Hystéria nie je len ženský rozmar: Trpia ňou aj muži a treba s ňou pracovať

Žena

gettyimages

Koľkokrát ste sa už v živote prichytili pri tom, že ste na niekoho adresu utrúsili: „To je riadna hysterka!“ Ľudia to nemyslia zle, no túto nálepku si množstvo žien nezaslúži. Hystéria je totiž omnoho závažnejší problém a nie len posmešné označenie niektorých žien.

Ženy sú od prírody krehkejšie stvorenia. Väčšina z nich je citlivejšia, čo často vedie k podliehaniu stresu a reakciám ako krik alebo plač. Umocňuje sa to tiež s vekom, napríklad v období prechodu, keď mnohé ženy nedobrovoľne upúšťajú uzdy sebaovládania. Napriek tomu, že hystéria postihuje častejšie ženy, nevyhýba sa ani „silnejšiemu“ pohlaviu.

Počiatky slova hystéria

Hystéria je slovo pochádzajúce z gréčtiny a v preklade znamená maternica. Je typom neurózy, ktorá je charakteristická narušením duševnej rovnováhy. Často stretáva ľudí s psychickými problémami a tiež tých, ktorí sú považovaní za emocionálne nedozretých a ktorí nedokážu kontrolovať stres a psychické preťaženie vplývajúce na ich život. Rovnako môže vychádzať z egocentrizmu danej osoby, ktorá chce týmto spôsobom na seba strhnúť pozornosť.


Mohlo by vás zaujímať: Za každým úspešným mužom stojí žena: Podporte kariéru toho vášho


Príznaky hystérie

1. Zvýšená citlivosť na podnety: ľahké vzplanutie na akýkoľvek popud

2. Neovládateľný krik: neraz ľudia trpiaci hystériou dokážu celé hodiny kričať, až kým nepríde úplne vysilenie

3. Vulgárny prejav a drobné fyzické útoky: rôzne nadávky a vyhrážky, ku ktorým sa neraz pridajú aj drobné fyzické útoky, facky a podobne.

4. Strata sebakontroly: hysterici nedokážu udržať na uzde svoje emócie a prejavy

Fyzické prejavy

  • náhla červeň v tvári
  • zrýchlený pulz a zvýšený krvný tlak
  • bolesť srdca, pocit tlaku na hrudi
  • pocity na odpadnutie až strata vedomia
  • ťažkosti s dýchaním, problémy s prehĺtaním
  • bolesti hlavy
  • trasenie končatín na celom tele, najmä rúk a nôh

Mohlo by vás zaujímať: Fenomenálna Elena Ferrante: Milujú ju na celom svete! Slovenky nie sú výnimkou! Čím to je?


Nie je to choroba, treba ju ale liečiť

Hystéria nie je ženský rozmar, je to vážny psychický problém, ktorý treba včas a poriadne liečiť. Ľudia, ktorí trpia touto poruchou osobnosti za ňu nemôžu, rovnako ako nemôžu za paranoju alebo sklony k závislosti.

Vo všeobecnosti sa hystéria nepovažuje za chorobu, ale skôr za povahovú vlastnosť. Preto je aj pre odborníkov pomerne ťažké ju diagnostikovať a následne liečiť. Odborníci sa však často zhodujú na tom, že na hystériu v dospelom živote má vplyv vývin človeka v detstve a tiež vyčerpanosť a prílišné pracovné nasadenie, prípadne ťažké životné obdobie.

Psychológ i joga

Osoby, ktoré majú dlhodobý problém s návalom hysterického správania by mali absolvovať sedenia s psychológom, ktorý pripraví anamnézu. Zároveň môže s pacientom trénovať, ako reagovať v rôznych situáciách a tiež ako sa pokúsiť emócie udržať na uzde.

Ďalej sa využívajú na liečbu dychové cvičenia a joga. Ak zmienené metódy nepomáhajú, tak v krajnom prípade môže psychiater naordinovať neuroleptiká či antidepresíva.


Aké skúsenosti s hystériou máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Natália, Milan
Odporúčame