Osteoporóza sa akosi automaticky pripisuje najmä starším ľuďom. A takmer sa berie akoby to bolo niečo prirodzené. Veď s vyšším vekom je to už tak. Kosti predsa slabnú. Toto ochorenie je však oveľa vážnejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Odborná spoločnosť v mnohých krajinách na svete označila osteoporózu ako veľký zdravotný aj sociálno-ekonomický problém.
V článku sa dočítate:
- Čo je osteoporóza?
- Kto je najviac ohrozený?
- Aké je spojenie medzi osteoporózou a obezitou?
- Ako sa prejavuje osteoporóza?
- Aký priebeh má osteoporóza?
- Ako lekár spozoruje osteoporózu?
- Ako vyzerá liečba?
- Aká je prevencia pred osteoporózou?
- Aký je trend osteoporózy v najbližších rokoch?
Čo je osteoporóza?
Osteoporóza je vážne ochorenie kostí, ktoré postihuje množstvo ľudí po celom svete. Vo svojej podstate ide o stav, pri ktorom kosti strácajú svoju hustotu a pevnosť, čo zvyšuje riziko zlomenín a zhoršuje kvalitu života postihnutých. Toto ochorenie je zvlášť bežné u starších ľudí. Medzi najčastejšie miesta zlomenín patria kosti predlaktia, stavce a horný koniec ramennej a stehennej kosti.
Osteoporóza je závažné ochorenie
Vedeli ste, že osteoporóza je považovaná za spoločensky najzávažnejšie ochorenie pohybového aparátu? Osteoporóza je nielen hojne rozšírená choroba, ale má aj závažné následky: významne zhoršenú kvalitu života a niekedy až úmrtie. Približne tretina osôb po zlomenine krčka stehennej kosti do roka zomiera, tretina je odkázaná na opateru iných a len zvyšok pacientov sa uzdraví úplne a je schopných samostatne fungovať.
Táto zlomenina je na Slovensku siedmou najčastejšou príčinou úmrtí hospitalizovaných pacientov. Štatistiky ďalej ukazujú, že riziko úmrtia po zlomenine stehennej kosti u päťdesiat ročnej ženy je rovnaké ako úmrtie na rakovinu prsníka a štyrikrát väčšie ako na rakovinu maternice.
Kto patrí do rizikovej skupiny?
Osteoporóza postihuje v populácii hlavne staršie osoby a ženy po menopauze. Odhaduje sa, že rizikom osteoporotickej zlomeniny je ohrozená asi každá tretia žena a asi každý šiesty muž vo veku nad 50 rokov.
Ženy po menopauze: Po menopauze dochádza k rýchlejšej strate kostnej hmoty. U žien sú ešte ďalšími rizikovými faktormi predčasný prechod (hlavne pred 45. rokom), neskorý začiatok menštruácie v mladosti, dlhšie trvajúce vynechanie menštruácie, viacnásobné a dlhšie trvajúce kojenie.
- Starší ľudia: starší ľudia sú všeobecne viac ohrození, pretože s vekom sa prirodzene znižuje hustota kostí.
- Genetická predispozícia: dosť veľkú rolu zohráva aj genetika. Množstvo kostnej hmoty je asi na 60 % dané geneticky. Ak máte v rodine prípady osteoporózy, vaše riziko ochorenia sa zvyšuje.
- Nedostatočný príjem vápnika a vitamínu D: Tieto živiny sú dôležité pre zdravé kosti. Ich nedostatok môže prispieť k rozvoju osteoporózy.
- Fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu: Tieto návyky môžu oslabiť kosti a zvýšiť riziko osteoporózy.
- Nedostatočná fyzická aktivita: Pravidelná fyzická aktivita je dôležitá pre udržanie silných kostí. Naopak, sedavý životný štýl môže riziko ochorenia zvýšiť.
- Dôsledok iných ochorení: Osteoporóza býva aj dôsledkom iných ochorení, a to hlavne endokrinologických (porucha štítnej žľazy, nadobličiek, pohlavných žliaz, cukrovka I. typu), nefrologických (porucha funkcie obličiek), gastroenterologických (ochorenia žalúdka, čriev, pečene a žlčníka), chronických zápalových chorôb alebo po transplantáciách.
Je pravda, že vyššia hmotnosť vás pred osteoporózou ochráni?
Zaujímavosťou je, že obézne ženy majú všeobecne nižšie riziko osteoporózy ako ženy s nízkou telesnou hmotnosťou. Ale prečo to tak je?
- Výživa: Obézni jedinci môžu mať často vyšší príjem vápnika a vitamínu D, ktoré sú dôležité pre zdravé kosti. Tieto živiny môžu byť zároveň lepšie absorbované v tele.
- Hormóny: Adipóza (nadbytočný tuk) môže mať vplyv na hormonálnu rovnováhu v tele, vrátane estrogénov. Estrogény majú ochranný vplyv na kosti, a preto obézne ženy môžu mať vyššiu hladinu estrogénov, čo môže pomôcť chrániť kosti.
- Mechanický stres: Vyššia hmotnosť môže vytvárať silný mechanický stres na kosti, čo môže podporovať tvorbu a udržanie silných kostí.
Je však dôležité zdôrazniť, že riziko osteoporózy závisí od viacerých faktorov vrátane genetiky, veku, hormonálnej rovnováhy, stravy a životného štýlu a vyššia hmotnosť vôbec nie je zárukou, že vaše kosti budú chránené. Je nevyhnutné si uvedomiť, že obezita so sebou prináša celú radu ďalších zdravotných problémov, ako sú srdcové ochorenia, cukrovka, zvýšený krvný tlak či obrovská záťaž na kĺby.
Ako sa prejavuje osteoporóza?
Príznaky osteoporózy môžu byť pomerne nenápadné a často sa prejavujú až v pokročilých štádiách ochorenia, keď sú kosti už značne oslabené. To je dôvod, prečo sa osteoporóza často nazýva tichým zlodejom kostí. Mnohí ľudia s osteoporózou môžu byť bez príznakov veľmi dlhú dobu a ochorenie im je diagnostikované až po zlomenine. Môžete však na sebe spozorovať:
- Bolesť v kostiach a chrbtici: Môžete pociťovať bolesť v kostiach, najmä v chrbtici, ktorá môže byť spôsobená mikro zlomeninami a oslabením kostí.
- Zmena postavy: Osteoporóza môže spôsobiť skracovanie postavy a vytváranie hrboľatého chrbta.
- Zlomeniny: Osteoporóza zvyšuje riziko zlomenín kostí, najmä v oblasti zápästia, bedrového kľúča a chrbtice. Tieto zlomeniny môžu nastať pri bežných aktivitách alebo po miernom páde či náraze, ktorý by inak zlomeninu nevyvolal.
Aký priebeh má osteoporóza?
Osteoporóza sa vyvíja postupne a môže mať rôzne fázy a stupne závažnosti. Počas života sa naša kostná hmota neustále obmieňa – prebieha v nej proces odbúravania a novotvorby. Vo fáze rastu a dospievania prevažuje novotvorba kostí. Po 35. roku života nastáva prevaha odbúravania. Keď sa množstvo kostnej hmoty zníži pod normálnu hranicu, nazývame tento stav osteoporóza, čiže preriednutie kostí.
Aby sa dosiahol určitý prah lámavosti, je potrebných aj niekoľko rokov. Osteoporóza vo svojich začiatkoch nebolí a ľudia si preto vôbec nemusia uvedomiť, že majú oslabené kosti. Prekvapí ich až zlomenina. Presná príčina osteoporózy nie je úplne známa. K ubúdaniu kostnej hmoty a k narušeniu štruktúry kostí dochádza v priebehu starnutia u každého človeka, čo je príčinou tzv. senilnej osteoporózy. U žien sa však pridružuje ešte ďalší faktor – menopauza. Asi u tretiny žien sa potom vyvinie tzv. postmenopauzálna osteoporóza.
Ako lekár spozoruje osteoporózu?
Už je nám teda jasné, že včasná diagnostika osteoporózy je veľmi dôležitá, najmä u jedincov so zvýšeným rizikom, ako sú starší ľudia, ženy po menopauze a pre ľudí s rodinnou anamnézou osteoporózy. Existujú rôzne metódy a testy, ktoré lekári používajú na určenie rizika osteoporózy a na zhodnotenie hustoty kostí.
- Kostná denzitometria: Tento test je považovaný za zlatý štandard pre diagnostiku osteoporózy. Používa röntgenové žiarenie na meranie hustoty kostí v špecifickej oblasti tela, čo umožňuje určiť, či sú kosti oslabené.
- Biochemické testy: Krvné testy môžu zahrňovať meranie hladiny vápnika, fosforu a ďalších látok v krvi, ktoré sú dôležité pre zdravie kostí.
- Klinické vyšetrenie: Spočíva vo fyzickom vyšetrení a konzultácii s pacientom o jeho anamnéze a rizikových faktoroch.
Je osteoporóza liečiteľná?
Osteoporóza je ochorenie, ktoré nie je v pravom slova zmysle liečiteľné. Liečba je zameraná najmä na spomalenie straty kostnej hmoty a zvýšenie pevnosti kostí. Je dôležité, aby ľudia, najmä tí, ktorí patria do rizikových skupín, mali pravidelné preventívne prehliadky a konzultovali svoj stav so svojím lekárom.
Liečebné metódy a terapie:
- Farmakologická liečba: Lieky pomáhajú zvýšiť hustotu kostí a znížiť riziko zlomenín.
- Vitamíny a minerály: Odporúčané sú aj výživové doplnky, ako sú vápnik a vitamín D, ktoré pomáhajú posilniť kosti.
- Fyzioterapia: Fyzioterapeut môže navrhnúť špecifický cvičebný program, ktorý pomôže zvýšiť silu a flexibilitu kostí a svalov, čím sa zlepší stabilita a rovnováha.
- Zmena životného štýlu: Pozitívny vplyv na zdravie kostí má aj zdravý životný štýl, a teda strava bohatá na vápnik a vitamín D, pravidelná fyzická aktivita a zanechanie fajčenia a nadmernej konzumácie alkoholu.
Ako sa chrániť pred osteoporózou?
Prevencia osteoporózy je rovnako dôležitá, ak nie dôležitejšia, ako samotná liečba. Správna prevencia môže výrazne prispieť k zníženiu rizika vzniku tohto ochorenia a zachovaniu zdravých kostí. Prevencia osteoporózy nie je proces na jeden deň, ale dlhodobá záležitosť.
Ako sa už veľakrát potvrdilo, zdravá životospráva je kľúčová v prevencii mnohých ochorení. Inak to nie je ani v prípade osteoporózy. V prevencii osteoporózy je na prvom mieste pravidelný pohyb. Pohyb a chôdza vo všeobecnosti zvyšuje kostnú denzitu (hustotu). Silné svaly zároveň pomáhajú chrániť kosti pred zlomeninami, pretože poskytujú ochrannú podporu kostiam a zlepšujú celkovú rovnováhu a stabilitu tela.
Dôležitá je nielen fyzická aktivita, ale aj pestré a vyvážené stravovanie. Zabezpečte si dostatočný príjem vápnika v strave. Vápnik je pre telo dôležitý aj pre činnosť srdca, svalov, nervov a podporuje zrážacie vlastnosti krvi. Organizmus preto prísne stráži jeho hladinu v krvi a v prípade, že poklesne dopĺňa ju vápnikom z kostí. Najvýznamnejším zdrojom vápnika v našej populácii je mlieko a mliečne výrobky. Bohaté sú však aj niektoré rastlinné zdroje ako listová zelenina, mak, lieskovce, vlašské orechy či sója a aj niektoré minerálne vody.
Spomínali sme aj vitamín D. Ten je tiež dôležitý pre vstrebávanie vápnika v tele. Získate ho z potravín, ako sú ryby, vajcia alebo sa jednoducho vystavte na chvíľu slnečnému svetlu. Udáva sa, že k tomu stačí hodinový pobyt mimo uzatvorenej miestnosti pričom nie je nevyhnutné vystaviť slnku celé telo.
Ako vyzerá budúcnosť?
Z osteoporózy sa stal v posledných rokoch obrovský zdravotný a sociálno-ekonomický problém. Náklady na diagnostiku a liečbu osteoporózy sa v mnohých krajinách šplhajú na veľmi vysoké čiastky. Vo väčšine krajín dochádza k starnutiu populácie, čo znamená, že počet ľudí s týmto ochorením každým rokom rastie viac a viac.
Odhaduje sa, že v roku 2050 nastane v dôsledku osteoporózy až 4,5 milióna zlomenín. Nárast výskytu osteoporózy sa však nepripisuje len starnutiu populácie, ale aj zmenám životného štýlu. Deti majú už od mala málo pohybu a čoraz viac ľudí má sedavé zamestnanie a málo pravidelnej fyzickej aktivity. Všetky tieto faktory ukazujú, že výskyt osteoporózy bude mať v najbližších rokoch rastúci trend.
Chystáte sa do kúpeľov či wellness? Vyberte si z týchto najlepších
Zdieľať na