Poobedný spánok vám prospieva: Dodá energiu, zbystrí pozornosť a chráni srdce

Spánok

thinkstockphotos.com

Tradičný krátky popoludňajší spánok, ktorý španielska kultúra pozná pod názvom siesta, je typická najmä pre krajiny s extrémne teplým počasím. Štúdie zaoberajúce sa týmto fenoménom ale naznačujú, že siestu by sme si pokojne mohli dopriať aj v našich zemepisných šírkach.

Americkí vedci z University of California v Dan Diegu totiž preukázali, že výsledkom krátkeho poobedného spánku nie je len načerpanie energie. Pokiaľ si denne doprajete asi 20 minút spánku z dlhodobého hľadiska môže dôjsť aj k zlepšeniu duševného zdravia, či napríklad problémov s nadváhou. Výhod takéhoto odpočinku týkajúcich sa nášho zdravia je však ďaleko viac.

Dodá vám energiu

Špeciálne po výdatnom obede náš organizmus vyžaduje väčšie množstvo energie na jeho spracovanie. To je dôvod, prečo sa po obede cítite unavení. Spánok je vo všeobecnosti najväčším zdrojom energie. Lepšiu výkonnosť a bdelosť si však dokážete zabezpečiť už dvadsaťminútovým odpočinkom. Poobedný spánok dlhší ako 45 minút by totiž mohol mať opačný efekt. Mohli by ste sa cítiť ešte skôr vyčerpane a omámene, dokonca by ste mohli narušiť nočný spánok.


Mohlo by vás zaujať: Chýba vám počas dňa energia? Poznáme ideálny recept na jej doplnenie


Zlepší vašu výkonnosť

Tajomstvom produktivity nie je len schopnosť efektívne si rozdeliť svoj čas, ale i energiu. Podľa odborníkov z Hardvardskej univerzity, ktorí skúmali výkonnosť ľudí na pracovisku, dokáže polhodinový poobedný spánok zvýšiť produktivitu práce až o približne 30%. Siesta by sa teda zišla nielen ľuďom žijúcim v tropických oblastiach, ale i všetkým zamestnancom. Krátky oddych totiž zlepšuje koncentráciu a pozornosť, myseľ sa zbaví zaťaženia, čím sa zlepší aj úsudok a schopnosť rozhodovania. Navyše sa tým zníži stres a tlak, takže človek je schopný vnímať problémy, či pracovné zaťaženie menej citlivo.

Zabraňuje syndrómu vyhorenia

Krátky spánok je akýmsi reštartom systému. Ako už bolo povedané, odpočinok, hoci len krátky, dokáže odbúrať stres, uvoľniť nervy a odstrániť pocit frustrácie či vyčerpania. Ak sa teda nedokážete vo vypätých chvíľach odosobniť, mali by ste si dopriať relax. V opačnom prípade môže dôjsť k tzv. syndrómu vyhorenia. Ide o akýsi stav vyčerpanosti a objavuje sa najčastejšie u ľudí, ktorých profesia kladie vyššie nároky na psychickú odolnosť. Len veľmi malá časť populácie totiž dbá o pravidelnú a správnu psychohygienu. Preto tento stav ohrozuje najmä tých, ktorých práca vyžaduje častý kontakt s ľuďmi.


Mohlo by vás zaujať: Zaspávate v práci nad klávesnicou? Skúste tieto rady proti únave


Zlepší vaše zmyslové vnímanie

Podľa štúdie realizovanej na City University v New Yorku, môže krátka poobedná siesta obnoviť zmysly ako je zrak, sluch, ale i chuť. Tak ako si napríklad počas dovolenky dokáže od psychickej záťaže oddýchnuť vaša myseľ a od fyzickej zasa svaly, dokážu sily načerpať aj zmysly. Počas spánku totiž dochádza k stimulácii zmyslových receptorov.

Znižuje riziko srdcových ochorení

Rozsiahla štúdia výskumníkov z Harvardskej univerzity ukázala, že ľudia, ktorí si pravidelne v popoludňajších hodinách zdriemnu, znižujú riziko vzniku srdcových ochorení až o 30 %. Hlavný dôvod je podľa nich ten, že spánkom sa odstraňuje každodenný tlak na organizmus v podobe stresu. Ten neovplyvňuje len psychické zdravie, ale i celkovú fyzickú vitalitu. Existuje však i názor, že poobedný spánok je súčasťou normálneho biologického rytmu každodenného života. Biologické hodiny, ktoré riadia spánok a bdelosť majú totiž dva cykly. Prvý z nich sa prirodzene uzatvára v popoludňajších hodinách, čo je dôvod, prečo organizmus vyžaduje oddych. Pokiaľ mu tento oddych nedoprajete, dochádza k preťaženiu jednotlivých orgánov, medzi nimi i srdcovo-cievneho systému.


Zvyknete si dopriať poobedňajší spánok? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame