Najkrajšie pútnické miesta na Slovensku a v Európe: Ktoré cez leto navštívite?

Pútnické miesta

Pútnické miesta lákajú veriacich (Zdroj: GettyImages)

Pútnické miesta veľký význam pre mnohých veriacich i turistov. Obvykle spojené s náboženskými udalosťami, ktoré lákajú pútnikov po celé stáročia. Ukážeme vám tie najkrajšie na Slovensku, dáme jeden tip z Čiech a pozrieme sa aj do Európy, kde  cestovné kancelárie často usporadúvajú niekoľkodňové pobyty.

V článku sa dočítate o:

Pútnické miesta na Slovensku

Šaštín-Stráže

Kde sa nachádza? Kláštorné námestie, Šaštín-Stráže

Šaštín má významné miesto v histórii Slovákov, pretože bol významnou pevnosťou na ochranu obchodných ciest. Hrad bol postavený pri rieke Myjava a bol sídlom župných vladikov a archidiakonátu. Šaštín bol aj sídlom dekana a archidekana, ktorí spravovali diakonáty od Moravského Jána až po Čachtice.

Prvá písomná zmienka o Šaštíne je z roku 1204, kedy Imrich II. daroval rodu Győr majetok menom „Sassin“. Hrad tiež slúžil ako základňa pre hliadky, ktoré strážili cesty a hlásili nebezpečenstvá. Prvú púte tu začali už v roku 1564.

Nitrianska Blatnica

Kde sa nachádza? Rotunda sv. Juraja, Nitrianska Blatnica

Neďaleko Piešťan sa nachádza Rotunda sv. Juraja, ktorá je malým kamenným kostolom ukrytým v lesoch. Vznikla v druhej polovici 9. storočia a bola súčasťou dvoch veľmožských dvorcov. V období baroka došlo k prestavbe interiéru a prístavbe veže so zvonicou v exteriéri.

Dnes je to najstarší stojaci kostol na Slovensku s pôvodnými múrmi vysokými 6 metrov, ktorý zachováva naše kresťanské korene v jeho viac ako tisícročnej existencii. K rotunde vedie niekoľko značených turistických ciest, pričom práve tá z Nitrianskej Blatnice meria približne 3,5 kilometra.

Hora Butkov

Kde sa nachádza? obec Ladce

Hora Butkov sa nachádza na Považí, na okraji kameňolomu Ladce. V minulosti bola táto hora známa pod názvom Gont, premenovaná bola po druhej svetovej vojne. Podľa legendy sa na nej nachádzala drevená kaplnka, ktorá bola zničená bleskom. Začiatkom 20. storočia postavili na hore novú kaplnka a tá sa v priebehu rokov stala cieľom mnohých pútnikov.

V roku 2012 sa na tu malo stať niečo nezvyčajné. Podľa slov miestneho farára sa mu v jeden deň pri modlitbách objavilo posolstvo, aby sa na tomto mieste postavil veľký kríž. Farár dal posolstvo vykonať. Dnes je na hore okrem veľkého kríža aj pamätník svätého Jána Pavla II. a pamätník svätej Faustíny Kowalskej.

Mariánska hora

Kde sa nachádza? mesto Levoča

Mariánska hora v Levoči bola v minulosti dôležitým miestom pre obyvateľov mesta a okolia. Už v 13. storočí sa tu nachádzal kostolík zasvätený Duchu Svätému. V 15. storočí už pôvodný kostol nestačil na narastajúci počet pútnikov a musel byť prestavaný.

Na prelome 18. a 19. storočia bola postavená nová menšia bazilika, ktorá sa stala klenotom a dôležitým miestom mariánskej úcty na Slovensku. Na Mariánskej hore sa každoročne koná množstvo náboženských slávností a mnoho veriacich sem prichádza na púť, aby sa pomodlili pred sochou Panny Márie.

Frivald

Kde sa nachádza? obec Rajecká Lesná

Pútnické miesto Frivald lákalo pútnikov z blízkeho i ďalekého okolia, ktorí prichádzali modliť sa a prosiť Pannu Máriu. História kostola je dodnes zahalená tajomstvom. Najväčším sviatkom pre Frivaldskú Pannu Máriu bol 27. máj 1866, kedy bola slávnostne posvätená nová bazilika a socha bola prenesená do jej nového príbytku.

Pútnici sem prichádzajú na štyri slávnostné dni, konkrétne na Turíce, slávnosť Najsvätejšej Trojice, Narodenie Panny Márie a deň Mena Panny Márie.

Marianka

Kde sa nachádza? obec Marianka pri Záhorskej Bystrici

Marianka je najstaršie pútnické miesto na Slovensku. Podľa ústnej tradície Paulínskeho rádu vyryl eremit sochu Panny Márie z hruškového dreva v roku 1030. Sochu musel ukryť do dutého stromu počas nepokojov v Uhorsku po smrti kráľa Štefana. O niekoľko desaťročí neskôr bola objavená zbojníkom, ktorého ochrnuté deti údajne uzdravila Panna Mária.

Paulínsky rád spravoval pútnické miesto do 18. storočia. Po tomto čase prešlo do rúk diecéznej kňazskej rady a neskôr bolo zakúpené kniežaťom Schwarzenbergom, ktorý zmenil kláštor na lovecký zámok v klasicistickom štýle. Marianka potom prešla obdobím úpadku a patrila viacerým šľachtickým rodinám.

Pútnické miesta v Európe

Velehrad, Česko

Kde sa nachádza? mesto Uherské Hradiště

Velehrad je významné pútnické miesto pre českých veriacich, ktoré má korene v dobe príchodu sv. Cyrila a Metoda na Moravu. Je známe svojou bazilikou Nanebovzatia Panny Márie a sv. Cyrila a Metoda. Velehradský kláštor bol založený v roku 1205 a bol v minulosti viackrát zničený, no prešiel rôznymi obnovami. Po zrušení kláštora cisárom Jozefom II. sa stal farským kostolom.

Začiatkom 20. stotočia mu bol udeľovaný titul Bazilika minor. Počas druhej svetovej vojny bol kláštor využívaný Hitlerjugend a po vojne sa v ňom opäť otvorilo jezuitské gymnázium. V dobe komunizmu slúžil kláštor ako Ústav sociálnej starostlivosti.

Máriapócs, Maďarsko

Kde sa nachádza? mesto Máriapócs na východe Maďarska

Máriapócs je najvýznamnejšie maďarské pútnické miesto. Miestna gréckokatolícka bazilika obsahuje kópiu ikony Bohorodičky, ktorá údajne koncom 17. storočia slzila. Originál tejto ikony sa nachádza vo Viedni. Namaľoval ju István Papp.

Ikona začala prvýkrát roniť slzy 4. novembra 1696 a následne slzenie trvalo dva týždne bez prestávky. Poslednýkrát zázračná ikona ronila slzy v roku 1905. Na zachytenie sĺz bola použitá hodvábna šatka. Tá je dnes zarámovaná a zavesená na stene kostola.

Mariazell, Rakúsko

Kde sa nachádza? mesto Mariazell v rakúskej časti Štajersko

História Mariazellu siaha do raného stredoveku. Toto mestečko sa stalo centrom duchovného života a cieľom pútnikov, ktorí sem prúdili z rôznych krajín, aby prosili o pomoc Matku Božiu. Pre rakúskych veriacich je spolu s pútnickým chrámom a oltárom Panny Márie najväčšou národnou svätyňou.

Bazilika bola viackrát prestavaná a jej dnešná podoba pochádza zo 17. storočia, keď bola pre narastajúci počet pútnikov rozšírená a prestavaná v barokovom štýle. V interiéri baziliky nájdete aj strieborný oltár, dielo rakúskeho umelca Emanuela Fischera von Erlacha.

Fatima, Portugalsko

Kde sa nachádza? mesto Fatima v okrese Santarém

Fatima je jedno z najnavštevovanejších pútnických miest na svete. 13. mája si pripomíname zjavenia Panny Márie, ktorá sa po prvýkrát zjavila Fatime v roku 1917 trom malým deťom, ktoré nevedeli čítať ani písať. Volali sa Lucia, František a Jacinta.

V ten deň strážili ovce, keď uvideli pani v bielom, ktorá sa predstavila ako Panna Mária a požiadala ich, aby prišli na rovnaké miesto trinásteho každý mesiac. Mária deti nabádala, aby denne modlili ruženec, pretože bol zbraňou proti Satanovi. Počas ďalších zjavení sa Mária predstavila ako Matka Božia a Naša Pani Ružencová.

Navštevujete pútnické miesta?

Lurdy, Francúzsko

Kde sa nachádza? mesto Lurdy na juhu Francúzska v regióne Occitánia

V roku 1858 sa v Lurdách zjavila Panna Mária chudobnej Bernadete, ktorá zbierala drevo v lese spoločne so svojou sestrou a priateľkou. Žiadala ju o dbanie na vieru celého regiónu. Okrem toho chcela, aby sa na mieste zjavenia postavila svätyňa.

Lurdy sa stali miestom pútnikov pre mnohých veriacich a chorých, ktorí sem prichádzajú prosiť o uzdravenie alebo silu. Dnes navštevujú Lurdy približne tri milióny ľudí ročne. Konajú sa tu rôzne pobožnosti, medzi nimi aj Medzinárodná ružencová púť. Spomienka na Pannu Máriu Lurdskú sa koná vždy 11. februára, teda na výročie prvého zjavenia.

Santiago de Compostela, Španielsko

Kde sa nachádza? mesto Santiago de Compostela v španielskej provincii La Coruña

Púte sú dôležitou súčasťou európskych dejín a od 4. storočia putujú veriaci na posvätné miesta, aby chválili Boha, prosili ho o pomoc, kajali sa a vzdávali vďaky. Kvôli križiackym výpravám bolo v stredoveku náročné navštevovať Svätú zem a preto sa začalo rozvíjať pltníctvo v Európe, najmä v meste Santiaga de Compostela

Na tomto mieste bol pochovaný aj apoštol Jakub. Postupom času boli pozdĺž ciest zriaďované kostoly a kláštory so svätými relikviami. Symbolom svätojakubskej púte sa stala mušľa hrebenatka a dnes sa dá do mesta dostať pomocou vyznačených trás.

Monte Santo di Lussari, Taliansko

Kde sa nachádza? mesto Monte Santo di Lussari v talianskej provincii Udine (pri hraniciach so Slovinskom)

Maria Lussari je pútnické miesto, ktorého krása spočíva v nádhernom výhľade na okolité hory. Pôvod kaplnky sa datuje do roku 1360, keď sa pastierovi na hore stratili ovce a našiel drevený reliéfny, obraz Matky Božej.

V 18. storočí bola kaplnka zatvorená na príkaz cisára. Toto obdobie však netrvalo dlho. Počas prvej svetovej vojny sa pútnické miesto nachádzalo na križovatke bojových pozícií a v roku 1915 aj vyhorelo. Socha bola po obnova vrátená na svoje pôvodné miesto.

Vatikán a Rím

Kde sa nachádza? mesto Rím, Taliansko

Rím je jedno z najkrajších a najnavštevovanejších miest sveta. Podľa legendy ho na siedmich pahorkoch založili bratia Romulus a Remus v roku 753 pred n. l. Je považovaný za sväté mesto, pretože sú tu pochovaní mnohí apoštoli. V roku 1980 bolo historické centrum mesta a Vatikán, ktorý je sídlom katolíckej cirkvi, zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Počas svojej histórie si rímska ríša podmanila celý Blízky Východ i krajiny Severnej Afriky. Po páde ríše zostalo mesto sídlom pápežov a stalo sa centrom kresťanstva. V 15. až 17. storočí prešiel Rím renesančnou prestavbou. Odporúčame navštíviť najmä Anjelský hrad a Baziliku sv. Petra, odkiaľ sa pápež často prihovára svetu.

Tip na záver – Svätá zem

Kde sa nachádza? Jeruzalem, Izrael

Svätá zem je názov, ktorý sa používa na označenie Izraela, krajiny s náboženským významom pre judaizmus, kresťanstvo aj islam. Táto oblasť je tiež známa ako zasľúbená zem, ktorú podľa biblickej tradície Boh daroval patriarchovi Abrahámovi a do ktorej izraelský ľud vstúpil po prekročení rieky Jordán. Nachádza sa na Blízkom východe a je domovom mnohých náboženských a etnických menšín, pričom Židia tvoria väčšinu obyvateľstva. V hlavnom meste Jeruzaleme žil kedysi Ježiš Kristus.

Mesto leží na strategickej križovatke Eurázie a Afriky a je jedným z najstarších na svete. Kresťanskí pútnici sem prichádzajú už takmer dve tisícky rokov. Mnohé cestovné kancelárie ponúkajú zvyčajne 5-dňové pobyty, počas ktorých stihnete so sprievodcom prejsť všetky dôležité miesta.

Pri ceste na pútnické miesta do zahraničia nezabudnite na cestovné poistenie. Môžete tak urobiť aj na poslednú chvíľu, online cez internet. Platnosť cestovného poistenie od ČSOB začína už tri hodiny od jeho uzatvorenia a zaplatenia.

Sledujte náš Facebook

∗ Reklamná zmienka

Zdroj: plnielanu.sk, putnickemiesta.sk
Odporúčame