Na akom oleji vyprážate? Budete prekvapení, no o tých najvhodnejších ste zrejme ani nepočuli!

Poradíme vám, ktorý olej je najlepší na vyprážanie, kozmetiku či do studenej kuchyne (Zdroj: GettyImages)

Na trhu nájdete množstvo druhov oleja, pričom každý z nich má svoje prednosti a je vhodný na iné použitie. Ako si vybrať ten správny?

Top oleje na vyprážanie

Vyberajte olej, ktorý má vysoký dymový bod. V princípe ide o teplotu, pri ktorej začne olej dymiť a rozpadávať sa. Počas tohto procesu vznikajú zlúčeniny, ktoré môžu byť škodlivé pre vaše zdravie. Pokiaľ na vyprážanie používate klasický slnečnicový olej, radšej presedlajte na vhodnejšiu alternatívu. Na vyprážanie sa hodí skôr avokádový olej (avokádo je považované za ovocie), ktorý má vo svojej rafinovanej podobe dymový bod na úrovni až 271 °C. Skvelou voľbou je aj arašidový olej, obľúbený hlavne v ázijskej kuchyni, ktorého dymový bod je 232 °C. 

204 °C je zase dymový bod repkového oleja. Všetky spomínané oleje sú bohaté na mononenasýtené tuky, ktoré preukázateľne zlepšujú hladinu cholesterolu, zmierňujú zápaly a zlepšujú zdravie vášho srdiečka. Nejedna gazdinka by vám na vyprážanie iste poradila bravčovú masť. Hoci nejde o olej, ale živočíšny tuk, svojou stálosťou a odolnosťou voči teplu je masť priam stvorená na vyprážanie.

Najlepšie oleje do studenej kuchyne

Do šalátov, dipov a dresingov sa najviac hodia oleje s vysokým obsahom mononenasýtených a polynenasýtených tukov a zároveň s nízkym obsahom nasýtených tukov. Obľúbenou voľbou je základ stredomorskej kuchyne (považovanej mimochodom za jednu z najzdravších na svete), extra panenský olivový olej. Je bohatý na mononenasýtené tuky, zlepšuje hladinu cholesterolu a znižuje riziko srdcových ochorení.

V studenej kuchyni nešliapnete vedľa ani s ľanovým olejom či olejom z vlašských orechov. Vďaka vysokému obsahu omega-3 mastných kyselín preukázateľne znižujú zápal a zlepšujú funkcie mozgu. Sú ideálne do smoothies, šalátových dresingov a dipov.

Po akom oleji siahnuť v kúpeľni

Na kozmetické využitie sa najviac hodia oleje bohaté na antioxidanty a oleje s protizápalovými vlastnosťami. Šípkový olej má vysoký obsah vitamínov A a C a často sa používa na liečbu jaziev a iných kožných ochorení. Pomáha so zápalmi a dokonca aj s vyhladzovaním jemných vrások.

V kozmetike našiel uplatnenie aj na Slovensku málo známy jojobový olej. Má podobné zloženie ako oleje produkované našou pokožkou, čo z neho robí vynikajúceho zvlčovača. Je bohatý na antioxidanty a má protizápalové vlastnosti, vďaka čomu je ideálnou voľbou na liečbu akné a iných kožných ochorení. Vďaka svojim hydratačným vlastnostiam je aj kokosový olej vhodný na kozmetické využitie. Je bohatý na kyselinu laurovú, o ktorej sa preukázalo, že má antimikrobiálne vlastnosti. Najčastejšie sa používa ako zvlhčovač, kondicionér na vlasy či odstraňovač mejkapu.

Pri kúpe olejov pozorne študujte obal a hľadajte informáciu o tom, ako bol olej spracovaný. Vyhýbajte sa rafinovaným olejom, ktoré boli spracované tepelne a v procese stratili značnú časť zdraviu prospešných látok. Pre kozmetické použitie si budete chcieť kúpiť predovšetkým panenský (teda nerafinovaný) alebo extra panenský olej.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Odporúčame