Orechy poslúžia nášmu zdraviu, ak v nich správne aktivujeme prospešné látky: Ako na to?

zmes orechov

Orechy by v zdravej strave nemali chýbať po celý rok (Zdroj: Pixabay/ka_re)

Orechy sú superpotravina, ktorú ľudia najviac vyhľadávajú práve na jeseň a v zime a to až 1,5 násobne viac ako v letných mesiacoch. Podľa odborníkov z online poradne prvej internetovej lekárne na slovenskom trhu je to škoda, pretože obsahujú množstvo prospešných látok, ktoré by sme mali prijímať po celý rok. Vedeli ste však, že sa tieto látky dajú aj správne aktivovať?

 „Orechy sú prospešné pre svoje zdravé tuky, vitamín E a vitamíny skupiny B, minerály ako je horčík, zinok a mastné kyseliny,“ hovorí lekárnička PharmDr. Kamila Horníčková. Citliví ľudia na ne ale môžu reagovať podráždením trávenia a znížením využitia prospešných látok zo stravy.

Zásada konzumácie orechov je čerstvosť

Vlašské orechy, mandle, lieskové oriešky, arašidy, para orechy… Každá odroda má podľa K. Horníčkovej iné zastúpenie minerálov a mastných kyselín a nedá sa povedať, ktoré z nich sú pre človeka najzdravšie. Majú ale jedného spoločného menovateľa v zásadách konzumácie: čerstvosť.

„Vyhýbame sa praženým, soleným a dlho nevhodne skladovaným orechom, ktoré namiesto priaznivého účinku na naše zdravie budú skôr škodlivé a zaťažujúce. Také orechy majú zoxidované tuky a sú pre naše telo nezdravé,“ upozorňuje Horníčková z mojalekaren.sk. Navyše niektorí ľudia majú na orechy alergiu, preto si musia v strave na ne dávať pozor.

Zákazníci lekárne z ponuky orechov, orechových múk, orechových tyčiniek preferujú najmä naturálne jadrá kešu a mandlí, tie sa v košíkoch objavujú najčastejšie. Práve orechy a sušené plody sú veľmi obľúbené v ich širokom portfóliu zdravých potravín  — tento rok ich ľudia nakupujú o 25 % viac ako vlani.

Mandle sú podľa Horníčkovej tiež najvhodnejšie pre prvú priamu konzumáciu malých detí: „Sú menej rizikové, ak ide o alergie, oproti iným druhom orechov. Navyše sú sladké a môžeme ich po predchádzajúcom namáčaní zbaviť šupiek a rozmixovať. Napríklad do kaše. Namáčaním i povarením sa zlepší ich stráviteľnosť. Pokiaľ je ale dieťa na mandle alergické, alebo na ich prvé podanie reaguje, odporúčam naďalej ostražitosť a pristupovať k nim opatrne,“ odporúča.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kôrnatenie tepien môže zlepšiť zmena životného štýlu: Ktoré faktory riziko vzniku naopak zvyšujú?

Namočené orechy sú lepšie stráviteľné

Pokiaľ nejeme oriešky priamo čerstvé, je dobré ich aktivovať namočením na niekoľko hodín do vody. Oriešok nasiakne vodu, zmäkne, je nielen chutnejší a stráviteľnejší, ale zníži sa v ňom množstvo antinutričných látok. „Oriešky, ktoré jeme len tak, v sebe obsahujú látky, ktoré blokujú ich trávenie. Citlivým ľuďom môžu tieto látky dráždiť trávenie a znižovať využitie prospešných látok zo stravy,“ vysvetľuje proces namáčania lekárnička.

Podľa nej sú zdravotne veľmi zaujímavé, aj keď menej známe, brazílske orechy (para orechy). Horníčková o nich hovorí ako o jedinom zdroji selénu z orechov — minerálu veľmi prospešného pre našu imunitu. Každý orech je ale podľa nej zaujímavý svojim zložením, nie sú ale plnohodnotným zdrojom bielkovín. „Preto je dobré ich striedať a neupínať sa iba na jeden druh. Dôležitá je kvalita a správne skladovanie, ideálne v uzavretej nádobe v chladničke, môžeme ich aj zamraziť,” hovorí.

Orechy v kocke:

  • konzumujte ich ideálne čerstvé,
  • pre využitie prospešných látok ich aktivujte namočením do vody,
  • venujte svoju pozornosť para orechom, sú prospešné pre imunitu, ako jediné obsahujú selén,
  • skladujeme ich v chlade, možno ich zamraziť,
  • nie sú náhradou bielkovín.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame