Protiklady sa priťahujú, alebo vrana k vrane sadá? Podľa novej austrálskej štúdie sú to práve podobné črty tváre, čo podnecujú vzájomnú príťažlivosť.
O manželských pároch alebo dlhoročných partneroch sa bežne hovorí, že sa na seba počas spolužitia začínajú čoraz viac podobať. A to sa netýka len zvykov alebo gest, ale aj vizuálnej podobnosti. Toto zistenie pochádza z vedeckej štúdie z roku 1987, v ktorej tím odborníkov z University of Michigan vedený psychológom Robertom Zajoncom, skúmal fotografie manželských párov na začiatku ich manželstva a po 25 rokoch spoločného života. Zajoncov tím dospel k záveru, že ľudia, ktorí spolu žijú dlhú dobu, zažívajú konvergenciu čŕt tváre. V priebehu rokov sa táto teória spopularizovala, dnes sa ale považuje za zastaralú.
Partnerská forma ako mýtus?
V roku 2020 Zajoncov experiment zopakovali odborníci zo Stanfordskej univerzity, ktorí do neho vybrali 517 párov, ktorých fotografie boli skúmané modernými algoritmami rozpoznávania tváre. Podobnosť partnerov vedci študovali v časovom rozpätí od krátko po svadbe až do ich 69 rokov. Výsledok? „Konvergencia čŕt tváre nebola potvrdená, ale výskumníci odhalili, že dlhodobí partneri sú si podobní, a to hneď od začiatku ich vzťahu. To znamená, že ľudia si za svojich životných partnerov vyberajú mužov alebo ženy, ktorí sa na nich podobajú,“ opisuje závery štúdie Adam Durčák z e-shopu www.ruzovyslon.sk, ktorý predáva erotické pomôcky a zaoberá sa zdravou sexualitou.
Podobnosť vyvoláva väčšiu subjektívnu príťažlivosť a pocit príbuzenstva
Podľa nedávnej štúdie odborníkov z University of Queensland v Austrálii, je atraktivita silne spojená s podobnosťou. Výskumníci tu uskutočnili experiment, v ktorom pozorovali celkovo 682 účastníkov pri rýchlom zoznamovaní sa (tzv. speed dating). Následne všetci vyplnili dotazník, v ktorom hodnotili svojich jednotlivých „partnerov“ z hľadiska atraktivity tváre a vnímanej vľúdnosti. Ľudia, ktorí zdieľali podobné črty s recenzentom, vyšli z tohto hodnotenia ako atraktívnejší a tiež príjemnejší. „Podľa vedcov vzájomná podobnosť potenciálnych partnerov vyvoláva pocit príbuzenstva, takže ľudia sa s takýmito náprotivkami inštinktívne cítia pohodlnejšie. Zdieľajú s nimi takto pocit blízkosti, čo je značnou výhodou pre rozvoj romantického vzťahu,“ komentuje prieskum Adam Durčák.
Zdieľať na