TEST Vyskúšali sme čistiace prípravky na odstránenie vodného kameňa: Ktorý vám odporúčame na tvrdú vodu?

Test odstraňovačov vodného kameňa

Ktorý prostriedok obstál v našom teste najlepšie? (Zdroj: Plnielanu.sk/Bea)

Lesklé vodovodné batérie, vyleštené obkladačky, hladká sprchová hadica. Taká kúpeľňa nielen pekne vyzerá, ale sa v nej aj dobre cítime. Našu snahu o čistý dojem však veľakrát prekazí protivník menom tvrdá voda. Zanecháva za sebou usadeniny, biele škvrny, ktoré nie vždy idú jednoducho vyčistiť.

(Zdroj: Plnielanu.sk/Bea)

Vyskúšali sme štyroch pomocníkov do domácnosti, ktorý by si s vodným kameňom mali hravo poradiť. Všímali sme si vôňu, cenu, spôsob aplikácie a, samozrejme, výsledok. Ktorý z nich nás prekvapil a ktorý nás skôr sklamal si môžete prečítať nižšie. Produkty smer zoradili v abecednom poradí.

Denkmit čistiaci prostriedok do kúpeľne

Orientačná cena: 1,65 € za 750 ml

Jediný z testovaných prípravkov mal prívlastok udržateľný. Obal je vyrobený zo 100 % recyklovaného materiálu. Vôňa bola mierne octová, ale nie nepríjemná. Prostriedok je vhodný aj na citlivejšie povrchy. My sme ho aplikovali na kachličky. Po piatich minútach sme boli zvedaví na výsledok. Vodný kameň odstránil, na odolnejšie usadeniny sme museli postup opakovať. Za nás je tento prípravok vhodná voľba, ak uprednostňujete ekologickejšie upratovanie. Potešili nás tiež väčšie písmená na zadnej strane obalu a priaznivá cena.

Denkmit na vodný kameň
Foto vľavo pred použitím, foto vpravo stav po použití prostriedku (Zdroj: Plnielanu.sk/Bea)

Fixinela perfekt kúpeľňa 

Orientačná cena: 3,35 € za 500 ml 

Tento slovenský výrobok bol zo všetkých najdrahší. Výsledkom nás však celkom sklamal. Jeho vôňa bola príliš silná a chemická, čakali sme teda, že rovnako silný bude aj v odstraňovaní vodného kameňa. Postupovali sme podľa návodu a nastriekali prípravok na miesto znečistenia. Vodná usadenina však ostala na povrchu a celkový dojem bol, akoby sme výrobok ani nepoužili. S bežnou špinou na armatúre si poradil o niečo lepšie.

Fixinela na vodný kameň
Foto vľavo pred použitím, foto vpravo stav po použití prostriedku (Zdroj: Plnielanu.sk/Bea)

Pulirapid Extra

Orientačná cena: 2,95 € za 500 ml

Pri tomto produkte sme ocenili bezpečnostný uzáver. Na to, aby ste prípravok mohli nastriekať, nestačilo len otočiť vrchnáčik do strany. Bolo potrebné stlačiť poistku, ktorá vám otočenie povolí. Určite to ocenia domácnosti s deťmi. Výrobok mal príjemnú vôňu a veľmi dobre fungoval. Stačilo nastriekať, prejsť hubkou, zotrieť a vodný kameň bol fuč. Jediná vec, ktorú by sme mu vytkli, boli príliš malé písmená v návode.

Pulirapid vodný kameň
Foto vľavo pred použitím, foto vpravo stav po použití prostriedku (Zdroj: Plnielanu.sk/Bea)

Savo kúpeľňa na vodný kameň 

Orientačná cena: 2.95 € za 500 ml 

Obal má príjemný tvar, ktorý sa dobre držal v ruke. Vôňa bola príjemná citrónová, my sme však boli zvedaví, ako si poradí Savo s vodným kameňom. Ten odstránil, aj keď nie úplne. Odolnú usadeninu sme museli dočistiť mechanicky. Výrobok nás však prekvapil tým, ako pekne si poradil so zanesenými špárami.

Savo vodný kameň
Foto vľavo pred použitím, foto vpravo stav po použití prostriedku (Zdroj: Plnielanu.sk/Bea)

Možno aj máte svoj overený tip, ako zatočiť s vodným kameňom. Ak ste už skúšali všeličo, ale výsledok stále nebol podľa vašich predstáv, skúste tento návod v našom článku, budete prekvapení. Výsledkom účinkov tvrdej vody však nie je len estetický dojem. Príliš tvrdá voda skracuje životnosť elektrospotrebičov, znižuje účinky pracích práškov či saponátov a vysušuje pokožku. Ako si poradiť s jej následkami v domácnosti vám môžu pomôcť aj tieto tipy.Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame