Osud a vaše meno: Súvisia viac, než by ste si mysleli, tvrdia odborníci

Mená

sxc.hu

Rodičia, ktorí zvažujú meno pre svojho potomka, by podľa vedcov urobili dobre, keby venovali pozornosť silnejúcim dôkazom, že meno môže ovplyvniť čokoľvek: Od známok v škole, cez voľbu kariéry až po to, koho si človek vyberie za partnera a kde bude žiť. Niekomu, kto sa volá Jacqueline alebo Steven sa všeobecne v živote bude dariť lepšie, ako osobám s menami Latrina alebo Butch, uvádzajú výskumníci. Tí tiež poukazujú na fenomén, kedy najrýchlejší muž na svete sa volá Usain Bolt (blesk) a televízna „rosnička“ Sarah Blizzardová.

Vaše meno môže ovplyvniť predpoklady, ktoré si iní ľudia tvoria o vašej povahe a zázemí, a tiež môže ovplyvniť aj šance, ktoré sú vám v živote dané,“ hovorí podľa agentúry AFP Richard Wiseman (jeho Priezvisko v preklade znamená „múdry muž“), ktorý je zhodou okolností profesorom psychológie na Hertfordshireskej univerzite. „Môže to tiež byť svojim spôsobom sebanapĺňajúcim sa proroctvom. Ak vaše meno znie inteligentne, úspešne a príťažlivo, je pravdepodobnejšie, že sa tak budete snažiť aj správať.“

Z Denisy je dentistka na jednotku

Záplava štúdií v posledných rokoch posudzovala mená ako ukazovateľ úspechu. Okrem iného zistili, že žiaci, ktorí majú mená naznačujúce „nižšie postavenie“, dostávajú horšie známky, ako žiaci s rovnakým zázemím, ale menami znejúcimi „noblesnejšie“.

„Mená môžu naozaj znamenať rozdiel v živote detí,“ povedal vedec David Figlio zo Severozápadnej univerzity, ktorý na túto tému napísal niekoľko štúdií. Výskum napríklad poukázal na jasnú – hoci pravdepodobne podvedomú – tendenciu ľudí dávať prednosť veciam, ktoré im pripomínajú ich samých, a to vrátane písmen v ich mene.

Z Denisy a Denisov sa tak pravdepodobnejšie stanú dentisti než dermatológovia, zatiaľ čo v anglofónnom svete je veľa Lawrenceov medzi právnikmi (angl. lawyer) a Raymondov medzi rádiológmi. Termín „nominatívny determinizmus“ zaviedol v roku 1994 časopis New Scientist, ktorý citoval štúdiu o inkontinencii autorov Splatt (angl. splatter – striekať) a Weedon (angl. wee – čurať).


Mohlo by vás zaujímať: Tajomstvo vášho rukopisu: Čo všetko o vás prezrádza?


Príklady zo života

Ostatne už v latinčine sa spomína porekadlo Nomen omen (doslova meno znamenie) – a jeho dôkazov je viac než dosť. Napríklad automobilový pretekár Scott Speed ​​(rýchlosť), televízny moderátor programov o záhradníctve Bob Flowerdew (kvet a rosa), spevák Bill Medley (zmes melódií), golfista Tiger Woods (drevo), básnik William Wordsworth (hodný slov) či bývalý hovorca Bieleho domu Larry Speakes (speak – hovoriť). Existuje pochopiteľne aj veľa paradoxných príkladov, ako bývalý arcibiskup Manily kardinál Jaime Sin (hriech) alebo odborník na úľavu od bolesti (angl. pain) doktor Richard Payne. Podobné príklady sa nájdu aj v slovenčine.

Osud podľa mena

Občas môže meno doslova predpovedať budúcnosť. Vedci zistili, že študenti usilujúci o vysokoškolské tituly, ktorých mená začínajú na C alebo D, majú horší priemer než tí, ktorých mená začínajú na A alebo B. A jedna štúdia dokonca tvrdí, že ľudia, ktorých iniciálky tvoria negatívne slová, ako je P.I.G. (Prasa), majú väčšiu šancu zomrieť predčasne ako tí s pozitívnymi iniciálami, ako je napríklad V.I.P.

Okrem toho ľudia s krstným menom Louis sú nepomerne viac zastúpení v St. Louis a štatistiky ukazujú, že ľudia dokonca majú tendenciu brať si partnerov, ktorých krstné meno alebo priezvisko pripomína to ich.

Mnoho dôkazov je však nepodložených a samozrejme existuje mnoho ľudí, ktorí uspeli či uspejú napriek potenciálne problematickým menám. Medzi ne patria aj potomkovia celebrít, ktorých rodičia obdarili divokými kartami v podobe mien Apple (jablko), Jermajesty (Her Majesty – jej výsosť) alebo Moon Unit (mesačná jednotka).

A tichú spomienku si zaslúžia aj Stan Still (standstill – nehybnosť, žiadny vývoj) a Justine Case (just in case – keby náhodou). To nie je žart – vážne existujú.


Poznáte niekoho, koho meno alebo priezvisko súvisí s jeho prácou či vlastnosťami? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Zora, ČTK
Odporúčame