Samoliečba môže napáchať viac škody ako úžitku: Prečo spôsobuje komplikácie?

staršia žena drží v ruke tabletku

Samoliečba môže spôsobiť komplikácie (Zdroj: Freepik/shurkin_son)

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa snažia vyliečiť sami a vyhýbajú sa návšteve lekára? V tom prípade by ste mali byť obozretný, pretože samoliečba niekedy dokáže napáchať viac škody ako úžitku.

Samoliečba môže byť nebezpečná a prekvapivo to platí pri akejkoľvek zdravotnej diagnóze. Jej následkom často bývajú rôzne komplikácie. Dôležité je, aby ste zakaždým vyhľadali radu a starostlivosť lekára. Upozorňujú na to Slovenská kardiologická spoločnosť, Slovenská nadácia srdca a Únia pre zdravšie srdca.

„Samodiagnostikovanie a samoliečba môžu viesť k nesprávnej diagnóze. Symptómy, ktoré považujete za problém s vysokým cholesterolom alebo krvným tlakom, môžu byť skutočne spôsobené iným zdravotným problémom. A ten môže byť ešte vážnejší,“ ozrejmili.

Nesprávne určenie príčiny vedie k nesprávnej voľbe prírodného lieku a tak ľudia môžu zmeniť závažnosť a rýchlosť zhoršovania ochorenia. „Pri niektorých prírodných liečivách môžu existovať interakcie s inými liekmi, ktoré už užívate, čo môže viesť k nebezpečným vedľajším účinkom,“ prízvukujú organizácie. V rámci samoliečby môžu pacienti zároveň nevedome užívať nadmerné dávky liečiv.

Ďalším vážnym rizikom samoliečby býva časová strata. „Ak zmeškáte príležitosť vyhľadať profesionálnu liečbu, môžu sa vaše zdravotné problémy zhoršovať a bude vám dlhšie trvať, kým dosiahnete stabilizáciu alebo zlepšenie,“ dodali organizácie. Problémy podľa nich zapríčiňuje aj chýbajúce monitorovanie a hodnotenie hladiny cholesterolu a krvného tlaku.


Aj vy sa často spoliehate na samoliečbu?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame