Prekvapivé využitie mlieka v domácnosti: Zaberie na nečistoty aj pokožku

Mlieko

pixabay.com

Sú medzi nami ľudia, ktorí na mlieko nedajú dopustiť. Iní ho zase používajú len do kávy či varenia. A sú aj takí, ktorí ho buď nemôžu cítiť, alebo sú naňho dokonca alergickí. Mlieko však nemusíme len konzumovať, dá sa využiť aj v domácnosti či na krajšiu pleť. A to celkom šikovne.

Na čisté linoleum

Linoleum sa zvykne čistiť bezproblémovo, no ak sa niektorých nečistôt nedokážete zbaviť, pomôže vám mlieko. Stačí ak ním mierne navlhčíte handričku, pretriete inkriminované miesta a potom umyjete klasickým spôsobom, napríklad mopom.

Na čistenie voskových obrusov

Obľúbené kuchynské obrusy vyzerajú často nevábne už po pár týždňoch. Napriek ich praktickosti sa na nich pomerne rýchlo usadzuje nečistota. Vtedy pomôže zmiešať vodu s mliekom a umyť povrch špongiou. Obrus nestratí farbu, navyše, nepríde ani o svoje vlastnosti.

Na čistenie striebra

Ak sú vaše šperky sčernané a strácajú farbu, výborne vám pomôže mlieko. Stačí striebro namočiť do pohára na 30 až 45 minút, následne opláchnuť v letnej vode a utrieť. Mimochodom, ešte lepšie, ako klasické mlieko, si so striebrom poradí kyslé.


Mohlo by vás zaujímať: Mlieko pre krásnu a žiarivú pleť: Akými spôsobmi ho možno využiť?


Proti soli na topánkach

Mlieko izbovej teploty zaberá okrem kožených topánok aj na semiš a materiály, ktoré kožu imitujú. Po aplikácii mlieka na topánku ho nechajte chvíľku pôsobiť, postupne začne soľ rozpúšťať. Semišové topánky čistite opatrne špongiou, aby ste nezanechali stopy a nepoškodili povrch.

Na kožené bundy

Kožené oblečenie, akým sú bundy či rukavice, vyžadujú často špeciálny druh ochrany. Osviežiť ich výzor môžete napríklad tým, že zmiešate približne lyžičku sódy bikarbóny s pohárom mlieka. Kožu potom jemne čistite kefkou a následne utrite do sucha.

Odstraňuje atramentové fľaky

Ak sa ocitol atrament z pera na vašom oblečení, nie je všetko stratené. Kúsok látky namočte na noc do misky s mliekom a potom normálne operte. Mlieko pomôže odstrániť stopy atramentu a nezničí pri tom tkaniny.


Mohlo by vás zaujímať: Všetko o mlieku: Ako sa spracováva a ktoré je pre vás najzdravšie?


Na štipance

Aj v prípade, že nie ste alergickí, štipance od komárov či iného hmyzu vás môžu slušne potrápiť. Uľaviť si môžete napríklad tým, že vatový tampón namočíte v mlieku a aplikujete na štipanec. Pridať môžete aj trocha soli.

Kúpeľ v mlieku

Nie nadarmo sa mliečne výrobky využívajú v kozmetickom priemysle. Mlieko totiž pôsobí výborne na pokožku. Odporúča sa napríklad do horúceho kúpeľa pridať 1-2 poháre mlieka a lyžičku medu. Výsledkom je príjemne hebká pokožka.

Domáca maska na tvár

Po umytí tváre môžete mlieko pomocou vatového tampónu aplikovať tak, ako tradičný krém. Mlieko bojuje s akné, ekzémami i mastnotou a stabilizuje pH pleti. Nechajte ho pôsobiť polhodinu a potom umyte. Najvhodnejšie je túto masku aplikovať pravidelne, aby sa vylepšili vlastnosti pokožky.


Na čo všetko využívate mlieko vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Filip
Odporúčame