Potraviny, ktoré by sme nemali jesť večer: Tieto sú úplne tabu!

Mladá žena pred otvorenou chladničkou

Výber vhodných potravín pred spaním je dôležitý (Zdroj: GettyImages)

Odborníci sa viac-menej zhodujú, že spať by sme nemali ísť hladní ani prejedení. Ideálne je navečerať sa približne tri až štyri hodiny pred zaľahnutím do postele. Otázkou zostáva, čo večer jesť, a čo naopak nejesť.

Že by večera mala byť ľahká, je hádam každému jasné. Kuracie mäso, ryby, zeleninový šalát – to všetko je na posledné jedlo dňa ako stvorené. Existujú ale potraviny, ktoré by sme práve večer jesť nemali. A niektoré z nich vás možno aj prekvapia.

Cestoviny

Obľúbený pokrm Talianov je chutný a počas dňa sa proti nemu nedá nič namietať. Keďže však obsahujú veľa sacharidov, pred spaním by sme mali na ne zabudnúť. Inak riskujeme, že sa nám pri minimálnom nočnom výdaji energie cukry uložia v podobe nových tukových zásob.

Strukoviny

Aj tie patria k potravinám, ktoré by na našom jedálničku chýbať nemali. Obsahujú bielkoviny, vitamíny, minerálne látky aj esenciálne mastné kyseliny. Radšej si ich však vychutnajte na obed, nie na večeru. Strukoviny sú totiž bohaté aj na vlákninu, a na jej spracovanie náš organizmus potrebuje čas. Napokon, určite nechcete, aby vás celú noc nadúvalo…

Cesnak

Hoci je zdraviu mimoriadne prospešný, večer by sme ho radšej konzumovať nemali. Cesnak môže spôsobiť pálenie záhy a zeler obsahuje veľké množstvo vlákniny, ktorej trávenie v noci zaťaží nás organizmus a môže narušiť kvalitu nášho spánku.


Mohlo by vás zaujať: Patríte k nočným vyjedačom chladničky? Týchto pochúťok sa báť nemusíte!


Nadmerné množstvo ovocia

Kúsok ovocia po večeri nie je žiadna katastrofa, pozor však na prehnanú konzumáciu. Aj ovocie totiž obsahuje rýchle cukry a vlákninu. Keď ho zjeme priveľa, naše telo bude musieť počas noci pracovať na plné obrátky.

Vajcia

Opäť je dôležité množstvo. Ak si dáme jedno vajce ako súčasť zeleninového šalátu, nič sa nestane. Ale ak si urobíme praženicu zo šiestich kúskov, a ešte ju doplníte opečenou slaninkou, zaťažíme žalúdok a s pokojným spánkom sa môžeme rozlúčiť.

Čipsy

Ide o kalorickú bombu plnú nezdravých tukov, soli a neraz aj éčok, čo so zdravou výživou nemá nič spoločné. Konzumovať by sme ich teda mali naozaj len výnimočne. Mnohí však práve po čipsoch siahnu po večeri, keď si chcú spríjemniť sledovanie televízie. Ak nechcete riskovať zvýšenie krvného tlaku a opuchy spôsobené vysokým príjmom soli, vymeňte ich za nesolené orechy.

Čokoláda

Mnohí si myslia, že chuť na sladké môžu večer zahnať horkou čokoládou. Kvalitná tmavá má naozaj pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Je plná antioxidantov a potláča stres. Obsahuje však aj kofeín, ktorý stimuluje centrálnu nervovú sústavu a môže byť príčinou vašej nespavosti.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás nočné mory či neschopnosť večer zaspať? Možno jete nevhodné potraviny!


Sladkosti

Keksíky, cukríky, zmrzlina a iné sladkosti by večer mali zostať tabu. Ak si ich nedokážete odoprieť, dajte si ich hneď po raňajkách alebo pred fyzickou aktivitou. V opačnom prípade sa všetky kalórie uložia do tukových zásob a narušia aj kvalitu spánku.

Vyprážané a mastné jedlá

Tukom nasiaknuté vysmážané pokrmy sú ťažké na trávenie a zároveň obsahujú množstvo kalórií. Okrem toho, že sa môžeme rozlúčiť so štíhlou líniou, ružové to nebude ani s naším spánkom. Organizmus totiž bude mať čo robiť, aby takéto jedlo v noci spracoval. Výsledkom môže byť nielen nepokojná noc, ale aj bolesti brucha či pálenie záhy.

Pikantné jedlá

Aj keď o korenistých jedlách sa hovorí, že sú zdraviu prospešné – napríklad kapsaicín v čili papričkách má liečivé účinky pri rôznych ochoreniach – na noc si ich radšej odpustite. Pikantné jedlo stimuluje a povzbudzuje trávenie, a to kladie na organizmus zvýšené nároky. Štipľavá omáčka síce nakopne váš metabolizmus, no zároveň vám s najväčšou pravdepodobnosťou pripraví nepokojnú noc.

Káva a alkohol

Vo večerných hodinách sa vo všeobecnosti neodporúča veľký príjem tekutín. Káva a alkohol by medzi prijaté tekutiny nemali patriť už vôbec. Okrem toho, že je alkohol vysokokalorický, spôsobuje aj nočné potenie, odvodňuje a narúša fázy spánku. Káva zasa obsahuje kofeín, ktorý patrí medzi stimulanty. Namiesto uvoľnenia zbytočne dodá energiu. Obe pôsobia močopudne.


Nová kniha Igora Bukovského je bestseller: (Za)chráňte svoje črevo, pečeň, žlčník aj pankreas!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame