NA VLASTNEJ KOŽI Majku potrápil hemoroid: Pri vyšetrení došlo aj k odstráneniu, ale toto nečakala

Delikátny problém trápi množstvo Slovákov (Foto: Getty Images)

Máte zvláštny pocit pri konečníku, cítite svrbenie, bolesť alebo ste počas hygieny zistili, že v jeho okolí pribudol tvar, ktorý tam predtým nebol? Presne to sa stalo aj našej čitateľke Majke, ktorá sa s nami podelila o svoje skúsenosti s vonkajšími hemoroidmi.

Čo sú to vonkajšie hemoroidy?

Vonkajšie hemoroidy sa nachádzajú v oblasti okolo konečníka. Vidieť ich voľným okom a dajú sa jednoducho nahmatať aj rukou – majú tvar uzlíkov či bubliniek a sú sfarbené tmavšie ako ich okolie. Problém nastáva, keď sa v nich utvorí krvná zrazenina. Vzniká hrčka, ktorá je tvrdšia, môže svrbieť, bolieť či spôsobovať iné pocity, ktoré ste predtým nemali.

„Problémy s hemoroidmi som prvý krát mala v štyridsiatke. Po návrate z dovolenky som cítila zvláštny pocit okolo análneho otvoru, cítila som tam aj výstupok, ktorý tam nebol,“ hovorí naša čitateľka Majka. Pochopila, že ide zrejme o hemoroid. Začala som si dávať sedacie kúpele z dubovej kôry a neskôr aj voľnopredajné lieky na tento typ problému. Nič nepomohlo, naopak, hrčka stvrdla,“ 

Návšteva u proktológa

Odborník, ktorý rieši problémy spojené s hemoroidmi, sa nazýva proktológ. Na vyšetrenie sa treba pripraviť – zväčša ide o zavedenie glycerínových čapíkov večer pred jeho návštevou. Tak sa z tela vylúčila stolica a lekár môže urobiť potrebné vyšetrenia. Tie sa robia zväčša v polohe poležiačky na boku. Lekár kontroluje análny otvor hmatom zvonku aj zvnútra a následne aj anoskopom – špeciálnou „trubičkou“. Cítite tlak, ale nie bolesť.

K proktológovi sa vybrala aj Majka. „Mala som pred týmto typom vyšetrenia obavy, ale prebehlo to rýchlo a citlivo. Pri vyšetrení som cítila tlak, ale nie bolesť.“ Diagnózu sa naša čitateľka dozvedela okamžite: „Lekár povedal, že je to vonkajší hemoroid, ktorý vznikol zrejme aj z chladu, keďže som počas dovolenky bola dlhšie v studenej vode a plavkách. Pozitívne bolo, že skontroloval aj vnútorné hemoroidy a povedal, že žiadne nemám.“ 

Jednoduchšie prípady sa môžu liečiť konzervatívnymi metódami ako sú sedacie kúpele, lokálne aplikované masti a krémy či zmeny v stravovaní. Horšia situácia nastáva, ak už vznikla krvná zrazenina. Vtedy je uzlík na dotyk tvrdší a musí ho riešiť odborník.

Zákrok bol rýchly, ale drahý

Lekár Majke ponúkol okamžité riešenie hneď počas prvej návštevy metódou RFA. Rádiofrekvenčná ablácia predstavuje menej tradičnú, ale stále viac využívanú metódu. Táto technika zahŕňa použitie rádiofrekvenčnej energie na cielené a kontrolované zahrievanie tkaniva hemoroidu, čo vedie k jeho sklerotizácii, teda stvrdnutiu a následnému zmenšeniu alebo odstráneniu.

„Celá procedúra trvala do 10 minút. Ležala som pri nej na boku s pokrčenými kolenami. Miesto mi lekár najskôr umŕtvil injekciou mezokaínu – nebolo to nič príjemné, ale ani hrozné. Zákrok som cítila ako jemné pálenie, ktoré sa dalo zvládnuť. Prekvapil ma zvláštny pach – asi spáleniny, ale to je zrejme bežné,“ opisuje Majka.

Podľa inštrukcií doktora sa doma o ranku už nemusela starať a mala len dodržiavať bežnú hygienu. „Po zákroku mi ukázal aj krvnú zrazeninu, ktorá v „bublinke“ bola,“ dodáva naša čitateľka.

Po odchode z ambulancie bolo podľa nej miesto citlivé, ale nebola to veľká bolesť. „Na druhý deň som už bola v podstate v poriadku, aj veľká potreba prebehla bez problémov. Nevýhodou z môjho pohľadu bola cena – konzultácia aj s odstránením stála u súkromného odborníka spolu vyše 300 eur.“

Aká je prevencia?

Ak musíte na toalete veľmi tlačiť, mali by ste v prvom kroku upraviť svoje návyky. Pite aspoň 1,5 litra tekutín denne – ideálne vody, minerálky alebo čaju. Pridajte do jedálnička viac vlákniny. Doprajte si pravidelne ovsené vločky, jablká, hrušky, fazuľu, šošovicu, hrach, cícer, hnedú ryžu či celozrnný chlieb. Najmä pri sedavom zamestnaní nezabudnite aj na pravidelný pohyb.

Ak pocítite nejaké zmeny v okolí konečníka, začnite okamžite s terapiou. Nasaďte prípravky na liečbu akútneho stavu hemoroidálneho ochorenia s obsahom diosmínu a hesperidínu. Začnite si robiť aj kúpele z dubovej kôry. Postup je jednoduchý:

  • Vezmite niekoľko lyžíc sušenej dubovej kôry určenej na lekárske účely a zalejte ju horúcou vodou.
  • Nechajte kôru lúhovať po dobu približne 30 minút, aby sa uvoľnili taníny.
  • Výluh z dubovej kôry preceďte a pridajte do teplej vody v kúpeli.
  • Uistite sa, že voda nie je príliš horúca, aby nedošlo k podráždeniu kože.
  • Seďte v kúpeli s dubovou kôrou asi 15-20 minút, ideálne niekoľkokrát denne, najmä po vyprázdnení.

Bolestivosť zákroku: ⚫⚫⚪⚪⚪

Diskomfort pri zákroku: ⚫⚫⚫⚫⚪

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame