Pleť po 45. narodeninách: Starajte sa o ňu tak, aby bola krásna čo najdlhšie

Žena

thinkstockphotos.com

S pribúdajúcimi rokmi a vráskami na našej tvári sa množho žien stále častejšie zamýšľa nad tým, ako by mali proces starnutia zastaviť, alebo aspoň spomaliť. Veľkú úlohu v tomto procese hrá správna starostlivosť. Viac vám o nej prezradí dermatovenerologička MUDr. Kitti Máčadiová.

Prečo by sme mali venovať čas čisteniu pleti? Podľa čoho si máme vyberať odličovacie prostriedky?

Starostlivosť o pleť sa stáva v dnešnej dobe bežnou rutinou a samozrejmosťou nielen pre ženy, ale aj pre mužov. Často sa stretávame s rôznymi návodmi a radami ako zostať čo najdlhšie mladými a sviežimi. V tomto má neoddeliteľnú súčasť práve starostlivosť o pleť, vo veľkej miere jej správne čistenie. Po štyridsiatychpiatych narodeninách stráca nielen jas, ale aj elasticitu, mimické vrásky sa prehlbujú, pokožka sa stáva suchšou. Správnym ošetrovaním však tento proces možno spomaliť. Na trhu sú dostupné množstvá hydratačných a protivráskových prípravkov, tiež neinvazívnych ako aj invazívnych zákrokov na udržiavanie mladosti pleti. Ktorý čistiaci prostriedok je však najvhodnejší? V lekárňach a drogériách sa stretávame s množstvom čistiacich a odličovacích prípravkov. Vybrať si treba podľa typu pleti a veku, ako aj problému, ktorý chceme riešiť. V poslednej dobe sú často medializované micelárne vody.


Mohlo by vás zaujať: Výborné masky na zrelú pleť: Rozmaznajte svoju tvár a vyskúšajte silu prírody


Treba pleť čistiť aj keď nepoužívame mejkap?

Základom starostlivosti je správne čistenie, ktoré je dôležité bez ohľadu na to, či žena používa mejkap. Počas dňa je pleť vystavená rôznym nečistotám z ovzdušia, okrem toho potné a mazové žliazky produkujú sekréty a v neposlednej rade si počas dňa opakovane chytáme tvár znečistenými rukami. Proces čistenia pleti má dôležitú úlohu aj ráno po prebudení. Počas spánku prebiehajú v pokožke reparačné mechanizmy, taktiež je produkovaný maz a treba odstrániť zvyšky nočného krému.

Spomenuli ste micelárnu vodu, o aký prípravok ide?

Micelárna voda je prípravok na čistenie a odlíčenie pleti, ktorý funguje na princípe miciel. Micelárna voda je vlastne čistá voda obohatená o mikroskopické sférické častice nazývané micely. Micely tvoria látky, ktoré sa prirodzene vyskytujú v membránach našich buniek a svojim zložením sa blížia biológii kožných buniek. Micely nesené vodou zachytávajú a odstraňujú nečistoty na vatový tampón. Vďaka ich  zloženiu nepotrebujeme dočisťovať pokožku mliekom. Odlíčime tak pokožku v jednom kroku. Je vhodná aj na odstránenie vodeodolného make-upu. Obsahuje upokojujúce a odľahčené účinné aktívne látky. Je to šetrný a efektívny produkt. Zanecháva pokožku čistú, zamatovo hebkú a upokojenú a zaisťuje, aby nebola narušená biologická rovnováha pokožky.


Mohlo by vás zaujať: Bojujete proti vráskam a za peknú pleť? Vyhnite sa týmto mýtom!


Je nejaký typ pleti, pre ktorý sa tieto vody nehodia?

Pri suchej pleti sú vhodnejšie micelárne vody s hydratačnými zložkami, resp. odličovacie mlieka, ktoré pleť nielenže nevysušujú, ale už pri čistení hydratujú, vo všeobecnosti sú „micelárky“ vhodné takmer pre všetky typy pleti, keďže sú dostupné pre rôzne druhy pleti. Následne možno pleť umyť penou alebo gélom, prípadne čistiacim krémom. Dôležité je nezabúdať aj na krk, koža na krku spolu s kožou na rukách často prezrádza náš skutočný vek. Po vyčistení pleti či už micelárnou vodou, penou, resp. čistiacim krémom je vhodné pleť tonizovať a dočistiť pleťovou vodou. Netreba si však mýliť pleťovú vodu s micelárnou. Pleťová voda je určená len na dočistenie a väčšinou nie je určená na odličovanie očí. Výhodou micelárnych vôd je, že ich možno v jednom kroku použiť aj na odlíčenie očí, a to aj maskary a líčidiel, pretože zloženie micelárnej vody je inšpirované kožou pre extra toleranciu kožného okolia.

Dermatovenerologička MUDr. Kitti Máčadiová

Aké odličovacie prípravky by si mali vyberať ženy po štyridsaťpäťke, resp. akým produktom by sa mali vyhýbať?

Vo veku nad 45 rokov je dôležité vyberať si produkty, ktoré sú šetrné a zbytočne nevysušujú. Pri typologicky mastnej alebo zmiešanej pleti treba vyberať špeciálne odličovacie prípravky na tento typ pleti, je však dôležité, aby sa pleť až příliš nevysušila. Dlhodobejším používaním vysušujúcich prípravkov hlavne pri zrelšej pleti sa zbytočne zvýraznia vrásky, pleť sa môže začať olupovať, dokonca môže byť až podráždená. Je dôležité správne skombinovat čistiace a hydratačné, resp. vyživujúce kozmetické prípravky. Pri citlivej pleti si treba vyberať odličovacie prípravky hypoalergénne a radšej sa vyhýbať prípravkom s rastlinnými zložkami. Tie sú v dnešnej dobe veľmi obľúbené, ale pri citlivej pleti nemusia byť dobre tolerované a môžu pokožku podrážiť, resp. alergizovat.


Mohlo by vás zaujať: Zrelá pleť si vyžaduje osobitú starostlivosť: Poslúžia vám aj tieto krémy


Aká starostlivosť by mala nasledovať po čistení pleti?

Následne by mala byť pleť po 45-ke ošetrená pleťovým sérom. Podľa potreby pleti to môžu byť séra s vitamími C, E, A, prípadne s kyselinou hyaolurónovou, retinaldehydom alebo koenzýmom Q10, resp. ďalšími látkami pôsobiacimi proti starnutiu pleti a proti vráskam. Výhodou séra je, že preniká do hlbších vrstiev pokožky, kde môže účinkovať. Následne po sére by sa mal aplikovať ochranný a výživný krém podľa typu pleti.

Jedným z najdôležitejších procesov, najmä v jarných a letných mesiacoch, je ochrana pleti pred UV žiarením, jednak z estetického hľadiska, pretože tým oddialime fotoaging (starnutie pleti v dôsledku chronického vystavovania sa UV lúčom), ale predovšetkým zo zdravotného hľadiska, keďže UV lúče sa spolupodieľajú na tvorbe melanómu jako aj nemelanómových nádorov kože. Práve u zrelej pleti sa často stretávame s problémom hyperpigmentácií, resp. nejednotným tónom pleti vplyvom UV žiarenia, resp. hormonálnych zmien. Pre tento typ sú dostupné prípravky jednak na odstraňovanie pigmentových ložísk, ako aj prípravky na preventívne zabránenie tvorby pigmentových škvŕn. Základom starostlivosti pri pleti so sklonom k hyperpigmentovaným ložiskám je vysoký ochranný faktor SPF 50+.

V neposlednom rade treba dostatočnú starostlivosť venovať aj očnému okoliu. Vybrať si treba kvalitný očný krém, ktorý jemné očné okolie dostatočne hydratuje a vyživuje, zároveň pokožku v okolí očí nedráždi. Dostupné sú očné krémy aj gély. Vo všeobecnosti platí, že pre suchšiu pokožku třeba preferovať krémové konzistencie.


Micelárnu vodu Bioderma si môžete kúpiť výhodne vo Fitlekaren.sk


Ako inak môžeme ešte ovplyvniť kvalitu našej pokožky?

Pre udržanie čerstvej mladistvej pleti zohráva významnú úlohu aj dostatočná hydratácia organizmu, tj. pitný režim ako aj spánok. V kombinácii s ďalšími praktikami ako sú napr. tvárová gymnastika, rôzne pleťové masky, jako aj dermatologické zákroky, či už neinvazívne alebo invazívne. Prístup ku každej pleti by mal byť individuálny a vhodné je poradiť sa s odborníkom, najmä ak nás trápi nejaký zdravotný alebo estetický problém.


Mohlo by vás zaujať: Aby vaša pleť vyzerala mladistvo a sviežo: Zistite, ako sa o ňu správne postarať


Ako sa o svoju pleť staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame