Schyľuje sa u vás k rozvodu? Rozpoznajte varovné signály a zakročte včas!

hádka

thinkstockphotos.com

Manželská iskra nikdy nevyhasne z večera do rána. Ak zväzok dvoch ľudí nakoniec zlyhá a dôjde k rozchodu, zvyčajne za to môžu problémy, ktoré vzťah nahlodávajú kúsok po kúsku. Začalo to u vás doma škrípať? Spoznajte jasné indikátory manželskej krízy a pokúste sa vyhnúť rozvodu skôr, než bude neskoro.

Križovatka ciest

Manželstvo nie je prechádzkou ružovým sadom, a preto slabší vánok či poriadna búrka doľahne občas na každý jeden pár. Ak sa však problémy vyskytujú častejšie, ako vám je príjemné, existujú dve možnosti. Buď so zákonnou polovičkou urobíte všetko pre záchranu vzťahu, alebo sa navzájom dohodnete, že svoj zväzok definitívne ukončíte. Ani v jednom prípade vám však nepomôže, ak budete strkať hlavu do piesku. Problémy sa totiž samé nevyriešia, práve naopak – časom sa len zhoršia. Čím skôr si uvedomíte závažnosť situácie, tým lepšie sa môžete pripraviť na samotnú konfrontáciu so životným partnerom a spoločné hľadanie riešení.


Mohlo by vás zaujímať: Najčastejšie dôvody rozvodu po päťdesiatke: Toto sú oni


Zbystrite pozornosť

Nejestvujú jednoznačné testy, ktoré by vám potvrdili alebo vyvrátili domnienku, že sa vaše manželstvo ocitlo v hlbokej kríze alebo dokonca tesne pred krachom. Existujú však určité signály, ktoré vás môžu prinajmenšom varovať. Čo všetko by ste si mali všímať?

1.      Váš partner už nič nedokáže urobiť správne alebo poriadne. Nech sa vaša polovička akokoľvek snaží, všetko po nej kontrolujete alebo rovno opravujete a v myšlienkach sa na ňu viac nedokážete spoľahnúť. To, čo vám na začiatku vzťahu vonkoncom neprekážalo a mávli ste nad tým rukou, teraz neviete vystáť.

2.      Pravidelne sa hádate. Prevrátené ponožky v koši na bielizeň, chlpy a vlasy vo vani, nenakŕmený domáci miláčik – bežné životné situácie či zlozvyky sa stali predmetom nekonečných hádok a poriadne dusnej atmosféry vo vašej domácnosti.

3.      Stratili ste chuť čokoľvek riešiť. Zabuchnete pri každej hádke dvere alebo aspoň demonštratívne odídete z miestnosti? Aj takto sa prejavuje fakt, že manželské problémy sa u vás zakorenili poriadne hlboko. Najhoršie je, ak vôbec necítite potrebu uzmieriť sa so svojou polovičkou a viesť primeraný dialóg.

4.      Chýba vám vzájomný rešpekt. Inak povedané, lásku a vášeň nahradilo opovrhnutie. Ak partneri voči sebe viac neprechovávajú aspoň štipku úcty či rešpektu, spoločná reč sa hľadá naozaj ťažko.

5.      Z milencov sa stali spolubývajúci. Pracovné povinnosti si plníte na 100%, domácnosť sa leskne, po materiálnej stránke vám možno nič nechýba. Ak si však nedokážete nájsť čas jeden na druhého a trochu intimity, pokope vás zrejme drží iba zvyk.

6.      Jeden z vás alebo obaja máte mimomanželský pomer. Typické vyústenie ochladnutých citov a dlhodobej nespokojnosti v manželstve.

7.      Nemáte sa o čom rozprávať. Záležitosti okolo spoločných detí vybavíte dvomi vetami a vo vzduchu zostane visieť ticho. V najhoršom prípade sa pre nedostatok tém konverzácii jednoducho vyhýbate.

8.      Krízu vycítili deti, ktoré sa zrazu začali správať inak. Majú problémy v škole, púšťajú sa do konfliktov so spolužiakmi, majú problémy s políciou, vyhľadávajú alkohol a iné návykové látky, striedajú partnerov. To všetko môže byť reakcia vašich potomkov na stres, ktorý sa na dennom poriadku odohráva u vás doma.

9.      Napadla vám myšlienka rozvodu. Ide o jasný signál, že si manželskú krízu uvedomujete a so súčasným stavom nie ste ani trochu spokojní.


Mohlo by vás zaujímať: Muži po rozvode pozor: Dbajte na dostatok zeleniny a ovocia


Vyhnite sa chybám

Ak hľadáte konštruktívne riešenie manželských problémov, nikdy sa neprehrabávajte v minulosti. Ak ste partnerovi jeho prehrešky už raz odpustili, nepripomínajte mu ich pri každej príležitosti. Staré krivdy totiž nie sú dôvodom, aby sa za ne dotyčný musel zodpovedať v pravidelných intervaloch. Takisto nie je vhodné, aby ste počas výmeny názorov hystericky ronili slzy. Ak neviete udržať emócie a plač na uzde, dialóg odložte na neskôr. To isté platí, ak vás ovládol hnev zúrivej medvedice. Nenadarmo sa vraví, že žiadna kaša sa neje taká horúca, ako sa navarí. Takisto urobte maximum pre to, aby ste manželské problémy nerozoberali na verejnosti či pred rodinnými príslušníkmi.


Mohlo by vás zaujímať: Rozvádzate sa? Spoznajte možné príčiny, pre ktoré vás partner opúšťa


Požiadajte o pomoc

Ak vám kríza prerastá cez hlavu, neduste všetko v sebe a nesnažte sa nájsť riešenie tvrdohlavo po vlastnej línii. Iný pohľad na celú záležitosť vám môže poskytnúť blízky priateľ či kamarátka, ktorej dôverujete. Rozhodne však nie je na škodu ani odborná pomoc, ktorú nájdete u psychológa alebo v manželskej poradni.


Podarilo sa vám prekonať manželskú krízu? Podeľte sa o svoje skúsenosti s čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame