Sex po päťdesiatke: 10 mýtov a faktov, ako to funguje v posteli

starší pár vášnivý bozk

Aj starší ľudia vedia prežiť vášnivé chvíle (Zdroj: GettyImages)

Sexuálny život v zrelom veku je predmetom mnohých diskusií. Spájajú sa s ním najrôznejšie mýty a fikcie o poklese libida a o tom, že to už v posteli nie je také ako zamladi. Napriek týmto všetkým poverám však milostné dobrodružstvá s prekročením prahu päťdesiatky končiť rozhodne nemusia. Posvietili sme si na aktivitu za dverami spálne u párov, ktoré už doma oslavovali aspoň jednu polstoročnicu. Aké kolujú v tejto oblasti chýry a na ktorej strane stojí pravda?

S predsudkami a so skreslenými predstavami sa stretávame takmer v každej oblasti života. Sex samozrejme nie je výnimkou. Obzvlášť to platí, ak dôjde reč na starších ľudí. Ako je to v skutočnosti? Je ich sexuálny život rovnako hodnotný ako v prípade mladších ročníkov?

Fikcia: Po prekročení určitej vekovej hranice ľudia strácajú o sex záujem

Pravda: Sexuálny život nepozná žiadne vekové hranice, po prekročení päťdesiatky sa len mení. Vzájomné uspokojenie sa stáva akýmsi odrazom kvality vzťahu a pochopenia potrieb toho druhého. Zatiaľ čo pred rokmi stačila čo i len malá iskra, aby ihneď vzbĺkol plameň vášne, teraz najdôležitejšiu úlohu zohráva harmónia. Dôkazom toho, že sex v zrelom veku je naďalej veľmi dôležitý a môže byť vzrušujúci, svedčí prieskum amerického Národného výboru pre starnutie, ktorý zisťoval pocity u sexuálne aktívnych šesťdesiatnikov. Až 74% mužov a 70% žien považovalo svoj milostný život uspokojivejší ako v štyridsiatke.

Je potrebné, aby sa na starších ľudí nazeralo bez odsúdenia či pocitu hanby. Veľa párov sa nevzdáva sexuálnych radovánok až do konca života. Štatistiky ukazujú, že až 54% mužov a 31% žien je stále sexuálne aktívnych aj po dovŕšení veku 70 rokov.

Fikcia: Sex v staršom veku môže byť nebezpečný

Pravda: Postupným starnutím sa telo stáva krehkejšie, čo sa prejaví najmä u ľudí, ktorí sa vyhýbali pravidelnému pohybu. Automaticky to však neznamená, že musíte teraz považovať sex za niečo nebezpečné. Nebojte sa siahnuť po prípadných pomôckach či vyskúšať rôzne polohy, pri ktorých nebudete mať pocit, že sa vystavujete riziku nepríjemného poranenia.

Navyše, sexuálna aktivita prospeje aj vášmu zdraviu. Potvrdila to štúdia z roku 2019, podľa ktorej nedostatok sexuálnej aktivity po päťdesiatke súvisí so zvýšeným rizikom vzniku rôznych zdravotných problémov, ako je napríklad rakovina alebo kardiovaskulárne ochorenia. Sex teda prispieva k zachovaniu silného srdca, ale redukuje aj stres a úzkosti.

Fikcia: Muž s pribúdajúci rokmi stráca schopnosť dosiahnuť erekciu

Pravda: Samotné starnutie nie je prvotnou príčinou erektilnej dysfunkcie, na týchto zmenách sa podieľa najmä pokles testosterónu. Aby sa muž vzrušil, potrebuje viac fyzických podnetov a jeho erekcia už nie je taká pevná ako kedysi. To však ešte neznamená, že si s ním dáma neužije. Milostný akt si vyžaduje viac času a niekoľkohodinovú prestávku medzi jednotlivými „číslami“. Partneri sú však k sebe o to nežnejší a láskavejší.

Fikcia: Ženy po menopauze sa už nedokážu vzrušiť

Pravda: Aj keď sú ženy v klimaktériu citovo a emočne menej stále, ešte významnejšiu úlohu môžu zohrať práve fyzické faktory. Pokles ženského hormónu estrogénu totiž môže spôsobovať zníženú alebo nulovú vlhkosť, čo sa odrazí na diskomforte počas samotného milostného aktu. Vaginálnu suchosť uvádza viac ako 50% žien po menopauze. U iných žien sa, naopak, zvýši hladina testosterónu, čo sa prejaví väčšou a častejšou chuťou na sex.

Samotné vzrušenie je teda stále možné, chce to len trpezlivosť a zvýšené úsilie zo strany oboch partnerov. Pokles libida v staršom veku je normálny, zmenou prístupu však dokážete opäť nájsť potešenie. Ak problémy stále pretrvávajú, nehanbite sa osloviť sexuálneho terapeuta, ktorí pomáha aj ľuďom v staršom veku znovuobjaviť zdravý sexuálny život.

Fikcia: Žena s vyšším vekom stráca schopnosť dosiahnuť orgazmus

Pravda: Množstvo žien po menopauze má z milovania väčšie potešenie a je schopné dosahovať intenzívnejšie a častejšie orgazmy. Do určitej miery za to vďačia opadnutiu stresu z nechceného tehotenstva. To prichádza do úvahy ešte počas perimenopauzy, ktoré je prechodným obdobím pred samotnou menopauzou.

Fikcia: Masturbácia spôsobuje, že si sex s partnerom dostatočne neužijete

Pravda: Čím lepšie po sexuálnej stránke spoznáte samých seba, tým presnejšie budete vedieť partnerovi vysvetliť, čo vám prináša potešenie. Masturbácia u žien napomáha zvlhčovať vnútorné prostredie, zvyšovať elasticitu tkanív a hladinu pohlavných hormónov. Mužom zasa prospieva tým, že utužuje ich schopnosť ľahko dosiahnuť erekciu. Príliš častá masturbácia u mužov však zvyšuje riziko, že takpovediac zlenivejú a prestanú sa snažiť o milostný akt s partnerkou. Je to spôsobené tým, že muži automaticky uprednostnia uspokojenie rukou v priebehu pár minút.

Fikcia: Ak muž nemôže dosiahnuť erekciu, môže za to citový či emočný problém

Pravda: Muži sú od prírody lovci a pud reprodukcie majú takpovediac zakódovaný v krvi. Problémy v práci, vo vzťahu či s financiami sa síce môžu podpísať pod jeho výkon v posteli, no najčastejšie ide o niektorý z fyzických faktorov alebo ich kombináciu. Až 85% zo zaznamenaných porúch erekcie úzko súvisí s problémami cirkulácie, poruchami funkcie prostaty či s vedľajšími účinkami liekov na predpis.

Fikcia: Urologické ťažkosti bránia v prežití príjemného sexuálneho zážitku

Pravda: Inkontinencia alebo hyperaktívny močový mechúr sú nepríjemné urologické stavy, s ktorými sa potýka stále viac žien a mužov vo vyššom veku. Ak sa ich symptómy prejavia naplno, pohlavný styk môže byť pre daného človeka nie príliš pohodlný. Nie je to však dôvod pre vzdanie sa sexuálneho života. Nebojte sa osloviť urológa, ktorý vám pomôže zmierniť príznaky a preklenúť nepríjemné pocity pomocou konkrétneho liečebného plánu.

Fikcia: Starší partneri sa už nepovažujú navzájom za príťažlivých

Pravda: Možno ste sa už stretli s názorom, že túžba ide ruka v ruke s krásou a vekom. Príťažlivosť však určite nie je založená len na fyzickom vzhľade. Mozog je totiž naprogramovaný tak, že uvoľňuje hormóny, ako vazopresín, oxytocín či dopamín, nielen v prípadoch, kedy sa ocitnete v prítomnosti niekoho, kto vás fyzicky priťahuje. Robí tak aj vtedy, keď sa dostanete do blízkosti niekoho, s kým ste mentálne a emocionálne prepojenie.

Nepodceňujte silu otvorenej komunikácie

Sexuálny život po päťdesiatke je v porovnaní s tým, aký ste prežívali desaťročia skôr, určite odlišný. Nastávajúcich zmien sa však netreba obávať, pretože nie všetky z nich sú negatívne. Nielenže sa nemusíte obávať nechceného potomka, no vďaka odrasteným ratolestiam máte zaručene viac súkromia. Za roky spoločného života sa navyše poznáte dosť dobre na to, aby ste vedeli odhadnúť, ako dosiahnuť vzájomné uspokojenie.

Ak starší pár nemá pravidelný sex, väčšinou ide o chorobu alebo neschopnosť rozprúdiť vášeň v posteli. Vtedy je najdôležitejší úprimný rozhovor, v ktorom polovička prejaví svoju oporu a trpezlivosť. A ak vás práve v zrelom veku postretla nová známosť, otvorenou komunikáciou zvládnete akúkoľvek výzvu.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, byramhealthcare.com, lekarizenam.sk, profimedia.sk, Johnny
Odporúčame