Všetko o saunovaní: Zásady, overené tipy pre lepší zážitok aj vyvrátené lži – poďte sa vypotiť!

Saunovanie

Ani v pokročilom veku nie je saunovanie problémom (Zdroj: GettyImages)

Sauny sú fascinujúcim a stále populárnym fenoménom, ich história siaha stovky rokov do minulosti. Ľudia už dávno objavili, aké zdravotné benefity im saunový rituál môže priniesť. A nielen to. V mnohých krajinách mali sauny istý spoločenský význam a stali sa dôležitou súčasťou ich národnej kultúry.

V článku sa dočítate:

Z histórie saunového sveta

Sauny vznikli v severských krajinách, predovšetkým v oblastiach, ktoré dnes tvoria Fínsko a Švédsko, ale aj v iných severských a baltských krajinách. Ich pôvod sa datuje do hlbokých historických čias a boli súčasťou tradičného životného štýlu miestnych obyvateľov.

Slovo sauna pochádza z fínčiny, kde označuje teplé miesto alebo miesto s horúcim vzduchom. Prvé sauny boli skromné a jednoduché drevené štruktúry, kde sa horúci kameň ohrieval na vysoké teploty a bola naň pridávaná voda na vytvorenie pary. Tieto rané sauny slúžili nielen na fyzické očistenie, ale aj na rituálny a spoločenský význam v komunitách.

S postupujúcim časom sa koncepcia sauny dostala aj do iných častí sveta a každá kultúra si mierne upravila alebo pridala nejaké svoje rituály. Napríklad v Rusku vznikli tzv. ruské bany a vtedajší miestni obyvatelia si spestrili saunový rituál v skutku vynaliezavo. Na horúce kamene sa okrem vody zvykla liať aj vodka. Potom sa šľahali brezovými prútikmi, aby stimulovali krvný obeh a nakoniec vybehli von a vyváľali sa v snehu.

Ako vyzerajú sauny dnes?

V modernej dobe sa sauny stali globálnym fenoménom a sú k dispozícii vo wellness centrách, fitnes kluboch a dokonca aj v domácnostiach. Vďaka technologickému vývoju sa zásadne zmenil aj ich dizajn a architektúra, ktoré sa stali dôležitými aspektami sáun, aby umocnili celkový zážitok.

Dnes sauny pôsobia ako moderné zariadenia často zariadené v minimalistickom štýle s rôznymi doplnkami a vymoženosťami. Kombinujú sa aj s inými procedúrami, ako napríklad s masážami či aróma terapiou. Drevené a prírodné materiály sa vo veľkej miere využívajú naďalej, no aj tak majú veľmi ďaleko od skromných drevených chatrčí, ktorými boli sauny kedysi.

Aké typy sáun existujú?

Sauny sú v súčasnosti dostupné v rôznych formách a typoch, pričom každá z nich ponúka špecifický zážitok a výhody. Medzi najpopulárnejšie patrí:

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ročne vyhodíme do koša potraviny za stovky eur: Kde končí váš odpad z kuchyne?

Suchá sauna

Suchá sauna je jedným z najbežnejších typov sauny a je charakterizovaná nízkou vlhkosťou vzduchu a vysokými teplotami. Hlavným znakom suchých sáun sú vysoké teploty, ktoré môžu dosahovať od 70 do 100 °C, čo je omnoho horúcejšie než teploty v iných typoch sáun.

Suché sauny majú bežne kamennú pec, ktorá je ohrievaná na vysoké teploty elektrickým ohrievačom alebo ohňom. Na túto pec sa zvyčajne pridáva voda, aby sa zvýšila vlhkosť a vytvorila sa para. V suchých saunách sa sedí alebo leží na drevených laviciach a procedúry sa zvyčajne vykonávajú na krátky čas, obvykle 10 až 15 minút. Po krátkej dobe vysokých teplôt návštevníci vychádzajú von a ochladzujú sa.

Parná sauna

Na rozdiel od suchých sáun, parné sauny zabezpečujú vlhké a parné prostredie pri nižších teplotách. V parnej saune je vzduch nasiaknutý vodnou parou, čo zvyšuje vlhkosť v miestnosti. Teploty v parných saunách sú obvykle nižšie než v tradičných suchých saunách.

Pohybujú v rozmedzí 40 až 60 °C. I napriek nižším teplotám je v miestnosti zvyčajne dosť teplo kvôli vysokému obsahu vlhkosti. Vďaka vysokej vlhkosti a nižším teplotám môže parná sauna ponúkať výhody pre dýchacie cesty, pretože para v miestnosti pomáha uvoľniť dýchacie cesty a zmierniť problémy s dýchaním.

Infrasauna

Infrasauny využívajú infračervené žiarenie na zahriatie tela pri nižších teplotách ako v suchých saunách. Infrasauny používajú infračervené žiarenie na ohrievanie tela priamo a nie na ohrievanie vzduchu v miestnosti. Toto žiarenie je podobné slnečnému žiareniu. Teploty v infrasaunách sa obvykle pohybujú medzi 40 a 60 °C.

Táto forma sauny je obľúbená pre svoju schopnosť hlbšie preniknúť do svalov a tkanív, čo môže pomôcť pri uvoľňovaní svalového napätia. Infrasauny sú považované za bezpečné pre mnoho ľudí, vrátane tých, ktorí nemôžu znášať vysoké teploty tradičných saun.

Bio sauna

Bio sauna je moderný typ sauny, ktorý kombinuje prvky tradičnej suchej sauny s rôznymi ďalšími prvkami, ako sú bylinné vône, svetelná terapia a zvukové efekty. Teploty v bio saunách sú obvykle nižšie než v tradičných suchých saunách, pohybujú sa medzi 45 až 65 °C. Vlhkosť je zvyčajne vyššia než v suchých saunách.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trápia vás po lete pigmentové škvrny? Zistite, prečo sa tvoria a ako s nimi zatočiť

Na zvýšenie relaxačného a terapeutického zážitku využívajú bio sauny rôzne byliny, ako je eukalyptus alebo levanduľa, ktoré sa pridávajú do vzduchu alebo na horúce kamene. Okrem vôní môžu využívať rôzne farebné svetlá pričom každej farbe sa pripisuje určitý terapeutický účinok.

Už ste niekedy vyskúšali saunu?

Saunová etiketa a pravidlá

  • Sprchovací rituál: Vo väčšine saunových kultúr je bežné sprchovať sa pred saunovaní aj po ňom.
  • Vhodný odev: Vo vnútri sauny by ste mali mať na sebe len osušku alebo uterák. Odev by mal byť čistý a suchý. Vyhnite sa noseniu plaviek alebo iného oblečenia, ktoré môže brániť správnemu odparovaniu potu.
  • Sedenie: Sedávanie v saune sa zvyčajne začína na spodných laviciach, pretože teplota je tam nižšia. Postupne môžete prejsť na vyššie lavice, kde je teplota vyššia.
  • Rešpektujte časový limit: Vo väčšine prípadov by ste nemali v saune prekračovať odporúčaný čas, ktorý je obvykle 10 až 15 minút. Po tomto čase by ste sa mali ochladiť a oddýchnuť.
  • Hydratácia: nezabúdajte piť dostatok vody. Vysoké teploty môžu viesť k dehydratácii.

Aké zdravotné benefity prinášajú sauny?

Saunovanie ponúka široké spektrum zdravotných výhod, ktoré pozitívne vplývajú nielen na fyzickú, ale aj psychickú pohodu. Potvrdilo to už aj mnoho výskumov a štúdií.

  1. Zlepšujú cirkuláciu krvi: Vysoké teploty v saune spôsobujú rozšírenie ciev a zvyšujú krvný obeh. Tým sa zlepšuje kyslíková a živinová dostupnosť pre svaly a orgány.
  2. Bojujú proti bolestiam a zápalom: Saunovanie pomáha uvoľniť svalové napätie a zmierniť bolesti kĺbov a svalov. Teplotné účinky sauny tiež pomáhajú zmierňovať zápalové procesy v tele, ako sú napríklad artritída alebo chronická bolesť chrbta.
  3. Redukujú stres: Saunovanie je ideálna príležitosť na úplnú relaxáciu tela aj mysle. Relaxačné rituály poskytujú psychický oddych a zmierňujú stres a úzkosť.
  4. Zlepšujú spánok: Pravidelné saunovanie môže mať pozitívny vplyv na kvalitu spánku. Teplotný pokles po pobyte v saune môže pomôcť organizmu pripraviť sa na hlboký a zdravý spánok.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VEĽKÉ TESTOVANIE SLOVÁKOV Hudba: Poznáte texty týchto kultových slovenských piesní?

Kto by sa mal saunám vyhýbať?

Aj keď má saunovanie mnoho zdravotných výhod, nie je vhodné pre každého. Existujú určité skupiny ľudí, pre ktoré môže byť saunovanie nevhodné. Medzi tieto skupiny patria:

Osoby s kardiovaskulárnymi problémami: Ľudia s problémami srdca, ako sú nekontrolovaný vysoký krvný tlak, kardiálna arytmia alebo ľudia, ktorí nedávno prekonali srdcový záchvat by sa mali saunám vyhýbať.

Osoby s kožnými problémami: Osoby s vážnymi kožnými problémami, ako sú popáleniny, výrazné ekzémy alebo infekcie, by mali saunu vynechať, pretože teplo a vlhkosť môžu problémy zhoršiť.

Deti: Deti majú citlivejší termoregulačný systém a sú náchylnejšie na dehydratáciu, a preto by mali byť v saunách veľmi opatrné a mali by zostávať v miestnostiach s nižšími teplotami.

Tehotné ženy: Opatrné by mali byť aj tehotné ženy a návštevu sauny prekonzultovať s doktorom. Mnoho lekárov odporúča, aby najmä počas prvých troch mesiacov saunovanie úplne vynechali.

Mýty, ktoré kolujú o saunách

  1. Sauny pomáhajú chudnúť

Sauny môžu spôsobiť krátkodobú stratu váhy v dôsledku potenia, ale tento úbytok hmotnosti je v skutočnosti strata vody, nie tuku. Sauny nie sú účinným prostriedkom na trvalé chudnutie.

  1. Čím viac času v saune, tým lepšie

Prekročenie odporúčaného času v saune môže byť nebezpečné a viesť k dehydratácii a prehriatiu. Je dôležité dodržiavať odporúčania ohľadom času pobytu v saune.

  1. Sauny môžu vyliečiť choroby

Sauny môžu pomôcť pri zmiernení niektorých symptómov, ale nie sú adekvátnou náhradou za liečbu chorôb. 

  1. Sauny sú nebezpečné pre srdce

U zdravých ľudí srdce zvyčajne dočasne zvláda zvýšenú tepovú frekvenciu v saune. Avšak pre osoby s kardiovaskulárnymi chorobami môže byť saunovanie rizikové a vyžaduje lekársku konzultáciu.

  1. Sauny odstraňujú toxíny z tela

Počas návštevy sauny dochádza k intenzívnemu poteniu, čo môže pomôcť odstraňovať niektoré látky z tela cez pot. Nie je to však jediný a ani hlavný spôsob, ako telo eliminuje toxíny. Sú nimi naše orgány – obličky a pečeň. Sauny teda nie sú zázračným prostriedkom na detoxikáciu a tieto orgány nedokážu nahradiť.

  1. Používanie sauny po alkohole je bezpečné

Kombinácia alkoholu a sauny môže zvýšiť riziko dehydratácie a zhoršiť účinky alkoholu. Alkohol môže navyše zvýšiť krvný tlak, a keď sa kombinuje so zvýšenou teplotou v saune, môže to mať nepriaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém. Treba byť opatrný a neprekračovať mieru.
 Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, Healthline.com, medicalnewstoday.com
Odporúčame