Túto koreninu musíte mať vo svojej kuchyni: Hodí sa do slaných aj sladkých jedál, vyskúšajte ju tiež!

Nielenže ide o veľmi drahú surovinu, ale najmä vďaka aromatickosti šafránu ním treba šetriť (Zdroj: Freepik/Racool_studio)

Aromatická a pomerne vzácna korenina zažíva v posledných rokoch svoj veľký návrat aj do slovenských domácností. Poznať ho môžete hlavne zo španielskej kuchyne, kde sa bohato využíva pre svoju výraznú chuť a arómu. Zaexperimentuje a skúste ho použiť pri príprave rýb, cestovín alebo dezertov. Vaše chuťové bunky sa vám určite poďakujú.

Kráľ jedál a nápojov

 Šafrán je bylinka, ktorá si zaslúži čestné miesto vo vašej kuchyni. Využijete ho pri mnohých dobrotách zo španielskej, ale aj orientálnej kuchyni. V našich končinách ho môžete zakúpiť najmä v sušenej mletej forme, ktorú môžete pridať do omáčok, mias ale výbornou voľbou je aj famózne krémové rizoto. Výnimkou nie je ani šafránový čaj, ktorý má mnoho blahodarných účinkov na ľudský organizmus.

Pozor by ste si mali dať na použité množstvo. Hoci dokáže dokonale dochutiť jedlo (niekedy až tak, že nepotrebujete ani soľ), no všetkého veľa škodí.

Dostaňte z neho maximum

Predpokladáme, že hľadáte spôsob, akým z tejto vzácnej bylinky vyťažiť v kuchyni maximum. Skvelou radou je, ak štipku šafránu zalejete niekoľkými lyžicami teplej vody a necháte aspoň 20 minút odstáť. Šafran pri kontakte s vodou dokáže uvoľniť svoju chuť. Nemusíte ale používať iba vodu, pokojne ho namočte do vývaru, mlieka či do vína. Pokiaľ ho nechcete alebo nestihnete namočiť, môžete ho použiť ako prášok, ktorý pridáte do svojho jedla. 

Rozoznajte ten pravý

Podľa známeho porekadla „Je toho ako šafránu…“, ktorým označujeme malé množstvo, je jasné, že ide o veľmi vzácnu bylinku. Šafrán je považovaný za jednu z najdrahších korenín sveta, čo privádza špekulantov k tomu, aby ho falšovali.

Pravý šafrán sa vyznačuje výraznou červenou farbou. Pozostáva z jemných nitiek, ktoré sú rovnomerné a nelámu sa pri dotyku.  Okrem toho má výraznú a bohatú arómu, ktorá je ľahko rozpoznateľná. Má tiež jemnú, ale výraznú chuť, ktorá je trochu sladká s horkým záverom. Ak je príliš horký alebo bez chuti, môže ísť o falzifikát.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pripálil sa vám počas varenia hrniec? Nezúfajte a vyskúšajte tieto účinné triky!

Na skladovaní záleží

Nielenže ide o veľmi drahú surovinu, ale najmä vďaka jeho aromatickosti ním treba šetriť. Preto si kupujte len množstvo, ktoré dokážete spracovať. Odstáty šafrán by stratil svoju čerstvosť a vlastnosti. Odporúča sa ho skladovať vo vzduchotesnom obale alebo nádobe, ideálne na tmavom a suchom meste.

Sledujte náš Instagram

 

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame