Ak ste zástancom rodinných nákupov raz za týždeň, určite to poznáte – nakúpite viac, než stihnete spotrebovať? To sa neoplatí, však? Nevešajte hlavu, niektoré suroviny dokážu vydržať viac, a iným môžete trochu dopomôcť. Ako benefit je dobrý pocit z toho, že neplytváte jedlom, a ušetríte aj nejaké tie eurá, ktoré sa vždy zídu. My vám prezradíme, ako na to!
Chlieb a pečivo
Chrumkavosť im prinavráti čistá voda. Chlieb či pečivo pokropte vodou. Stratená vlhkosť sa vráti a po pár minútach v rúre bude chutiť opäť ako z pekárne. Je dobré ich skonzumovať ihneď, aby nestvrdli.
Orechy
Kupujete ich do zásoby a po čase strácajú svoju chuť? Orechy, ale aj väčšinu semienok môžete vo vzduchotesnej nádobe zamraziť či dokonca zavariť. Prospieva im nielen chlad, ale aj tma.
Koreňová zelenina
Skúste mrkvu či petržlen vložiť do zaváraninového pohára s vodou. Voda je životobudič, ako sa patrí. Do vody ponorte aj špargľu či stonkový zeler.
Ovocie, no najmä banány
Čudujete sa, prečo nielen banány, ale tiež ovocie v ich blízkosti extrémne rýchlo dozrie až prezrie? Ak tomu chcete predísť, obaľte ich fóliou a skladujte ich oddelene. Banány, ale i avokádo, hrušky, jablká či broskyne produkujú etylén, ktorý urýchľuje proces dozrievania.
Drobné ovocie
Ovocie vložte do nádoby, ktorá sa dá zatvoriť, a tentoraz do nej vložte suchú kuchynskú utierku. Pohltí prebytočnú vlhkosť, ktorá je v tomto prípade príčinou vzniku plesní.
Bylinky a listová zelenina
Bylinky a šaláty skladujte v chladničke buď vo vlhkej plátennej utierke, alebo do krabičky vložte papierový obrúsok pokropený vodou. Všetko, čo potrebujú, je dostatočná vlhkosť, ktorú po otvorení balenia strácajú.
Mlieko a syry
Pri mliečnych výrobkoch sa oplatí sledovať dátum spotreby. Trvanlivosť syrov predĺžite, ak ich po otvorení zabalíte do papiera na pečenie. Syr sa nielen nevysuší, ale zabráni sa aj vzniku neželaných plesní.
Mlieko je tiež náchylné. Ukladáte ho do dverí? Ide o najteplejšiu časť chladničky. Nájdite mu miesto v strede a ideálne vzadu.
Zdieľať na