Proti nežiadúcim kilám aj škodlivým látkam: Vyskúšajte jarný detox

Banánový a čučoriedkový smoothie

thinkstockphotos.com

S príchodom jari treba myslieť na prečistenie organizmu. Jarný detox posilňuje imunitu, pomáha nám zbaviť sa prebytočných kíl, ktoré sme nabrali v zime a očistí organizmus od nežiadúcich látok. Treba staviť na rôznorodosť a nezameriavať sa len na pár obľúbených ingrediencií. Nebojte sa do smoothie nápojov pridať aj špenát, kel či zeler. Vaše telo sa vám určite poďakuje.

Prečo práve ovocie a zelenina?

Ovocno-zeleninový detox dokáže vaše telo prečistiť od hora dole. Dobre pôsobí na krv, lymfatický systém, črevá, pečeň, ľadviny, dýchacie cesty aj pokožku. Vďaka vláknine zaženie pocit hladu a bonusom je ľahká stráviteľnosť. To z neho robí výborného pomocníka pri diéte.

Ovocie a zelenina sú vhodné na detox dvakrát do roka, na jar a na jeseň. Obsahujú totiž veľké množstvo vody, čím vaše telo ostáva hydratované. Navyše majú silné antioxidačné účinky. Nachádza sa v nich aj množstvo vlákniny, ktorá je pre telo dôležitá. Má schopnosť naviazať na seba odpadové látky v tele a tým ho zbavuje toxínov.

Na farbe záleží

Platí, že potraviny podobných farieb obsahujú aj podobné ochranné zložky a vitamíny. Snažte sa preto jesť pestro a neobmedzujte sa. Získate tak celý rad výhod.

 • Červené potraviny – paradajky a melón obsahujú lykopén, ktorý sa považuje za dôležitý pri boji proti rakovine prostaty a srdcovým chorobám.
 • Zelená zelenina – špenát a kel sú bohaté luteín a zeaxantín a pomáhajú brániť pred ochoreniami súvisiacimi s vekom. Sú to aj dôležité antioxidanty pre náš zrak a mozog.
 • Modré a fialové potraviny – príkladom sú čučoriedky a baklažán obsahujúce antokyány, ktoré obraňujú telo pred rakovinou.
 • Biele potraviny – v karfiole, kapuste, kalerábe nájdeme sulforafán, ktorý pomáha chrániť pred niektorými druhmi rakoviny. Pozor, akákoľvek tepelná úprava sulforafán ničí, pretože je na teplotu extrémne citlivý.

Mohlo by vás zaujímať: Jednoduchá detoxikácia zelenými potravinami: Prospeje vášmu zdraviu aj postave!


Zelenina sa do nápojov pýta

Ak chcete vaše smoothies chuťovo a zdravotne obohatiť, kombinujte ovocie so zeleninou. Najčastejšie sa do nich pridáva špenát, ktorý patrí medzi najvýživnejšiu listovú zeleninu. Obsahuje vitamín A, C, horčík i železo, veľa proteínov a málo tukov i uhľohydrátov. Je preto ideálnou súčasťou redukčných diét.

Zeler zvyšuje potenciu a je akýmsi prírodným afrodiziakom. Vďaka éterickým olejom, ktoré mu dávajú nezameniteľnú arómu, má okrem priaznivcov aj odporcov. Napriek silnej vôni by si však mal nájsť cestu do jedálnička. Jeho oleje pôsobia antibakteriálne a antimykoticky. Zabíjajú infekčné baktérie v močových cestách a obličkách a dezinfikujú tráviaci trakt. Kel je veľmi dôležitým zdrojom antioxidantov ako napríklad betakaroténu. Ten, keďže sa premieňa na vitamín A, pomáha udržiavať dobrý zrak.  Ďalej pozitívne vplýva aj na pokožku a posilňuje našu odolnosť voči infekciám.

Do smoothie patrí každé ovocie

Pri príprave sa netreba vyhýbať žiadnemu druhu ovocia. Okrem ľahko dostupných banánov a jabĺk je ideálnou ingredienciou aj bobuľové ovocie. Aj keď na Slovensku ešte nie je jeho sezóna, bez väčších problémoch sa dá zohnať v obchodoch. Ľahko sa mixuje a pomáha pri artritíde, šedom zákale i pri problémoch s pamäťou.

Čučoriedky sú považované za jedno z najzdravších ovocí vôbec. Pomáhajú znižovať krvný tlak a tým pádom aj predísť infarktu. Taktiež upravujú hladinu cholesterolu v krvi, chránia naše telo pred voľnými radikálmi a zlepšujú pamäť i zrak.

Maliny obsahujú až 85% vody, vďaka čomu sú ideálne, ak držíte diétu.Sú bohaté na vlákninu, vitamín B, mangán, horčík i železo. Brusnice sú zase výborným pomocníkom pri problémoch s močovým ústrojenstvom.


Mohlo by vás zaujímať: Jednoduché, chutné a pritom zdravé: Pozrite si VIDEO s 3 receptami na smoothie


Dva tipy na detoxikačné nápoje

Špenátovo-bobuľové smoothie

 • hrsť malín
 • hrsť čučoriedok
 • veľké jablko
 • špenát
 • pohár vody alebo nesladeného mandľového mlieka

Kelovo-banánové smoothie

 • banán
 • biely jogurt
 • hrsť jahôd
 • hrsť nakrájaného kelu

Z akých druhov ovocia a zeleniny si detoxikačné nápoje pripravujete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame