Máte nos na luhára? Bleskovo odhaľte, či vám niekto klame rovno do očí!

oko

sxc.hu

Lož má krátke nohy. Toto známe úslovie síce platí do bodky, no existujú experti, ktorým sa klamstvá prepečú takmer vždy a na dlhý čas. Máte podozrenie, že niekto vo vašom okolí vám ťahá medové motúzy popod nos a odvážne klame aj pri rozhovoroch tvárou v tvár? Zistite, podľa čoho rozpoznáte luhára a pripravte sa na to, že aj vy ho dokážete poriadne zaskočiť. Pri klamstvách je totiž dôležitá nielen mimika spolu s gestami, ale aj určitý herecký výkon. Poradíme vám, ako klamára zaručene vyvediete z miery.

Oči oknom do duše?

V spoločnosti dlho prevládal názor, že klamára dokážeme odhaliť na základe jeho pohľadov a pohybu očí. Smerodajným malo byť to, ktorú ruku používa ako dominantnú. Pravák sa pri vymýšľaní a podvádzaní vraj pozerá doprava, ľavák zase doľava. Vedci však túto teóriu nedávno vyvrátili. „Veľké percento ľudí si myslí, že istý pohyb očí je znakom klamstva, dokonca sa to učia na tréningoch organizačných zručností,“ vysvetlila spoluautorka štúdie Caroline Watt. „Náš výskum ukázal, že tento názor je úplne neopodstatnený a naznačuje, že je čas zabudnúť na tento spôsob odhaľovania lží,“ dodala. Ako teda pri rozhovore zistíme, či nám dotyčný klame alebo nie?


Mohlo by vás zaujímať: Ideálny nie je nikto: Tieto veci prekážajú mužom na ženách najčastejšie


Mimovoľné prejavy klamárov

Ak máme do činenia s občasným luhárom, klamstvo sa okamžite prejaví na jeho správaní. Na vyslovenie lži má totiž nejaký konkrétny dôvod – buď si nechce priznať chybu, nechce nám ublížiť, chce sa vyhnúť poníženiu a trestu alebo sa len v našich očiach snaží pôsobiť hrdinsky a v tom najlepšom svetle. V takejto situácií si nie je istý sám sebou a začne sa správať neprirodzene: pokojný človek znervóznie (napríklad si hryzie pery) a neposedný typ zase predstiera chladnú hlavu a oázu pokoja. Ďalej si treba všímať:

1. oči – neupínajte sa na to, kam smeruje jeho pohľad, sústreďte sa na samotný očný kontakt. Klamár sa mu buď vyhýba za každú cenu, alebo na vás lipne očami v snahe vzbudiť falošný dojem dôvery. U klamára možno tiež pozorovať časté žmurkovanie alebo trenie oka na odpútanie pozornosti

2. intonáciu – tón a farba hlasu je pri odhaľovaní klamstva mimoriadne dôležitá. Luhár totiž hovorí buď príliš nahlas alebo potichu a zároveň rýchlo.

3. pohyby rúk – aby sa klamár trochu uvoľnil, mimovoľne sa dotýka brady, ušný lalôčikov, hrá sa s vlasmi alebo si dokonca zakrýva ústa. Trénovaní klamári sa ale obávajú, že ich gestá prezradia, a preto majú ruky buď za chrbtom alebo vo vreckách.

4. mimiku – mimické svaly zvyčajne ovládame podvedome, a preto naša tvár odráža aktuálnu náladu. Ak klamár vyslovuje lož, mimiku náhle zmení – rozosmeje sa alebo sa zamračí. Ak to trvá dlhšie ako päť sekúnd, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o predstieranie a faloš.

5. samotné slová – ak by si klamár chcel zapamätať všetky svoje lži, potreboval by naozaj obdivuhodnú kapacitu. Preto sa faktom zámerne vyhýba a snaží sa vás získať na svoju stranu jednoduchými frázami typu „Mám to overené“ alebo „V tomto sa na mňa môžeš stopercentne spoľahnúť“. Zložité súvetia klamár používa naozaj zriedka.


Mohlo by vás zaujímať: Oslnivé päťdesiatničky: Čo muži na zrelých dámach obdivujú a milujú?


Ako zatočiť s klamárom?

Aby vás klamár nenachytal na hruškách, vyzbrojte sa taktikou psychológov a policajných vyšetrovateľov:

  • hľadajte nezrovnalosti – v rozhovoroch zachádzajte do detailov a pýtajte sa na všetky podrobnosti. Ak klamár situáciu neprežil alebo si vymýšľa, čoskoro sa zamotá do vlastnej siete.
  • pýtajte sa nečakané – iba asi 4% klamárov v rozprávaní lží naozaj exceluje. Zapojte svoju kreativitu a pýtajte sa aj na to, čo by ste sami nečakali.
  • skúmajte neúprimné emócie – viete o tom, že väčšina ľudí nevie sfalšovať úsmev? Ak niekoho dobre poznáte, zvlnené pery rýchlo prezradia jeho neúprimnosť.
  • dostaňte ho do úzkych – robte všetko pre to, aby ste klamára zneistili. Skúmajte jeho tvár a udržujte čo najdlhší očný kontakt. Navonok sa však netvárte podozrievavo a takticky vyčkávajte, kým klamár vo svojich rečiach sám zakopne ako prvý.

Patologický klamár je ťažký oriešok

Najhoršou odrodou klamára je ten s prívlastkom „patologický“. Takýto typ človeka totiž klame bez zjavnej príčiny a zo svojich lží si urobil určitý druh návyku. Títo ľudia trpia nízkym sebavedomím a sebaúctou, preto sa v spoločnosti uchyľujú ku klamstvu – aby v očiach iných znamenali niečo viac. V momente konfrontácie neváhajú nabaľovať ďalšie lži, len aby sa dostali z ošemetnej situácie. Medzi ich bežné nafúknuté reči patria známosti s vplyvnými či mediálnymi osobnosťami alebo skvelé výsledky v pestovanom športe. Typickou vlastnosťou býva tiež to, že si nikdy nepriznajú chybu a pri odhalení klamstva sa tvária, akoby sa vôbec nič nestalo.


Aké sú vaše skúsenosti s klamármi? Dokážete ich odhaliť? Napíšte do diskusie a vyhrajte knihu od vydavateľstva IKAR a DVD od Bonton filmu v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame