Seniori zabúdajú na ochranu: Poučiť ich má toto netradičné video

sex

safersex4seniors.org

Počet seniorov infikovaných sexuálne prenosnými chorobami závratne stúpa. Je síce skvelé, že si ľudia užívajú aj vo vyššom veku, nepríjemné však je, že pri tom zabúdajú na ochranu. A práve preto hnutie angažujúce sa za bezpečný sex seniorov natočilo vtipné a pre niekoho možno trochu prekvapujúce video.

Podľa štúdie, ktorú zverejnila Kings College a Saint Thomas’s Hospital v Londýne sa za posledné desaťročie zdvojnásobil počet päťdesiatnikov, šesťdesiatnikov aj sedemdesiatnikov trpiacich pohlavnými chorobami ako je napríklad syfilis. Podľa centier pre kontrolu a prevenciu chorôb v Spojených štátoch je podobná situácia aj za morom.


Mohlo by vás zaujať: Zázrak menom Viagra: Čo všetko ukrýva modrá tabletka?


Neposlušní seniori

Na stúpajúcom počte nakazených a ignorancii ochrany staršími ročníkmi sa podieľa viacero faktorov. Jedným z nich je napríklad uvedenie Viagry, vďaka ktorej môžu mať muži pohlavný styk do vyššieho veku (a teda možno aj s viacerými partnerkami) ako kedysi. U žien zas nehrá úlohu strach z otehotnenia, tak ako v mladších rokoch a ďalším faktorom sú fyziologické zmeny vagíny. Menšia vlhkosť či stenšovanie jej stien zvyšuje jej citlivosť a zraniteľnosť. Keď sa pustíme do rátania zistíme, že mnoho dnešných seniorov prežívalo mladosť v (aj čo sa týka sexu) uvoľnených 60. a 70. rokoch. Nuž a nie nadarmo sa hovorí, že zvyk je železná košeľa.

S informovanosťou je to vraj slabšie

,,Sex nemusíte zanechať v nijakom veku,“ vysvetľuje psychologička Judy Kuriansky. ,,Ale mali by ste sa správať rovnako ako dvadsiatnici/tridsiatnici. Treba si na to dávať pozor.“ Príčinu riskantného správania vidí aj v neinformovanosti starších ľudí. ,,Jednoducho si myslia, že sa im to nemôže stať. Sexuálne prenosné infekcie sa do správ dostali najmä v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch. Obavy a varovania ich generáciu ich nezasiahli.“


Mohlo by vás zaujať: Sex vo vyššom veku: Nemusí byť pre vás stresom!


Robte to ako chcete, ale s kondómom

Na zlepšenie jej zlepšenie má slúžiť video, prostredníctvom ktorého sa safersex4seniors snaží upozorniť na nevyhnutnosť používať kondómy. Zobrazuje viacero seniorských párov v rôznych sexuálnych pozíciách – tak pri klasickom aj pri orálnom sexe. Nahote sa však tvorcovia vyhli a všetci aktéri sú oblečení. Jeho diváci si môžu prečítať heslo: ,,Je mnoho spôsobov, ako to robiť, ale len jeden, ako to robiť bezpečne. Používajte kondóm.“

Zdroj: safersex4seniors.org, safersex4seniors.org, Dora
Odporúčame