Majte oči pod drobnohľadom: Zistite, čo všetko prezradia o vašom zdraví

oko

thinkstockphotos.com

Oko nie je len obrazom duše, ale môžeme ho tiež pokladať za pomerne hrubú encyklopédiu nášho zdravia. Skúmavý pohľad do zrkadla preto nepovažujte za stratený čas, ale radšej ho zaraďte medzi vlastné každodenné rituály. Už počas niekoľkých minút si vďaka štúdiu svojich očí overíte, ako sú na tom ďalšie vaše telesné orgány.

Veda o čítaní z očí

Iridiológia alebo aj irisdiagnostika je medicínska alternatíva, ktorá sa zaoberá stanovením diagnózy na základe pozorovania oka a jeho súčastí – dúhovky, zreničky a bielka. Nejde pritom o žiadnu šamanskú disciplínu, ale serióznu vedu, ktorá je stará už tisíce rokov. Ako oficiálny vedný odbor sa vyučuje, napríklad, na lekárskych fakultách v Amerike, Kanade, Austrálii a na niektorých školách aj v Nemecku. Metódu určovania anamnézy z oka používali v Číne už pred 3000 rokmi a bola populárna aj v Egypte či Indii. Značnej popularite sa teší dodnes, hoci zastúpiť oftalmológov, obvodných lekárov či iných odborníkov z medicínskej oblasti zaiste nedokáže.


Mohlo by vás zaujímať: Oči ako jastrab aj vo vyššom veku: Urobte niečo pre svoj zrak ešte dnes


Ako iridiológia vlastne funguje?

Je postavená na zisteniach, že akýkoľvek chorý orgán alebo problém sa najprv objaví na dúhovke vo forme škvŕn. V knihe s originálnym názvom IRIDOLOGY – The Science and Practice in the Healing Arts sa uvádza spoľahlivosť metódy až na 76%. To je niekedy viac ako vedia určiť lekári modernými diagnostickými pomôckami. Na túto disciplínu netreba žiadne špeciálne schopnosti, akurát poznať určité zákonitosti a podľa prejavov v oku ohodnotiť stav orgánov. Je to teda preventívna aj monitorovacia metóda, vďaka ktorej sa aj vy bez náročného prístrojového vybavenia môžete stať sám sebe diagnostikom. Samozrejme, v laickej rovine.

Obočie je strážcom oka

Pri samodiagnostike zdravotného stavu za pomoci iridiológie sa zamerajte nielen na dúhovku, ale na celé oko vrátane obočia. Zdá sa vám, že akosi stratilo svoju dĺžku? Reč nie je o prirodzenom poklese hustoty obočia vplyvom veku. Ak náhle časť z obočia vypadá, môže to signalizovať problémy so štítnou žľazou. Pokiaľ vypadávajú riasy, môže ísť o viditeľný znak, že telo potrebuje viac železa.


Mohlo by vás zaujímať: Oči, okno do duše: Čo všetko o nás prezradí ich farba či pohľad?


Prasknutá cievka nie je maličkosť

Presakovanie krvi do očného bielka síce na prvý pohľad pôsobí hrozivo, no oko ako orgán zraku priamo neohrozuje. Napriek tomu je potrebné čím skôr vyhľadať lekársku pomoc. Dôvodom je, že cievka v oku nepraskne bez príčiny – teda ani z dlhého pozerania do monitora počítača či obrazovky iných technologických vymožeností. Najčastejšou príčinou je vysoký krvný tlak, ktorý si nevyslúžil prezývku „tichý zabijak“ pre nič za nič. Prasknutie očnej cievy môže byť prvým závažným upozornením, že trpíte hypertenziou. Ignorovanie tohto varovného signálu môže v budúcnosti viesť k prasknutiu ciev s pevnejšou stenou, ktoré sa nachádzajú v mozgu či v iných dôležitých orgánoch tela.

Zväčšené oči

Spôsobuje ich hypertyreóza v neskoršom štádiu. Ak sa vo vašej rodine vyskytli problémy so štítnou žľazou, predovšetkým jej zvýšenou činnosťou, je namieste navštíviť lekára už aj pri pocite tlaku v očiach. V prípade, že sa oči začnú zväčšovať a máte permanentne vyplašený výraz tváre, s návštevou ambulancie neotáľajte, pokým nebude neskoro.


Mohlo by vás zaujímať: Zabudnite na mrkvu: Tieto dve ovocia vašim očiam prospejú viac!


Suché oko

Syndróm suchého oka postihuje približne 20% populácie a je do veľkej miery spôsobený preťažením očí. Ak sa začína prejavovať aj u vás, nemusí to znamenať len zvýšenú  potrebu prestávky od monitora. Pod suché oko sa totiž môžu schovať závažnejšie diagnózy, medzi ktoré patrí porucha štítnej žľazy, poškodenie pečene, poruchy trávenia, nedostatok žalúdočných štiav, či alergie.

Opuch očí

Veľmi často sa spája s prejavom starnutia, únavou, nekvalitným spánkom alebo preflámovanou nocou. Mnoho ľudí po päťdesiatke síce opuchnutým očiam nevenuje príliš veľkú pozornosť, no rozhodne tento príznak netreba brať na ľahkú váhu. Môže totiž signalizovať problémy so srdcom, obličkami a v horšom prípade aj nádor v oblasti hrudníka. Buďte preto vždy ostražití, ak sa vaše oči zmenia.


Aké problémy s očami najčastejšie trápia vás? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Alex
Odporúčame