Táto choroba je postrach detí, hrozí aj dospelým: Čo skutočne zaberá na kiahne?

Kiahne

Ovčie kiahne sú typicky detským ochorením, mávajú ich však aj dospelí (Zdroj: GettyImages)

Spomínate si aj vy na nepríjemné svrbivé a niekedy až boľavé pľuzgieriky? Väčšina z nás kiahne prekonala už v detstve. Sú totiž veľmi nákazlivé a v škole či škôlke sa takéto infekcie veľmi ľahko prenášajú. Ak ste ich však nikdy nemali, nie je na škodu zvážiť očkovanie. U dospelých môžu mať kiahne vážnejší priebeh než u detí.

V článku sa dočítate:

Čo sú vlastne kiahne a ako vznikajú?

Kiahne sú bežné vírusové ochorenie kože, ktoré spôsobuje vírus nazývaný varicella-zoster. Prejavujú sa malými svrbivými pľuzgierikmi, ktoré sa môžu vyskytnúť po celom tele. Aj vo vlasoch či na slizniciach. Kiahne sú typickým ochorením detstva a najbežnejšie sa vyskytujú u detí v predškolskom a školskom veku.

Ako spoznáte, že ide o kiahne?

Ovčie kiahne sa ľahko prenášajú a sú veľmi nákazlivé. Šíria sa kvapôčkovou infekciou, a teda dýchaním, kašľaním či kýchaním. Infikovať sa môžete aj nepriamo. Stačí, že sa chytíte nejakého predmetu alebo povrchu, na ktorom sa vírus nachádza. Vírus sa následne dostáva do tela cez dýchaciu sústavu a začína sa množiť. Počas tohto množenia sa objavujú prvé príznaky ochorenia, ako sú horúčka, únava a malátnosť.

Prvé príznaky sa začnú objavovať v rozmedzí 7 až 21 dní. Kiahne sú však nákazlivé oveľa skôr. Už jeden až dva dni po infikovaní by ste mohli ochorenie na niekoho preniesť, hoci ešte nemáte žiadne príznaky. Infekční prestávate byť vtedy, až keď sa posledný pľuzgier premení na chrastu.

Ako sa kiahne prejavujú?

Ako prvé môžete na sebe spozorovať únavu, bolesť hlavy či nechuť do jedla a zároveň sa objaví aj horúčka. Následne po jednom až dvoch dňoch sa začnú objavovať prvé vyrážky. Celkovo ich môže vzniknúť 250 až 500 kusov. Objaviť sa môžu na trupe, končatinách, tvári, vo vlasoch. Jediné miesta, ktorým sa vyhýbajú sú dlane a chodidlá. Vyrážky sa objavujú postupne a aj postupne odznievajú. Niektoré sa premenia na pľuzgieriky skôr než iné. Tieto pľuzgiere sa môžu naplniť tekutinou, ktorá je infekčná.

Ak ste si kiahňami prešli, určite ste vždy počuli, aby ste si vyrážky nechytali a neškriabali. Odolať tomuto nutkaniu je naozaj ťažké, keďže ten svrbivý pocit je miestami neznesiteľný. Pri škriabaní by vám však mohla do rany vniknúť baktéria a spôsobiť infekciu. Ďalším zrejmým dôvodom je, že po odškrabnutí pľuzgiera vám môže zostať jazva na celý život. Chrasty po vyrážkach zvyčajne odznejú do 10 až 14 dní.

Aké typy kiahní existujú?

Pravé kiahne

Kiahne nie sú jednotné ochorenie, ale existujú rôzne typy. V minulosti boli veľmi rozšírené pravé kiahne, ktoré sa prejavujú podobne ako ovčie kiahne, no sú oveľa závažnejšie. V tej dobe to bolo veľmi nebezpečné smrteľné ochorenie. Mnohé zápisky z histórie tvrdia, že mali na svedomí viac životov než vojny a dokonca spôsobili pád mnohých ríš. Posledný prípad pravých kiahní bol zaznamenaný v roku 1980 a odvtedy sa, našťastie, vďaka očkovaniu už nevyskytol.

Ovčie kiahne

V prípade ovčích kiahní neexistujú presné historické záznamy, no predpokladá sa, že takisto sa v ľudskej populácii vyskytli už veľmi dávno. Majú však oveľa miernejší priebeh než pravé kiahne. A prečo sa vlastne volajú ovčie? Názov má svoje korene v minulosti, keď sa predpokladalo, že ovčie kiahne sú spôsobené rovnakým vírusom, ktorý napáda ovce.

Pred vývojom moderných diagnostických metód a vedomostí o mikroorganizmoch sa mylným presvedčením verilo, že mnoho ľudských chorôb, ako aj ochorenia zvierat, môže mať spoločné príčiny. Dnes ale vieme, že s ovcami toto ochorenie nemá nič spoločné, no názov už zostal zaužívaný a používa sa naďalej.

Kiahne či osýpky? Aký je medzi nimi rozdiel?

Kiahne sú vírusové ochorenie kože, ktoré sa niekedy môže zamieňať s inými kožnými problémami. Zrejme najľahšie je pomýliť si ich s osýpkami, najmä v počiatočnej fáze. Ako spoznáte rozdiel?

  • Osýpky sa prejavia najprv na tvári v podobe Koplikových škvŕn. Ide o belavé alebo svetloružové škvrny so zvýrazneným červeným okrajom, ktoré sa obvykle objavujú v ústach a na vnútorných povrchoch tváre. Vyrážka osýpok je často veľká a jasne červená. Tieto škvrny môžu splynúť.
  • Pri ovčích kiahňach sa pľuzgiere hoja v rôznom čase. Pri osýpkach odznejú v rovnakom poradí, v akom vznikli.
  • Pri osýpkach môžete navyše pociťovať nádchu, kašeľ či podráždené oči, ktoré sú často citlivé na svetlo.

Kiahne sa nevyhýbajú ani dospelým

Hoci si kiahne spájame hlavne s detstvom, nakaziť sa nimi môžu aj dospelí. Hlavne tí, ktorí kiahne v detstve neprekonali a ani sa proti nim nedali zaočkovať. Kiahne u dospelých majú tendenciu mať vážnejší priebeh v porovnaní s deťmi. U dospelých sa môže vyrážka šíriť viac, pľuzgiere môžu byť väčšie a hlbšie a celkové príznaky môžu byť intenzívnejšie.

Ak ste ovčie kiahne už prekonali, vytvorila sa vám voči nim celoživotná imunita. Síce sa nimi druhý raz nenakazíte, ale vírus v neaktívnej forme pretrváva v nervových bunkách mozgu a miechy. Ak preň nastanú vhodné podmienky, ako napríklad v obdobiach s oslabenou imunitou, môže sa vám vírus prejaviť v podobe pásového oparu.

Rizikovou skupinou sú aj tehotné ženy

Ak dostane ovčie kiahne budúca mamička počas prvých dvoch trimestrov, ochorenie môže infikovať plod a môže spôsobiť napríklad problémy so zrakom, slabý telesný vývin či mentálne poruchy. Novorodenci znášajú infekciu ovčími kiahňami s ťažkým priebehom. Navyše kiahne u tehotnej ženy môžu zvýšiť riziko komplikácií pre ňu samu. Infekcia môže mať závažnejší priebeh, môže viesť k zápalu pľúc alebo iným problémom.

Už ste prekonali kiahne?

Ako liečiť kiahne?

  • Keď sa objavia prvé vyrážky, snažte sa odolať nutkaniu škriabať ich. Na zmiernenie svrbenia vám môže lekár odporučiť antihistaminiká. Pľuzgiere sa odporúča jemne dezinfikovať a nechať ich voľne dýchať. Tekuté púdre a mastičky môžu kiahne dusiť a spôsobiť mokvanie.
  • Prvé dva dni by ste sa mali vyhnúť kúpeľom. Uprednostnite skôr rýchlu sprchu len s vodou bez kozmetických prípravkov. Osušte sa jemným uterákom tak, že ho budete len prikladať na telo.
  • Pokiaľ sa dá, zvoľte voľnejšie oblečenie z prírodných materiálov a pravidelne meňte posteľnú bielizeň.
  • Dôležitá je izolácia. Až do zaschnutia všetkých pľuzgierikov zostaňte doma. To trvá približne 14 dní. V tomto období je imunita oslabená a môže dôjsť k nákaze ďalšieho ochorenia. A hlavne tým zamedzíte šíreniu kiahní. Ak ste rodič, zrejme veľmi dôverne poznáte tie situácie, keď sa v škôlke vyskytne nejaké nákazlivé ochorenie a spustí sa jedna veľká reťazová reakcia
  • Dbajte na čistotu rúk a krátko ostrihané nechty.
  • Nevystavujte sa zbytočne priamemu slnku. Pot, teplo a slnečné žiarenie zhoršujú priebeh ochorenia
  • Nezabúdajte na pitný režim a pestrú stravu s dostatočným obsahom vitamínov.

Babským receptom pre odstránenie svrbenia vyrážok je krátky kúpeľ s odvarom z ovsených vločiek, repíka či harmančeka. Klasikou je aj hypermangán rozpustený vo vode. Dajte si však pozor, aby ste sa nemáčali zbytočne dlho. Hojivé krémy či zinkovú masť zvoľte radšej až vtedy, keď už budete mať vytvorené chrasty, aby ste urýchlili ich hojenie. 

Na zmiernenie svrbenia sa odporúčajú vysušujúce spreje (A-DERMA Cytelium) či chladivé emulzie (Tanno Hermal), ktoré dostanete v lekárni. Zaberá aj roztok Tantum Verde. Klasický tekutý púder sa dnes už neodporúča, pretože vytvára nepriedušný film, pod ktorým sa môže držať infekcia. Rýchlejšiemu odznenie ochorenia pomáhajú aj zvýšené dávky vitamínov C a D. 

Kedy by ste mali navštíviť lekára?

Hoci sú kiahne skutočne nepríjemným ochorením, zvyčajne majú mierny priebeh. Výnimočne sa môžu objaviť komplikácie, ako napríklad pneumónia, dehydratácia, druhotná bakteriálna infekcia alebo syndróm toxického šoku.

Lekára by ste mali vyhľadať vtedy, ak sú pľuzgiere červené, bolestivé a pôsobia ako zapálené. Mohla sa v nich totiž vyskytnúť bakteriálna infekcia. Za lekárom zájdite aj vtedy, keď máte horúčky nad 39 °C a neodznievajú, ak máte pocit sťaženého dýchania alebo vás trápia závrate.

Očkovanie nie je povinné, ale odporúča sa

Pri mnohých ochoreniach je dôležitá prevencia, no pri kiahňach je to zložité. Sú veľmi nákazlivé a základnými preventívnymi opatreniami, ako je umývanie rúk a obmedzenie kontaktu, sa šíreniu nedá úplne zabrániť. Preto patrí očkovanie medzi najúčinnejšie preventívne opatrenia. Je nepovinné, ale odporúčané. Vykonáva sa dvoma dávkami. U detí by malo prebehnúť medzi 15. a 18. mesiacom a preočkovanie vo veku 4 až 6 rokov.

Dospelí by sa mali dať zaočkovať v prípade, že v detstve kiahne neprekonali a aj ak máte doma dieťa. Očkujú sa tiež dvoma dávkami s odstupom najmenej 4 až 8 týždňov. Vakcináciu je možné vykonať aj v prípade, že ste boli v kontakte s infikovanou osobou, a to do 72 hodín. Vakcína na ovčie kiahne navyše znižuje riziko vzniku pásového oparu v neskoršom veku.
 Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, Healthline.com, medicalnewstoday.com
Odporúčame