Kúpa šteniatka je vážna vec: Takto rozpoznáte množiareň a ušetríte si plno problémov

Šteniatko

Pri kúpe šteniatka sa vyhnite množiteľom a podozrivým inzerátom (Zdroj: GettyImages)

Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte štvornohého miláčika? Šteniatko vyžaduje množstvo starostlivosti a zodpovednosti, zároveň však prinesie do života aj radosť a nové impulzy. Pravda, len ak vyberiete naozaj dobre. A nemáme teraz na mysli výber vhodnej rasy. Mimoriadne dôležité je totiž vybrať aj seriózneho chovateľa a zďaleka sa vyhnúť množiarni.

Kúpa šteniatka nie je lacná záležitosť. V závislosti od plemena, sfarbenia srsti a ďalších ukazovateľov sa jeho cena môže vyšplhať aj na viac než tisíc eur. To mnohých budúcich majiteľov vedie k snahe ušetriť a zaobstarať si šteniatko cez rôzne inzertné portály. Bez toho, aby si zistili, kto psíka predáva a z akých podmienok. Neuvedomujú si, že v konečnom dôsledku sa im takáto kúpa môže poriadne predražiť. A nejde iba o peniaze.

Čo je množiareň?

V zásade pre záujemcu o šteniatko existujú dve možnosti: Nájsť si registrovanú chovateľskú stanicu a skontaktovať sa s chovateľom, alebo náhodne osloviť inzerenta, ktorý zvyčajne okrem telefónneho čísla neuvádza o sebe žiadne podrobnejšie informácie. V druhom prípade ide s najväčšou pravdepodobnosťou o množiareň. Čo si pod týmto pojmom predstaviť?

Od roku 2021 platí na Slovensku nový právny predpis, ktorý množiareň jasne definuje ako „zariadenie, vrátane bytu, v ktorom sú chované a rozmnožované psy alebo mačky v nevhodných podmienkach, ktoré spôsobujú ich utrpenie, a vo väčšom počte, ktorý im neumožňuje uspokojovať ich fyziologické, biologické alebo etologické potreby“. Inak povedané, množiareň je akýkoľvek priestor, v ktorom majitelia za účelom zisku chovajú zvieratá v otrasných podmienkach. A to bez potrebnej starostlivosti a ohrozujú ich tak na zdraví či živote.

Spomínaným priestorom bývajú často pivnice či provizórne prístrešky, kde sú psíky zatvorené v malých klietkach. Pohybujú sa vo vlastných výkaloch, nemajú dostatok krmiva a vody, sú bez akejkoľvek veterinárnej starostlivosti. Fenky tu fungujú iba ako stroj na šteňatá a zdroj príjmov, takže rodia mláďatá, kým im stačia sily. Nakoniec sa ich množitelia často zbavia bezcitným spôsobom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Extrémne drahé leto, na toto míňame najviac: Ušetrite s našimi tipmi!

Šteňa z množiarne

Ak ste si teraz pomysleli, že kúpou od množiteľa šteniatko aspoň zachránite, nie je to tak – len podporíte nelegálny obchod so zvieratami a na seba si upletiete bič. Dôvodov, prečo šteňa z množiarne nekupovať, je naozaj veľa. Takéto šteňatá nezodpovedajú štandardom plemena. Často sa rodia s genetickými poruchami, ktoré pri kúpe neodhalíte. Prenášači dedičných porúch a chorôb sa totiž v množiarňach netestujú a nevyraďujú z chovu, navyše tu často dochádza k príbuzenskému kríženiu.

Šteňatá z množiarne môžu trpieť hnačkami, chronickými zápalmi uší a očí, mávajú svrab a ďalšie parazity. Je tak veľmi pravdepodobné, že u veterinára napokon necháte oveľa viac peňazí, ako bola obstarávacia cena psíka. Nemenej dôležitým faktom je však aj to, že šteniatka žijú v každodennom strese a nikto sa im poriadne nevenuje. Nemajú základné hygienické návyky, nezvládajú základnú poslušnosť. Nevedia, čo je pohladenie a ruku človeka často poznajú len ako nástroj trestania. Keďže neprešli žiadnou socializáciou, veľmi často mávajú problémové správanie.

Ako spoznáte množiteľa?

Na to, že ste narazili na množiteľa, vás môže upozorniť viacero „drobností“.

  • Stretnutie: Majiteľ záujemcu nikdy nepozve k sebe, aby si šteniatko vyzdvihol v jeho „prirodzenom prostredí“. Nechce totiž, aby ste videli podmienky, v ktorých zvieratá chová. Stretnutie preto iniciuje na neutrálnej pôde, napríklad na čerpacej stanici, na parkovisku či v parku.
  • Viac vrhov: Ak predajca tvrdí, že má hneď niekoľko vrhov a čoskoro budú ďalšie, rozhodne zbystrite pozornosť.
  • Miniatúrny vzrast: Množitelia predávajú šteniatka v príliš mladom veku. Odstavia ich od matky a potrebujú sa ich čo najskôr zbaviť, aby minimalizovali svoje náklady. Verte, že nič také, ako miniatúrna veľkosť danej rasy neexistuje. Ide len o šteňa mladšie ako zákonom stanovených 50 dní, ktoré predstavujú minimálny vek pri predaji.
  • Preukaz pôvodu (PP): Množitelia cielia na záujemcov, ktorí netúžia chodiť po výstavách a chcú len domáceho miláčika. Aby však vyzerali seriózne a nalákali vás na „kvalitu“, snažia sa vám nahovoriť, že rodičia šteniatka sú s PP. Nie je to pravda. Ak by totiž rodičia preukaz pôvodu mali, šteniatko ho získa automaticky.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vedeli ste, že mačky majú svoj deň? Prečítajte si niekoľko zaujímavostí o týchto malých šelmách!

Ako sa pri kúpe šteňaťa nepopáliť?

  • Ak túžite po konkrétnom plemene, vyhľadajte si chovateľskú stanicu a zožeňte si na ňu referencie. Seriózny chovateľ vám rád povie viac o danom vrhu i konkrétnom psíkovi a poradí vám pri výbere.
  • Každá seriózna chovateľská stanica núka i možnosť návštevy v domácom prostredí. Využite ju. Počas návštevy žiadajte vidieť matku šteniatka, ideálne i oboch rodičov.
  • Skontrolujte zdravotný stav šteňaťa. Všímajte si, či nie je podvyživené alebo zranené, či pri manipulácii nevykazuje známky bolesti. Prípadný výtok z očí môže naznačovať zápal, znečistený análny otvor zasa hnačky. Prezrite aj ušká šteniatka, tie by mali byť čisté a bez parazitov, na koži by zasa nemala byť vypadaná srsť, chrasty ani žiadne vyrážky či ranky.  
  • Zamerajte sa aj na správanie šteniatka k iným psíkom a k ľuďom, sledujte, či nie je príliš ustráchané, alebo, naopak, agresívne. Šteňa je možné podľa zákona odobrať od matky najskôr vo veku 50 dní. Mliečne zuby sa psom prerezávajú približne v 3. týždni, pokiaľ ich ešte nemá, šteniatko je zrejme mladšie, ako vám tvrdí majiteľ.
  • Šteňa musí byť pred odovzdaním novému majiteľovi očipované a číslo čipu musí byť uvedené v evidenčnom liste. Vždy požadujte zmluvu o kúpe psa a jeho evidenčný list, v ktorom treba skontrolovať správne vyplnené kontaktné údaje. Evidenčný list psa musí chovateľ vyplniť najneskôr do 7 dní od narodenia šteniat a musia v ňom byť identifikačné údaje chovateľa, informácie o mieste chovu, identifikácia plemena, kedy sa šteňatá narodili a v akom počte, ich pohlavie a meno. Evidenčný list dostane každý majiteľ šteňaťa.
  • Vždy požadujte od predajcu, aby šteňa malo očkovací preukaz, v ktorom bude uvedené, že bolo očkované aj odčervnené.

Namiesto kúpy adopcia

Ak netrváte na konkrétnom plemene a ide vám predovšetkým o to, získať skvelého spoločníka, pozrite si webové stránky útulkov. Sú v nich tisícky psíkov, netrpezlivo čakajúcich na nový domov plný lásky. Ak vám niektorý z chlpáčov padne do oka, stačí si preštudovať podmienky adopcie a útulok kontaktovať.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
V horúčavách nezabúdajte na zvieratká: Prehriať sa môžu domáci miláčikovia aj voľne žijúce živočíchy

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame