Japonci našli recept na lenivosť: Vďaka zaujímavej technike s ňou zatočíte za jedinú minútu!

Japonská technika Kaizen

Japonská technika Kaizen vám pomôže vybudovať nové návyky už za jedinú minútu denne (Zdroj: GettyImages)

Stáva sa vám, že sa nadchnete pre niečo, no už po pár hodinách či dňoch pociťujete, že vaše prvotné zanietenie sa postupne vytráca? Nie ste v tom sami. Väčšina ľudí sa totiž stretáva s lenivosťou, ktorá pramení zo zistenia, že nie všetko sa dá dosiahnuť okamžite. Existuje však jedna zaujímavá technika, ktorá ponúka riešenie.

Vzdali ste sa svojich malých či veľkých životných cieľov, pretože ste nedokázali začať s ich plnením, a zakaždým ste to len odkladali na vhodnejšiu chvíľu? A možno ste si len časom povedali, že na to nemáte, vyhovorili ste sa na prvú prekážku, ktorá sa vám postavila do cesty, prípadne ste sa ubezpečovali v tom, že vám to k životu vlastne ani netreba.

Zmena k lepšiemu vďaka filozofii Kaizen

Ak vám niečo z vyššie uvedeného vyznieva povedome, je načase, aby ste sa zoznámili s japonskou technikou Kaizen. Predstavil ju Masaaki Imai, ktorý bol považovaný za otca v oblasti permanentného zlepšovania a túto techniku sa snažil rozširovať do celého sveta. Sľubuje pozitívne výsledky a v konečnom dôsledku má pokrok uvedený aj v samotnom názve – „kai“ (zmena) a „zen“ (dobro). Spolu to teda vyjadruje zmenu k lepšiemu.

Nezaberie vám veľa času a sľubuje, že pomôže jednoducho poraziť lenivosť. Technika Kaizen je totiž založená na myšlienke princípu jednej minúty. Znamená to, že na to, aby ste sa v niečom zlepšovali, stačí, aby ste tomu venovali jedinú minútu denne. Dôležité však je, aby ste tak robili každý deň a v rovnakom čase.

Úspech sa dostaví postupne

Áno, skutočne stačí len jedna minúta. Imai však zdôrazňuje, že ide o postupný proces a okamžité výsledky nemôžete očakávať už po jednom alebo dvoch dňoch. Musíte byť trpezliví a zaradiť túto aktivitu do svojej každodennej rutiny. Ak si vytvoríte vlastný rozvrh, ktorý vám vyhovuje, potrénujete disciplínu a obmedzíte čas, ktorý by ste venovali prokrastinácii.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
7 najčastejších chýb pri dodržiavaní predsavzatí: Robíte ich aj vy?

Nech už ste si zvolili akýkoľvek cieľ, táto technika vám ukáže, že aj malé krôčiky dokážu priniesť skvelé výsledky. Úloha sa vám takto nebude zdať už natoľko náročná. Po tomto poznaní začnete postupne zvyšovať množstvo času, ktoré svojmu cieľu denne venujete. Je len na vás, kedy sa tak rozhodnete urobiť. Môže to byť už po niekoľkých dňoch, po pár týždňoch alebo mesiacoch. Vo všetkých prípadoch je to úplne v poriadku.

Nepodceňujte svoje podvedomie

Možno sa ani nenazdáte a úloha sa stane súčasťou vašej pravidelnej rutiny na 30 či dokonca 60 minút. Zaradí sa totiž medzi vaše zvyky. Ale hlavne, budete pri nej prežívať úplne iné pocity, ako keď ste na všetko mali tendenciu rezignovať.

Nemusíte si vždy stanovovať veľké výzvy. Dôležité je, aby boli reálne splniteľné. Kombinácia menších výziev s neúnavným úsilím dokáže priniesť väčší úspech v oblasti sebazdokonaľovania a zvyšovania produktivity. Technika je určená naozaj pre každého a môžete ju aplikovať do svojho života kedykoľvek. Jediné, na čo sa musíte zamerať, je uvedomenie si, čo vlastne chcete dosiahnuť a aké sú vaše ciele.

Ak cítite, že potrebujete podporu, nájdite si niekoho, kto má podobný cieľ a vyniká svojou zodpovednosťou. Vzájomné zdieľanie informácií o svojom pokroku dokáže byť silnou inšpiráciou a povzbudením. Nezabudnite, že aj malý pokrok si zaslúži uznanie. Ak to potrebujete k posilneniu motivácie, pokojne sa zaň aj odmeňte.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, simplecapacity.com
Odporúčame