Hrozí vám prejedanie? Pozrite, či patríte do jednej z rizikových skupín

Prejedanie sa

Prejedanie sa spôsobuje postupne rôzne zdravotné komplikácie (Zdroj: GettyImages)

Prejedanie sa je jedným z pomerne častých stravovacích problémov, hoci spočiatku sa maskuje iba za chuť do dobrého jedla. Postupne spôsobuje viaceré komplikácie – pálenie záhy, nadúvanie, bolesti brucha, nadváhu až obezitu. Ak aj patríte k šťastlivcom, u ktorých sa opakované prejedenie nepremietlo do prírastku hmotnosti, možno trpíte bezsennými nocami s kŕčmi v bruchu alebo inými nepríjmými sprievodnými javmi.

Ako zistila jedna švajčiarska štúdia, niektoré typy ľudí majú dokonca k nezdravému prejedeniu väčšie sklony. O koho ide?

Extroverti a prejedanie sa

Je pravdou, že skôr by sme si to mohli myslieť o introvertoch, ktorý väčšinu času trávia doma. Avšak, sú to práve spoločenskí extroverti, ktorí majú tendenciu jesť viac. Najmä, ak sú často v dobrej spoločnosti s ešte lepším jedlom, kde prevláda pozitívna nálada a chýba „brzda“ – a to ako na jedlo, tak aj alkohol. Je totiž náročné odolať pochúťkam od hostiteľa a ak je takýchto osláv a večierkov za mesiac viac, vytratí sa ostych. S chuťou si budú nakladať na tanier všetko, čo sa im ponúka.

Pasívni ľudia neradi odmietajú

Ľudia s pasívnou povahou sú tiež ohrození prejedením. Radšej zjedia to, čo sa im núka, ako by prejavili svoj názor a prípadný nesúhlas alebo nechuť. Ak sa ocitnú v spoločnosti, v ktorej si všetci objednajú pizzu, urobia to isté, hoci mali chuť na šalát. Neradi na seba pútajú pozornosť odlišnosťou, a preto sa častokrát nelogicky prispôsobujú väčšine.


Mohlo by vás zaujať: Prejedanie je problémom, ktorý upokojuje: Kedy to s jedlom už preháňame?


Citliví ľudia riešia jedlom emócie

Táto skupina ľudí vám zrejme napadla ako prvá. Áno, citlivky majú v zozname ľudí náchylných na prejedanie svoje neohrozené miesto. Istý podiel na tom majú všetky práve rozídené postavy z filmov, ktoré svoj žiaľ zaháňajú vedrom zmrzliny alebo mega objednávkou fast foodu. Pre citlivých ľudí je jedlo pomôckou, ako si poradiť s extrémne silnými pocitmi. Avšak, dôležité je vybrať si to správne jedlo, ktoré podporí tvorbu hormónov šťastia.

Neurotici sa prejedajú zo stresu

Aký vzťah k jedlu majú ľudia, ktorí trpia nervovou nestabilitou? Nuž, rovnako nestabilný a plný výkyvov. Neurotik zvyčajne nadmerne premýšľa, znepokojuje sa a dostáva sa do disharmonického stavu. Jedlo je tak pre neurotické povahy jedným zo spôsobov, ako sa vyrovnať s náporom stresu a úzkosti. Avšak, v prípade neurotikov sa okrem nadmerného prejedania objavujú aj vážnejšie poruchy príjmu potravy (bulímia).

Ako si s prejedaním poradiť?

Či ste sa už v predchádzajúcich skupinách našli, alebo len na sebe pozorujete čoraz častejšie návštevy kuchyne a plnšie porcie, prejedanie môžete správnym prístupom dostať pod kontrolu. Vnímajte ho ako na návyk, ktorý sa dá prelomiť a odbúrať!

  1. Majte zdravé jedlá na dosah a tie menej zdravé čo najďalej. To, čo zíde z očí prestáva byť lákadlom.
  2. Jedzte sústredene, pomalšie a všímavo. Takže nie v aute, pri filme alebo čítaním najnovších správ. Čo najviac sa zamerajte na prežúvanie a chute jedla.
  3. Používajte menší tanier. Aj keď si naň naložíte rovnakú porciu ako doteraz, váš mozog bude mať pocit, že ste si dopriali viac.
  4. Vyhýbajte sa jedeniu z pôvodných obalov, nádob alebo hrncov. Rýchlo stratíte prehľad o veľkosti porcie, čo povedie k prejedeniu sa.
  5. Ak viac jete pod vplyvom stresu, skúste si nájsť náhradu s podobným upokojujúcim účinkom. Výborne funguje počúvanie hudby, záhradkárčenie, krátke cvičenie či ručné práce.
  6. Prvé týždne si každý deň detailne zapisujte, čo ste zjedli a v akom čase. Je to skvelý spôsob, ako zistiť, čo je v jedálničku navyše a ktoré časové okná sú pre vás najviac kritické.
  7. Jedzte viac bielkovín, potravín s obsahom vlákniny a zdravých tukov. Môžete tak dostať pod kontrolu hladiny kľúčových hormónov, ktoré sú zodpovedné za pocit hladu a sýtosti.


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame