Škovran stepný je nový vtáčí druh: Doposiaľ sme ho na Slovensku nevideli – zaznamenal ho amatérsky ornitológ

muž s ďalekohľadom pozoruje nový vtáčí druh – škovran stepný

Nový vtáčí druh spozoroval amatérsky ornitológ (Zdroj: Pixabay/KennethSchulze)

V obci Gajary v okrese Malacky zaznamenali nový vtáčí druh – škovran stepný. Škovrana sa podarilo odfotiť amatérskemu ornitológovi Janovi Marcišovi v sobotu (22. 4.). TASR o tom informoval ornitológ Ján Dobšovič.

„Išiel som fotografovať k rieke Morava. Popri ceste som si všimol pomerne veľkého hnedého vtáčika, ktorý však nebol veľmi plachý. Preto som sa rozhodol, že takto môžem vytvoriť peknú fotografiu. Až doma, po určení druhu, sme zistili, aký objav sa nám na Slovensku podaril a keďže sa nám to nezdalo, objav sme ihneď konzultovali,“ priblížil Marciš.

Škovran stepný bol pozorovaný aj v okolitých krajinách

Domovom tohto vtáčieho druhu sú stepi od Španielska a Maroka na západe až po severný Irán a severozápad Číny na východe. Podľa Dobšoviča ide o pomerne veľký druh škovránka s veľkými čiernymi škvrnami na bokoch hrude. Druh zaznamenali aj v okolitých krajinách.

vták škovran v Turecku
Škovran stepný (Melanocorypha calandra) pozorovaný v delte tureckej rieky Göksu – známej aj ako vtáčia rezervácia (Zdroj: commons.wikimedia.org/Zeynel Cebeci)

„Takýto husársky kúsok sa naozaj nepodarí každému ornitológovi a nie to ešte amatérskemu fotografovi. Práve preto je veľmi dobre, že sa pozorovaniu a foteniu vtáctva venuje stále viac a viac ľudí. Takto sa možno podarí objaviť ďalšie zaujímavé vtáčie druhy,“ skonštatoval Dobšovič.

Doplnil, že naposledy, v septembri 2022, bola na Slovensku ako nový vtáčí druh zaznamenaná ľabtuška veľká. Škovrana stepného musí ešte potvrdiť faunistická komisia. Takýto proces trvá niekoľko mesiacov. Doposiaľ na Slovensku potvrdili výskyt 372 druhov vtákov.

Zmenou klímy prichádzajú nové druhy vtákov

Celosvetovo populácie vtákov postupne klesajú. A i keď k tomu prispieva mnoho faktorov – od straty biotopov až po pesticídy, prirodzených predátorov (vrátane domácich miláčikov) až po kolízie s oknami, neprehliadnuteľnou hnacou silou tohto znepokojujúceho trendu sú najmä zmeny klímy.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
25 skvelých tipov na výlety na Orave: Kochajte sa hradmi, múzeami, prírodou aj tradíciami

Globálna klimatická zmena, intenzívne využívanie polí a lúk, nedostatočná lokálna dostupnosť potravy – to sú niektoré z faktorov, ktoré vedú k zmene migračných trás vtáčích druhov. Úbytok vtákov na našom území je oveľa väčší ako zaznamenanie nových druhov. Tie pribúdajú ojedinele a v malých počtoch, takže nemôžu nahradiť straty.

Sledujte náš Facebook

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, TASR, abcbirds.com
Odporúčame