Ako ostať v teple počas práce a zároveň neprekurovať miestnosť? Ak chcete ušetriť, tieto tipy určite oceníte!

Ako zahriať studené nohy

Ako sa zahriať ak chceme ušetriť? (Zdroj: GettyImages)

Ak väčšinu času pracujete z domu, je pravdepodobné, že s príchodom zimy bude váš domáci priestor o čosi chladnejší. Kúrenie je momentálne také drahé, že ak ho budete mať zapnuté po celý deň, skutočne nepôjde o cenovo dostupnú možnosť. Čo teda môžete urobiť, aby ste zostali v teple? Ak kúrite, vykurujte miestnosť, v ktorej sa práve nachádzate – nie celý dom. Znížením termostatu len o 1 °C z 20 na 19 °C môžete ročne ušetriť 10 % nákladov na energiu.

Najrýchlejšie sa ochladzujú ruky a nohy 

Keď sme nahí a v pokoji, cítime sa najpohodlnejšie pri teplotou vzduchu okolo 28 °C. Aby sme však prežili a fungovali normálne, musíme tiež udržiavať teplotu nášho tela (jadra) blízku 37 °C. Tento proces  sa nazýva termoregulácia a spočíva v tom, že naše telo „sníma“ svoju teplotu – máme senzory tesne pod povrchom kože, ako aj v hlbších tkanivách a následne podľa toho upravujeme produkciu, zisk a stratu tepla.

V chladnej miestnosti sú chladové receptory pokožky prvé, ktoré chlad zachytia a spôsobujú stiahnutie krvných ciev kože, čím sa teplá krv presmeruje pod izolačnú tukovú vrstvu, ktorú máme práve pod kožou. Keďže si ruky a nohy vyžadujú prietok krvi, aby boli teplé a fungovali, rýchlo sa ochladzujú. V chladnej miestnosti ide preto o prvé časti tela, na ktorých cítime chlad.

Zahriať sa môžete aj teplým nápojom (Zdroj: Freepik/freepik)

Zvoľte vhodné oblečenie

Ak ochladzovanie pokračuje, telo stratí obratnosť, rýchlosť pohybu a citlivosť na dotyk. To môže spôsobiť, že úlohy ako napríklad písanie, budú pomalšie a náchylnejšie na chyby. Pracovnú efektivitu môže ešte viac zhoršiť rozptyľovanie pocitom chladu. Vašou úlohou bude preto udržať končatiny v teple tak, že do nich bude prúdiť krv, a najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je udržiavať si (alebo zvyšovať) telesnú teplotu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zahrejte sa: Táto perníková horúca čokoláda rozvonia váš domov aj vás naladí na čas vianočný!

Nie je potrebné vykurovať celý dom alebo miestnosť. Oveľa lepšie sa zahrejete vhodným oblečením. Odevy ako vlnené svetre a legíny poskytujú skvelú tepelnú izoláciu. Rovnako dobre môže fungovať aj niekoľko vrstiev bežného oblečenia. Ak sedíte, môže vám pomôcť deka alebo perina cez nohy a pás. Pridajte pod ňu fľašu s horúcou vodou.

knihy s pravdivými príbehmi
Vlnené oblečenie je na zahriatie ideálne (Zdroj: Gettyimages/fizkes)

Pokúste sa viac hýbať

Keďže teplota rúk a nôh dominuje v celkovom vnímaní tepelnej nepohody, zamerať sa na tieto oblasti je kľúčové. Dajte si teplé vlnené ponožky, papuče či rukavice bez prstov. Aj cievy na pokožke hlavy sa v chlade toľko nezúžia, ak na nej budete mať pokrývku. Preto sa oplatí mať na stole k dispozícii napríklad čiapku. Teplo sa môže stratiť z tela aj v prípade, že uniká okolo krku. Takže nosenie šatky či šálu okolo krku tiež pomáha.

Môžete tiež vyskúšať cvičenie. Približne tri štvrtiny energie spotrebovanej na cvičenie sa premení na teplo, takže aj prebehnutie sa po schodoch vám zvýši telesnú teplotu v priebehu niekoľkých minút. Občasné krátke cvičenie môže výrazne zmeniť váš tepelný komfort a je dobré aj pre vaše celkové zdravie. Hydratácia je tiež dôležitá pre zabezpečenie prietoku krvi do končatín. Nemusíte piť veľa, pite podľa vlastnej potreby.

Strečing
Pár minút strečingu pred spaním vám môže pomôcť k zahriatiu sa (Zdroj: Freepik/thanyakij-12)

Teplé nápoje upokoja telo a dodajú pocit tepla, no v skutočnosti neovplyvňujú teplotu tela na dlhšiu dobu. Na udržanie si správnej telesnej teploty potrebujete zjesť dostatok kalórií na tvorbu tepla. Väčšina z nás však jedáva viac než dosť, preto extra príjem kalórií vo všeobecnosti nie je potrebný, pokiaľ nie ste chorí alebo podvyživení z iných dôvodov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Šípkový čaj: Vďaka vysokému obsahu vitamínu C je tento nápoj vynikajúci v boji proti prechladnutiu a chrípke

Nebojte sa rýchlej prechádzky 

Naše chladové receptory sú tiež veľmi citlivé na zmeny teplôt. Napríklad prievan môže spôsobiť, že sa cítime neúmerne chladno – a tiež plytvať energiou a stáť vás peniaze. Zaobstarajte si preto obmedzovače prievanu. Uistite sa, že tepelné straty okolo okien a cez okná sú minimalizované. dobre zaizolujte aj podkrovie.

Stres môže tiež znížiť prietok krvi do pokožky, takže sa snažte vyhnúť stresu pri práci. Ak cítite, že ste v strese, odstúpte od svojho stola a zacvičte si pár minút Môžete si dokonca navliecť čiapku, šál a kabát a vydať sa na rýchlu prechádzku okolo bloku či do prírody, ktorá vám vyčistí hlavu a zahreje vás. Úspory energie je možné dosiahnuť aj znížením teploty na minimálnu odporúčanú úroveň 18 °C.

Už polhodina času stráveného na prechádzke v prírode posilňuje prirodzenú imunitu (Zdroj: GettyImages)

Zdroj: theconversation.com, plnielanu.sk
Odporúčame