Horčík pre silnejšie srdce aj kosti: Tabletky však vymeňte za ryžu alebo čokoládu

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Magnézium, alebo horčík, je síce malým, no za to veľmi dôležitým prvkom v našom organizme. Jeho nedostatok dokáže narobiť poriadnu šarapatu. Je štvrtým najdôležitejším minerálom v našom tele, a preto mu treba venovať patričnú pozornosť. Pre správne fungovanie ho potrebujeme všetci, no čím sme starší, tým viac stúpa aj jeho potreba. Dnes vám ukážeme, za čo všetko je zodpovedný, a prečo by sme mali pamätať jeho dostatočný príjem.

Skvelý pomocník

Tento malý, prírodný zázrak sa podieľa na viac ako 600 enzymatických reakciách, zabraňuje vzniku rôznych mutácií, pomáha v mnohých biochemických procesoch a ďalších veciach. Jeho nedostatkom trpí viac ako 50 percent obyvateľov Európy. Denná odporúčaná dávka horčíka by mala predstavovať približne 320 až 360 mg u žien, pričom muži by si ho mali dopriať o trošku viac – 400 až 420 mg/deň.


Mohlo by vás zaujať: Horčík je dôležitý každý deň, proti únave aj stresu: Slováci trpia nedostatkom


Kde ho nájdeme?

Magnézium nemusíme dopĺňať len prostredníctvom výživových doplnkov. Prirodzený zdroj nájdeme v týchto potravinách:

– zelená zelenina (brokolica, špenát a podobne)
– hnedá ryža
– tmavá čokoláda
– quinoa
– mandle, kešu oriešky, tekvicové semiačka
– makrela, losos, tuniak
– čierna fazuľa
– avokádo
– kuracie mäso, morčacie mäso

Chráni naše srdce

Magnézium môže byť vhodným pomocníkom proti hypertenzii, teda vysokému krvnému tlaku, ktorý sa stal jedným z kľúčových problémov dnešného sveta. Príjem môže pomôcť pri znížení tlaku. Dodržanie odporúčanej dennej dávky môže znížiť riziko kalcifikácie koronárnych tepien až o 58 percent. Zároveň znižuje aj riziko arytmie, a preto by mali dbať na jeho dostatok všetci, ktorí trpia kardiovaskulárnym ochorením.

Zmierňuje predmenštruačný syndróm

Nejednu ženu mesiac čo mesiac trápi silný predmenštruačný syndróm (PMS), ktorý im bráni plnohodnotne fungovať. Aj tu môže pomôcť práve dostatok horčíka. Ak chcete, aby fungoval čo najefektívnejšie, skúste ho skombinovať s vitamínom B6. Po nejakej dobe by títo dvaja pomocníci mali zmierniť nadúvanie, bolesti brucha, hlavy, či celkové napätie.


Mohlo by vás zaujať: Horčík pre dobrý krvný tlak aj psychickú pohodu: Kde všade ho nájdete?


Zlepšuje sexuálny život

Priaznivý účinok môžu využiť aj muži. Štúdia Teheránskej univerzity medicíny publikovaná v roku 2006 poukázala na súvislosť medzi predčasnou ejakuláciou a nedostatok magnézia v organizme. Horčík sa nachádza v rôznych liekoch zameraných na liečbu erektilnej dysfuncie. Ak si doplníte chýbajúce minerály, určite to bude len vo váš prospech. Treba byť však trpezlivý. Na to, aby sa prejavili ich pozitívne účinky, potrebuje váš organizmus predsa len trošku času.

Znižuje riziko diabetu II. typu

V prípade cukrovky môže mať málo prijatého na svedomí neschopnosť inzulínu udržať v norme hladinu cukru v krvi. Výskum ukázal, že až 48 percent pacientov, ktorí trpia diabetom II. typu, má nedostatok horčíka. S nízkymi hodnotami minerálu stúpa tiež riziko vzniku ochorenia. To je len ďalší z mnohých dôvodov, prečo sa oplatí dbať na vyváženú a bohatú stravu.

Vďaka nemu máme pevnejšie kosti

Nielen vápnik a draslík je potrebný pre pevné kosti. Svoju úlohu tu zohráva aj horčík. Ak ho máme v strave dostatok (alebo si ho doplníme prostredníctvom výživových doplnkov), práve vápnik bude naše telo využívať oveľa lepšie. Dva minerály sú totiž na sebe priamo závislé. Keď by ste si zvýšili dávku vápnika, no vášmu telu by chýbal horčík, mohlo by to spôsobiť vznik rôznych kardiovaskulárnych ochorení. Zdravý pomer vápnika a magnézia by mal predstavovať 2:1.


V akej forme sa snažíte dopĺňať horčík do organizmu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame