Dávate do mixéra orechy, kávu ču mrazené ovocie? Robíte chybu

Zapínanie mixéra

Mixér nie je vhodný na všetky druhy potravín (Zdroj: GettyImages)

Mixér je úžasným kuchynským pomocníkom, ktoré vie oceniť nejedna gazdinka. Aj keď tie najmodernejšie sľubujú, že si poradia so všetkými surovinami rôznych teplôt, pri používaní nemusí ísť všetko ideálne. Nielen mixéru, ale aj niektorým surovinám mixovanie vo vysokých otáčkach neprospieva. Na čo si dať radšej pozor?

Zemiaky

Láka vás pripraviť si dokonale jemné zemiakové pyré pomocou mixéra? Radšej túto voľbu ešte raz zvážte. Zemiaky patria k škrobovým potravinám a rýchlosť, akou mixér pracuje, spôsobuje, že sa z nich uvoľní ešte väčšie množstvo škrobu. Výsledkom je pyré lepivé, mazľavé a s mierne odlišnou chuťou, než ste zvyknutí pri bežnom ručnom popučení.

Mrazené ovocie

S mrazeným mixovaným ovocím si neporadí každý mixér. Riskujete poškodenie nádoby, naštrbenie alebo zlomenie nožov. Ak aj máte výkonnejší stolný mixér, výsledkom môže byť hrudkovité smoothie. Mrazené ovocie pritom nepotrebuje veľa času na rozmrazenie. Počkajte 15 minút a výsledok bude omnoho lepší.


Mohlo by vás zaujať: Ako ušetriť čas v kuchyni? Vyskúšať môžete tento užitočný postup


Orechy a káva

Potrebujete zomlieť orechy do koláča a nemáte mlynček po ruke? Použitie mixéru sa nemusí vyplatiť. Orechy sú olejnaté a pri mixovaní vo vysokých rýchlostiach sa z nich rýchlo stáva lepivá hmota. Sypká zmes, ktorú ste čakali, bude ďaleko od skutočného výsledku. Ak si však chcete pripraviť orechové maslo alebo krém, mixér vám poslúži výborne. Predtým však orechy na niekoľko hodín namočte do vody. Budú ľahšie spracovateľné a neotupia svojou tvrdosťou čepele.

Podobne môže dopadnúť aj snaha pomlieť v mixéri väčšieho množstvo kávových zŕn. Postavenie čepelí, pulzovanie a rýchlosť mixovania sú odlišné v porovnaní s fungovaním elektrického mlynčeku na kávu. Kávu nezomeliete na jemno a môže prísť aj o časť svojej chuti.

Potraviny s vysokým obsahom vlákniny

Zdravá strava je plná potravín s vyšším obsahom vlákniny. Aj vy sa snažíte nahradiť nezdravé jedlá výživnejšími alternatívami? Ak si chcete pripraviť karfiolové alebo brokolicové placky, zeleninu najskôr trochu povarte alebo poduste a až potom pomixujte. Karfiol, brokolica, či zeler patria k vláknitým druhom a ich spracovanie mixér nadmerne zaťažuje.

Aromatické potraviny

Na nádoby mixérov sa často používajú materiály, ktoré neabsorbujú farbivá ani pachy. Takým je napríklad plast tritan, no nie je samozrejmosťou každého mixéra. Práve preto je lepšie, ak sa vyhnete mixovaniu aromatických potravín, akými sú cesnak, cibuľa, zázvor alebo chilli. Hoci z plastu arómu vymyjete, z gumových tesnení sa ich tak ľahko nezbavíte.


Mohlo by vás zaujať: Mäkučká hovädzina, ktorá sa rozpadáva na jazyku: Poradíme, ako kúpite a pripravíte to najlepšie mäso


Mäso

Spásonosná myšlienka hodiť kúsky surového mäsa do mixéra v domnienke, že si ľahko pripravíte pomleté mäso na fašírky, iba zriedkavo vyjde podľa predstavy. Mäso úplne zmení štruktúru a riskujete, že motor mixéra sa začne prehrievať a dostane zabrať viac ako očakával. Jednoducho, viac škody, ako úžitku.

Príliš horúce pokrmy

V kuchyni sa používajú rôzne druhy mixérov. Od tyčových so špeciálnou zvonovou nohou, cez smoothie mixéry s menšími mixovacími nádobami, až po väčšie a výkonnejšie stolné mixéry. Mixovanie horúcich krémov a omáčok je takmer vždy otázkou cviku a kvality spotrebiča. Prečo? Ak sa rozhodnete použiť ponorný mixér, musí byť určený na mixovanie horúcich surovín.

Najmä lacné mixéry sa teplom deformujú, alebo zafarbia. Pozor na to, aby sa hlava mixéra pôsobením podtlaku neprisala o dno horúceho hrnca. Vznikne vír a horúca omáčka bude všade, len nie v hrnci. Aj pri použití stolného mixéra buďte opatrní. Tlak pary, ktorá sa hromadí pod vekom, môže veko uvoľniť a vyraziť. Nehrozí iba neporiadok v kuchyni, ale aj popálenie. Ak už potrebujete spracovať horúci pokrm, nádobu nepreplňujte. Radšej obsah hrnca mixujte na viackrát.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame