Rozmýšľate nad laserovou operáciou očí? Toto všetko by ste mali vedieť

Oči

flickr.com/cosmetic-plastic-surgery

Strávili ste väčšiu časť svojho života s okuliarmi na nose a cítite, že to chce zmenu? Moderné laserové operácie očí vám ju umožnia. Krátky a takmer bezbolestný zákrok je opradený mnohými mýtmi, či obavami. Sú však všetky z nich pravdivé?

Len pre ľudí v produktívnom veku?

Najčastejšie sa s laserovou operáciou očí spája obmedzenie veku. Zákrok na odstránenie dioptrií býva obecne odporúčaný osobám od 18 do 35 rokov. Moderné technológie však obmedzenia nepoznajú. Operáciu tak môžu podstúpiť nielen malé deti, ale aj osoby na dôchodku. Iste, v uvedenom veku 18-35 rokov je efektivita zákroku najväčšia, no operáciu je možné po niekoľkých rokoch opakovať a výsledok doladiť k dokonalosti.

Čakáte dieťa? Operáciu radšej odložte

Žena môže podstúpiť zákrok aj počas tehotenstva. Objektívne však treba priznať jedno riziko. Približne 20% žien sa po zákroku zrak mierne zhorší. Niet však dôvod na paniku. Na takýto zákrok sa vzťahuje záruka a vadu vám bezplatne odstránia. Ak to však nesúri, istejšie je počkať s operáciou na obdobie po pôrode.


Mohlo by vás zaujímať: Skvelý zrak aj s pribúdajúcimi rokmi? Pomôžu vám tieto potraviny


Ako je to so škúlením a šedým zákalom?

Odstránenie škúlenia je menej častý zákrok, no nič nemožné. Svaly, ktoré hýbu očami, sa jemne dotiahnu, vďaka čomu poviete škúleniu zbohom. Na samotný šedý zákal sa dlho využíval sa ultrazvuk. Najnovší vývoj sa však predsa len obracia k laseru – femtosekundový laser je momentálne najmodernejšou a najpresnejšou metódou odstránenia šedého zákalu.

Neviete či je vaša vada stabilná alebo máte veľa dioptrií?

Ani v tomto prípade zúfať nemusíte. Pokiaľ sa vám zrak zhoršuje a chcete ísť na operáciu, nič vám nebráni. Jediným prípadom je, že ste okuliare nenosili vôbec a za 6 mesiacov sa vám zrak zhoršil o pol dioptrie. Odradiť vás nemusia ani silné dioptrie nad číslo 7. Nebude sa jednať už o výhradne laserovú operáciu, no kombináciou laserových a nelaserových techník sa dajú odstrániť akékoľvek silné dioptrie. Ostré videnie je tak dostupné každému.

 


Mohlo by vás zaujímať: Túžite po živote bez okuliarov? Pomôcť vám môže operácia laserom


Určite sa vydarí?

V niektorých prípadoch sa dioptrie po operácii vrátia. Rohovka akoby dorástla a zakrivenie sa opätovne nahradí. ,,Mne sa to stalo a bola som dosť sklamaná, pretože percento takýchto prípadov je vraj veľmi nízke. Na klinike mi však oko odoperujú ešte raz v rámci záruky. Na tú bolesť po operácii sa však veľmi neteším,“ hovorí čitateľka Majka. Medzi ďalšie riziká patrí pocit suchého oka, zápal v pooperačnom období či znížená ostrosť videnia v noci.

Na čo sa pripraviť?

Laserová operácia nie je vždy len prechádzkou ružovou záhradou. Samotný výkon je v podstate bezbolestný, prebieha v lokálnej anestéze (lekár vám do oka nakvapká kvapky, ktoré ho znecitlivia). Pripravte sa na nepríjemný zápach – to je vaša spálená rohovka. Pár dní po operácii môže byť skutočne nepríjemných. Oko sa vám zahojiť môže takmer bezbolestne, no mnoho pacientov sa stretáva s problémami ako slzenie očí či ich rezanie. Prvé noci pretrpíte asi len s tabletkami na spanie. Bolesti však čoskoro ustúpia a vy sa budete môcť tešiť z jasného a ostrého videnia. Výhodou je aj rýchla rekonvalescencia. Už po 4 dňoch po operácii sa môžete zapojiť do normálneho pracovného života. S istými obmedzeniami však budete musieť počítať po dobu 4 mesiacov. Budete si musieť do očí kvapkať špeciálne kvapky, vhodné bude obmedziť čítanie, sledovanie televízie či počítač. Vďaka šetrným postupom možno operáciu v prípade potreby po niekoľkých rokoch opakovať.


Mohlo by vás zaujímať: Doprajte svojim očiam kvalitné kontaktné šošovky: Cez internet vás vyjdu lacnejšie


Len pre boháčov?

Iste, každá operácia čosi stojí, no už na ňu neminiete celý svoj majetok. Operácia šedého zákalu je hradená poisťovňami. Zákrok odstránenia dioptrií kedysi stál tisíce eur, na mnohých zahraničných klinikách sú také vysoké ceny dodnes. No na Slovensku sa stretnete so skutočne prijateľnou cenou. Za obe oči zaplatíte od 900 eur vyššie. Naraziť však môžete na najrôznejšie akcie a za obe oči tak zaplatíte len 650 eur. Ak si spočítate náklady na kontaktné šošovky či výmenu okuliarov, investícia sa po čase rozhodne vráti. Zuzana z Bratislavy si dokonca kúpila operáciu očí cez zľavový portál: ,,Najprv som z toho mala obavy, ale potom som to riskla. Boli na mňa príjemní, v podstate som necítila žiadny rozdiel medzi mnou a inými pacientmi,“ hovorí.

Moderné laserové operácie sú takmer bez rizika. V porovnaní so susednými krajinami sú omnoho lacnejšie a za svoje peniaze dostanete skutočne veľmi veľa: zrak o akom sa vám možno ani nesnívalo. Ak nad operáciou váhate, skúste zahodiť predsudky a dajte sa do toho. Na klinikách vám ochotne poradia a vysvetlia všetky záludnosti, ktoré na vás môžu číhať.


Absolvovali ste už operáciu očí laserom? Ako ste boli spokojní s jej výsledkom? Podeľte sa o vaše skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: flickr.com/cosmetic-plastic-surgery, flickr.com/cosmetic-plastic-surgery, David
Odporúčame