Žijete od výplaty k výplate? Unikátna metóda vás naučí, ako si robiť úspory

Šetrenie peňazí a úspory

Japonci odhalili tajomstvo tvorenia úspor pomocou techniky Kakeibo (Zdroj: GettyImages)

Vedieť vhodne spravovať svoje financie nemusí byť pre každého jednoduché. Existuje však viacero spôsobov, ktoré môžu byť v tejto oblasti nápomocné. Jedným z nich je aj japonská technika Kakeibo, ktorá vás naučí lepšie zaobchádzať so svojimi peniazmi.

Metóda s vyše storočnou tradíciou

Japonci sú odnepamäti známi svojimi minimalistickými prístupmi k organizácii v rôznych oblastiach života. Vo veciach majú radi poriadok a neľutujú venovať čas tomu, aby fungovali efektívnejšie. Z tejto filozofie vychádza aj japonská metóda šetrenia peňazí – Kakeibo („kah-keh-boh“), ktorá však nie je žiadnou novinkou. Už vyše 100 rokov je totiž populárnou a uznávanou cestou vytvárania úspor.

V preklade ide o domácu finančnú knihu, čiže akýsi denník zaznamenávania príjmov a výdavkov, ale aj finančných cieľov. Koncept, ktorý predstavila ešte v roku 1904 prvá japonská novinárka Hani Motoko, mal pôvodne pomôcť ženám v domácnosti s efektívnejším spravovaním financií. Kým zo začiatku sa všetko zaznamenávalo výhradne na obyčajnom papieri, časom, ako sa táto metóda stávala čoraz populárnejšou, začali ľudia na tento účel používať rôzne tabuľky, špeciálne navrhnuté knihy, časopisy, či aplikácie.

K využitiu techniky Kakeibo vám stačí pero a papier. (Zdroj: Freepik/freepik)

Stanovte si hlavné kategórie svojich výdavkov

Je dôležité, aby ste pochopili, do ktorých oblastí svojho života dávate najviac peňazí. Pomôže vám to bližšie zistiť, čo bráni v tom, aby vám na konci mesiaca ostala na účte vyššia čiastka. Pri zostavovaní vašich výdavkov sa preto zamerajte predovšetkým na nasledovné kategórie:

  • nevyhnutné výdavky – napríklad platby spojené s bývaním, náklady na jedlo a dopravu
  • vaše priania – náklady na veci alebo aktivity, ktoré vám urobia radosť, ale nie sú nevyhnutné. Možno sem zaradiť napríklad nákup nového oblečenia, investovanie do záľub, častejšie stravovanie v reštauráciách.
  • kultúra – akékoľvek výdavky na kultúrne aktivity, vrátane nákupu kníh, návštevy rôznych kultúrnych inštitúcií či koncertov
  • nečakané výdavky – veci, za ktoré pravidelne neplatíte. Tu treba myslieť napríklad na prípadné opravy, kúpu nečakaných darčekov či rôzne núdzové situácie, ktoré si vyžadujú investíciu
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chcete si vytvoriť finančný plán? Nemusíte chodiť do banky – poradíme vám, ako ušetriť a získať rezervu

Položte si štyri základné otázky

Koľko peňazí mám k dispozícii?

Vypočítajte si svoj čistý mesačný príjem oslobodený od akýchkoľvek daní a odpočítateľných položiek. Zarátať sem môžete nevyhnutné (fixné) výdavky a odpočítať ich z celkového príjmu. Vytvoríte si tak jasnejšiu predstavu o tom, aká suma vám ostane na ostatné výdavky a plánované sporenie.

Koľko by som chcel ušetriť?

Práve úvaha o tejto otázke odlišuje techniku Kakeibo od iných. Prednostne sa totiž musíte zamyslieť nad tým, koľko by ste reálne chceli ušetriť, a to bez toho, aby ste sa najskôr pozreli na svoje výdavky. Práve v tomto bode je vhodné si stanoviť cieľ alebo konkrétny zámer na daný mesiac a vytvoriť si predstavu, čo musíte urobiť pre jeho dosiahnutie. Samozrejme, všetko musí mať reálny základ.

Stanovte si svoj reálny sporiaci cieľ. (Zdroj: Freepik/awesomecontent)

Koľko míňam?

Zamyslite sa najskôr nad tým, na čo plánujete minúť peniaze, a vytvorte si rozpočet, do ktorého zahrniete všetky vaše variabilné náklady. Následne si budete musieť premyslieť každý nákup, ktorý sa chystáte urobiť a zapísať si ho do konkrétnej kategórie. A to aj v prípade, ak by išlo o niečo, na čo ste minuli len jeden cent. Tak sa vám pekne ukáže, ktoré kategórie budú rásť rýchlejšie a ktoré, naopak, pomalšie.

Ak vám okamžité zapisovanie „za pochodu“ príde chaotické, vyhraďte si denne aspoň pol hodinu a poctivo si všetko zaznačte. Ideálne bude, ak si zo zapisovania vybudujete zvyk, ktorý vás bude sprevádzať každodenným životom. Uľahčiť si to napríklad môžete aj vyžiadaním účtenky po každom nákupe, aby ste na nič nezabudli. Väčšina Japoncov si dokonca peniaze vopred rozplánuje podľa jednotlivých kategórií a následne si ich rozdelí do obálok. Veria, že plán, ktorý si stanovili, potom dodržia jednoduchšie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pravdivý príbeh: Suseda ma chcela využiť, nedarovala som jej to!

V čom a ako by som sa mohol zlepšiť?

Koniec mesiaca je čas, kedy by ste mali bilancovať a skontrolovať si svoj pokrok. Podarilo sa vám pridržať pôvodných cieľov? Ak aj náhodou nie, nezúfajte. Nie každý mesiac sa musí vyvinúť podľa vašich predstáv. Nikdy nie je na škodu si svoje ciele opakovane pripomenúť a prípadne prehodnotiť.

Podstatou tohto bodu však určite nie je kritika, ale pozorovanie a nachádzanie prípadných malých vylepšení. Možno si jednoducho uvedomíte, že niektoré výdavky neboli potrebné, a ďalší mesiac už budete s peniazmi nakladať opatrnejšie. Alebo vás prekvapia vysoké výdavky v rámci niektorej z kategórií, a privedie vás to k zamysleniu, prečo to tak je.

Vediete si evidenciu svojich príjmov a výdavkov?

Univerzálna metóda pre každého

Hoci technika Kakeibo nemusí vyhovovať každému, jej využiteľnosť sa neobmedzuje len na vysoké príjmy. Aplikovať ju môžete aj vtedy, ak vaša domácnosť bojuje s nižším príjmom. Stačí vám k tomu kúsok papiera a túžba vytvoriť si lepšie návyky v oblasti financií.

Uvedenú techniku sporenia a rozumného míňania môžete vnímať ako určitý opakujúci sa cyklus. Každý mesiac vám ukáže, či nerozhadzujete peniaze na zbytočnosti. Dôraz je teda kladený na to, aby ste sa lepšie zamysleli nad tým, prečo nejaký nákup uskutočňujete a investovali do vecí, ktoré sú v súlade s vašimi potrebami či cieľmi. Vytvára priestor pre neustále zlepšovanie a sústredí sa na sporiace ciele, na ktorých vám skutočne záleží.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, chase.co.uk, restless.co.uk
Odporúčame