Prečo v záhrade uprednostniť permasemienka? Stačí ich kúpiť iba raz

Permasemienka

Nehybridné semienka ocení každý záhradkár (Zdroj: GettyImages)

Aj vy túžite vypestovať odolnú zeleninu bez použitia chemických postrekov? Je dôležité začať už od samotných semien, ktoré sú nehybridné, vhodné na ďalšie množenie a určené na pestovanie na našom území. Nájdete ich pod označením permasemienka. V čom sú ich výhody a prečo ich na záhrade uprednostniť?

Aká je filozofia permazáhrady?

Skôr, ako na záhradu vysadíme permasemienka, nezaškodí vedieť viac o tom, čo je permakultúra v záhrade. Ide o udržateľný spôsob pestovania, pri ktorom si ľudia zaisťujú pestovateľské potreby pri súčasne prebiehajúcej regenerácii ekosystému. Jednoduchšie – k záhrade sa treba správať tak, aby sa dokázala obnovovať a udržala si rôznorodosť a stabilitu. Permakultúrna záhrada vyžaduje vytvorenie plánu, v ktorom využíva potenciál slnka, vody aj tieňa naplno vo svoj prospech.

Permazáhrada vs. „bežná“ záhrada

Kým v „bežnej“ záhrade sadíme do obdĺžnikov či štvorcov, plienime burinu, ponechávame pôdu odkrytú, aplikujeme chemické postreky, v permakultúrnej záhrade tieto dlhodobo zaužívané postupy chýbajú. Je vytvorená s dôrazom na prirodzenosť. Potravinový a rastlinný odpad sa aktívne kompostuje. Aj element vody má v permazáhrade dôležité slovo – využíva sa napríklad dažďová voda a jazierka, ktoré lákajú užitočný hmyz a vtáctvo. Navonok síce môže pôsobiť chaoticky, no opak je pravdou.

Cieľom je vytvoriť záhradu, ktorá je plne v súlade s prírodou a jednotlivé jej prvky sa navzájom posilňujú. Silná permazáhrada nepotrebuje okopávanie, postreky proti chorobám a parazitom, a dokonca ani nadmerné polievanie v období sucha.

Čo sú to permasemienka a aké sú ich výhody?

Záhradkári už dlhodobo bojujú s kvalitou semien priemyselných odrôd a dostať sa k starým nehybridným odrodám je takmer nemožné. Hybridné semená totiž nie sú vhodné na ďalšie semenárčenie. Ak by ste si napríklad z minuloročných uhoriek uchovali semienka a vysadili ich tento rok, nedosiahnu kvality minuloročnej generácie, lebo sú geneticky nestabilné.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Poznáte výhody pestovania „microgreens“? Vlastnú mikrozeleninu môžete mať už do dvoch týždňov od vyklíčenia

Ak už nechcete každý rok kupovať nové semená, a zároveň mať obavy o chorobnosť či rodivosť budúcich rastlín, permasemienka môžu byť vďačným riešením. Ide o semienka, ktoré sú vhodné na ďalšie semenárčenie. Znamená to, že každý rok si z dopestovaných plodov zozbierate semená a na budúci rok z ich opäť dopestujete rastliny a plody rovnakej kvality. Permasemienka nie sú morené, sú získavané z rastlín bez chemického ošetrenia a z odrôd, ktorým sa v našich zemepisných podmienkach veľmi dobre darí – teda ako stvorené do prirodzenej permazáhrady.

Počuli ste už o permasemienkach?

Kde sa dajú kúpiť?

Permasemienka sa dajú zakúpiť v dobrých záhradkárstvách alebo online cez e-shopy špecializované práve na tento druh semien. Na výber budete mať jednodruhové semienka alebo si môžete zakúpiť balíčky s viacerými odrodami. Obľúbené sú aj štartovacie balíky pre začiatočníkov, v ktorom nájdete preverené a výnimočné odolné odrody paradajok, paprík, uhoriek, šalátov a rôznych byliniek.

Ako pracovať s permasemienkami?

Vo všeobecnosti permasemienka potrebujú dlhšiu dobu na naklíčenie než hybridné odrody, preto sa aj s výsadbou začína skôr – už vo februári. Dôležitá je optimálna teplota a závlaha. Napríklad pre semená uhoriek, baklažánu, melónu, paradajok a paprík je pre klíčenie dôležitá interiérová teplota 25 – 30 °C. Šalátom, hrachu, špenátu a cibuli zase vyhovuje teplota 15 – 20 °C.

Každá odroda permasemienok by mala mať na balení jasné inštrukcie na klíčenie a následné pravidlá pre výsev do pôdy. Už pri prvom vysadení si veďte záznamy do zošita, aby ste budúci rok pri sadení semien zo zozbieraných plodov dodržali termíny a úspešne sa vyhli chybám.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame