Zazimované muškáty budú opäť bohato kvitnúť: Doprajte im tú najlepšiu starostlivosť

staršia žena drží muškát

Ošetrené muškáty sa vám odvďačia krásnymi kvetmi (Zdroj: Freepik/ wavebreakmedia_micro)

Balkón či terasa plná krásnych muškátov býva ozdobou nejedného domu. Tieto obľúbené kvety sú pomerne nenáročné na pestovanie a vydržia aj niekoľko sezón. Ak máte aj vy zazimované muškáty z minulého roku, určite sa vám zídu rady, ako sa o ne na jar správne postarať. Neskôr sa vám odmenia bohatou úrodou kvetov.

Základná starostlivosť

Na prácu s muškátmi si vyberte slnečný deň, v ktorý nie je príliš chladno. Nachystať si ich ale môžete aj v skleníku alebo krytej verande.

Jednotlivé kvetináče s muškátmi preberte a vyberte si z nich tie, ktoré vám vyhovujú na ďalšie pestovanie. Zlikvidovať treba slabé, choré, staršie aj menej vitálne rastliny.

Každú rastlinu pozorne prezrite a odstraňujte choré či poškodené výhonky. Zbavte sa ich aj v prípade, že sa už začali zelenať.

Netreba zabudnúť ani na zvyšky kvetov, ktoré mohli na rastlinách zostať ešte od jesene. Pokiaľ ste muškáty skladovali na svetle, je lepšie odstrániť aj prvé kvetné puky. Zbavte muškáty všetkých zoschnutých listov a nenechávajte ich ani na povrchu substrátu.

Orezávanie výhonkov

Najdlhšie výhony zastrihnite. Nemusíte sa obávať ani radikálnejšieho rezu, pretože muškátu prospeje. Zelenú stonku zrežte na tri až štyri púčiky. Z nich potom vyrašia nové výhonky a rastlina sa krásne rozkonári. Ak sa na starších, zdrevnatených stonkách objavili nové výhonky, odrežte ich tesne nad novými výhonkami.

Skúsení záhradkári odporúčajú rezy ošetriť. Stačí na to obyčajná mletá škorica alebo drevené uhlie. Rez však môžete nechať aj voľne zaschnúť.

Pri orezávaní berte do úvahy typ muškátu. Niektoré druhy rastú do šírky alebo sa naopak ťahajú do výšky. Takýto prirodzený tvar muškátu nesmiete meniť radikálnym orezávaním koruny. Rastlina by kvôli tomu mohla odumrieť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Rastlina mesiaca: Krehké snežienky ohlasujú príchod jari, na toto si však dávajte pozor

Ošetrené rastliny nakoniec zalejte a prihnojte štartovacím hnojivom na muškáty. Ak nie je vonku ešte dostatočne teplo, nechajte ich na teplom mieste s dostatočným prísunom svetla. Muškáty môžete postupne otužovať aj vetraním miestnosti. Keď už nebudú hroziť jarné mrazy, premiestnite ich von.

Presádzanie

Majú rastliny príliš malý črepník? Spoznáte to tak, že sú prekorenené a na pohľad slabé. Presaďte ich radšej do väčšieho črepníka, ktorý by mal byť v priemere aspoň o 2 cm väčší. Použite iba substrát určený na pestovanie muškátov a iných balkónových kvetov. Bežná záhradná zemina sa na tento účel nehodí.

Muškát s koreňovým balom opatrne vytiahnite z pôdy a koreňový bal trochu uvoľnite prstami. Potom ho vložte do pripraveného substrátu. Substrát dobre utlačte okolo presadenej rastliny, hlavne po okrajoch črepníka. Presadenú a upravenú rastlinu dôkladne zalejte.

Kým sa presadený muškát v novom kvetináči dostatočne nezakorení, zalievajte ho len zľahka. Ďalšie hnojenie nebude potrebné až do vtedy, kým ho nevynesiete nastálo von.

Dostatočne pevné a zdravé výhonky muškátov, ktoré zimovali na svetle, môžete použiť ako vrcholové odrezky. Rastlinku si tak môžete ľahko rozmnožiť.

Skvelé domáce hnojivo

Na záver vám dáme tip na skvelé hnojivo. Bude vás stáť iba zlomok ceny kupovaného a muškáty dokonale vyživí. Potrebovať budete 3 litre vody, kocku droždia a pol hrnčeka cukru.

V nádobke s litrom teplej vody rozpustite kvasnice spolu s cukrom a nechajte 2 týždne kvasiť. Voda by mala mať maximálne 35 ˚C, aby ste nezničili kvasinky. Nádobu nezatvárajte, pretože by pod tlakom kvasenia mohla prasknúť. Nechajte ju umiestnenú na mieste, kde vám nebude prekážať jej zápach.

Po dokončení fermentačného procesu prilejte zvyšné dva litre čistej teplej vody. Získate tak koncentrované hnojivo, ktoré môžete po zriedení použiť. Jeden hrnček koncentrátu z droždia zmiešajte v 10 litroch vody. Ak vám stačí menšie množstvo, dodržte vždy pomer 1:10. Hnojivom zalievajte raz do týždňa, najlepšie hneď ráno alebo večer po západe slnka. Hnojivo sa dá použiť aj ako postrek.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Jar je už za dverami: Nezabudnite na prvé jarné postreky stromčekov a kríkov, vďaka týmto tipom to stihnete v pravý čas

Pripravenú zmes na hnojenie skladujte v sklenenej nádobe prikrytej priedušnou gázou. Aby vám čo najdlhšie vydržala, umiestnite ju do chladničky pri teplote okolo 5 °C. Raz za čas ju premiešajte.

Prehľad top kúpeľov a wellness na Slovensku: Čítajte viac!

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame