright College.
Vedci z Northwestern University po rozhovore s viac než stovkou dvojíc zistili, že tí, ktorí často uverejňujú informácie o svojom vzťahu na sociálnych sieťach, sú v skutočnosti svojím vzťahom neistí. Tézou výskumníkov je, že ak pár neustále zverejňuje obsah o svojom vzťahu, v skutočnosti je to trik, ako presvedčiť všetkých ostatných, že žijú v šťastnom a zdravom partnerstve, a teda majú niečo, čo by im iní mali závidieť.
Prečo to šťastné dvojice nerobia?
Skutočne šťastné páry nemajú potrebu o svoj vzťah sa deliť s ostatnými. A dôvodov je hneď niekoľko.
Nepotrebujú nikoho presviedčať
Šťastné dvojice nemusia ostatným dokazovať, že sú šťastné. Vedia, čo cítia, a nezáleží im na tom, čo si myslia iní ľudia. Nepotrebujú o svojich citoch presviedčať okolie.
Nie sú narcistickí
Je dokázané, že ľudia, ktorí na sociálnych sieťach zverejňujú celý svoj život, sú narcistické a vystatovačné osobnosti. Bažia po komplimentoch a potrebujú uznanie z online sveta, pretože zvyčajne v reálnom živote nemajú veľa ľudí, ktorí by ich podporovali. Páry, ktoré sú spokojné so vzájomnou prítomnosťou, nemusia pravidelne uverejňovať svoje fotografie a príspevky.
Žijú v prítomnosti
Sotva uvidíte šťastný a harmonický pár, ktorý počas dovolenky zaplaví siete svojimi fotografiami. Ak niečo bude zdieľať, urobí tak po návrate domov. Je to preto, lebo takáto dvojica nepotrebuje publikum k tomu, čo práve prežíva. Radšej si naplno užíva prítomnosť.
Necítia sa neisto
Svet sociálnych sietí je v podstate súťaž. Ľudia sa v nej snažia vykresliť samých seba v tom najlepšom svetle, aby získali čo najviac „bodov“ a zvíťazili tvárou v tvár vlastnej neistote. Dá sa povedať, že sociálne siete nás prinútili stať sa neistými a nespokojnými s tým, čo máme. Šťastné páry sa však nepotrebujú porovnávať s ostatnými a do tejto „súťaže“ sa preto nezapájajú.
Tajnou ingredienciou šťastných párov v úspešných vzťahoch je to, že sa pri vzájomnom šťastí nemusia spoliehať na druhých. Nepotrebujú sociálne siete na to, aby si potvrdili, že sú šťastné. Nepotrebujú sa chváliť, vyvolávať v niekom závisť alebo niekomu niečo dokazovať. Tak schválne, koľko „zaľúbených“ fotografií ste zverejnili na sociálnych sieťach za posledný mesiac?
Zdieľať na