Astronomické pozorovanie na Skalnatom plese začalo už pred 80-timi rokmi: Prináša významné úspechy

Astronomické pozorovania prinášajú nové poznatky (Zdroj: Wikimedia Commons/Lucas)

Pred 80-timi rokmi sa začalo astronomické pozorovanie na Skalnatom plese vo Vysokých Tatrách. Pri príležitosti jubilea pripomenul riaditeľ Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (AÚ SAV) Peter Gömöry dôležitosť tohto inštitútu. Ten sa zameriava na kvalitnú vedu, prináša výsledky a popularizuje výskum.

Významné úspechy

Vedci z Tatier dosiahli už viacero úspechov. Vedúci stelárneho oddelenia Theodor Pribulla priblížil, že jedným z nich je objav exoplanéty pomocou malého ďalekohľadu. Vedúci oddelenia medziplanetárnej homty Marián Jakubík dodal, že ich cieľom je preskúmať objekty, ktoré predstavujú pre Zem potenciálne nebezpečenstvo. „V prípade asteroidov ide o to, aby sme ich objavili dostatočne včas, prepočítali a spresnili ich dráhu a následne vyhodnotili, či budú v možnej v kolízii so Zemou alebo nie,“ objasnil.

Podľa predsedu SAV Pavla Šajgalíka naučili vedci z Tatier slovenskú spoločnosť okrem iného aj rozdiel medzi astronómiou a astrológiou. „Ľudia vďaka tomu získavajú racionálny pohľad na svet okolo nás a na vesmír. Pracovníci ústavu zároveň motivujú mnohých mladých ľudí, aby sa venovali technickým a prírodovedným smerom, ktoré sú v súčasnosti veľmi dôležité. S príchodom umelej inteligencie sa ukazuje, že Slovensko nedisponuje dostatočným množstvom mladých ľudí, ktorí by sa do takýchto procesov vedeli zapojiť,“ skonštatoval Šajgalík.

Vyzdvihol hlavne ťažiskový výskum slnka v Tatrách a tiež fakt, že AÚ sa stal súčasťou konzorcia, ktorého cieľom je presvedčiť Európsku komisiu, aby investovala do veľkého slnečného teleskopu.

Práce AÚ majú svetovú kvalitu

Štátny tajomník ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Michal Fedák zdôraznil, že takmer polovica prác AÚ vyhodnotených expertmi bola zaradených do triedy svetovej alebo významnej medzinárodnej kvality. „Budovať takúto inštitúciu aj naďalej sa nám zdá logické a pre krajinu nenahraditeľné. Všetky technológie využívané vo svete sú citlivé na slnečné elektromagnetické výboje. Európsky solárny teleskop je preto jedným z veľmi dôležitých krokov na zachovanie nezávislosti v bezpečnosti Európy i Slovenska, a to najmä v súvislosti s aktuálnou geopolitickou situáciou,“ uviedol Fedák.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Jazda historickými vozňami bude nezabudnuteľný zážitok: Dobové kostýmy vás prenesú do minulosti

V najbližších rokoch by sa podľa neho malo na základe nastaveného systému zásadne zvýšiť financovanie vedy aj vysokého školstva. Cieľom je dosiahnuť 1,2 percenta HDP na výskum a vývoj, čo je aktuálny priemer Európskej únie.

Profesionálne pozorovanie spustili na Skalnatom plese 19. septembra 1943. Spojené vtedy bolo s ručným zakresľovaním slnečných škvŕn. V observatóriu sa nachádza aj veľmi významný prístroj, a to najväčší ďalekohľad v strednej Európe s priemerom hlavného zrkadla 1,3 metra. Spolu s ďalším menším ďalekohľadom skúmajú medziplanetárnu hmotu, ako kométy a planétky, premenné hviezdy a najnovšie aj exoplanéty.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame