Točenie hlavy, pískanie v ušiach, nevoľnosť: Závraty môžu odhaliť cievnu príhodu aj nádor

Muž trpiaci závratom opierajúci sa o stenu

Závraty môžu odhaliť cievnu príhodu aj nádor (Foto: GettyImages)

Hneď po bolestiach hlavy je závrat druhým najčastejším príznakom, že sa s naším organizmom čosi deje. Nepríjemnými poruchami rovnováhy trpí približne 30 % populácie, vo vekovej kategórii seniorov sa však na ne sťažuje až každý druhý pacient.

Čo si vlastne pod pojmom „závrat“ predstaviť? Ide o pocity neistoty, tackania, vznášania sa pri chôdzi, akoby sme nemali pevnú zem pod nohami. Aj keď pacient stojí má pocit, že sa točí všetko okolo neho, alebo že sa točí on. K tomu sa pridáva nevoľnosť, zvracanie, rozmazané videnie, bolesť hlavy a často aj pískanie v ušiach.

Vinník je mozog aj vnútorné ucho

Systém nášho organizmu na udržanie rovnováhy a stability v priestore je veľmi dômyselný. Predpokladá spoluprácu zraku, vnútorného ucha, sluchu a orgánov citlivosti v svaloch a kĺboch. Signály z týchto periférnych analyzátorov sú spracovávané v mozgu. Pocit závratu vzniká vtedy, ak mozog signály z periférie nevyhodnotí správne, alebo ak sú z rôznych dôvodov poškodené zodpovedajúce štruktúry mozgu.

Nejde pritom o samostatné ochorenie, ale len o symptóm určitej choroby. Preto je dôležité odhaliť jeho príčinu. Ak ide o ochorenie vestibulárneho aparátu vnútorného ucha, ktorý je zodpovedný za udržanie rovnováhy, liečba patrí do kompetencií ušno-nosno-krčného lekára (ORL). Ak je príčina poruchy rovnováhy v centrálnom systéme, teda v mozgu, je to parketa neurológa.


Mohlo by vás zaujať: Keď sa s vami točí celý svet: Nepríjemné závraty môžu signalizovať vážnu chorobu


Napovedia vám príznaky

Ak je dôsledkom ochorenia na úrovni vnútorného ucha, neohrozuje život, i keď je veľmi nepríjemný. V prípade závratov s neurologickou príčinou však môže ísť o signál náhlej cievnej príhody či nádoru, rovnako aj o aterosklerózu, sklerózu multiplex, Lymskú chorobu či zlomeninu spánkovej kosti. Včasné diagnostikovanie príčiny je preto nevyhnutné. Veľa napovie už samotná charakteristika závratov. Čo si všímať?

Pri periférnych poruchách rovnováhy je typický:

– náhly začiatok a silná intenzita
– trvanie rádovo sekundy až minúty, len príležitostne hodiny až dni – priebeh môže byť prerušovaný
– zhoršovanie sa so zmenou polohy tela
– pociťovanie ťahu na jednu stranu
– môžu byť prítomné poruchy sluchu, vrátane tinitu (hučanie v ušiach)
– častá nevoľnosť, zvracanie, charakteristický pohyb očných buliev


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás časté závraty a nevoľnosť po jedle? Poznáme možnú príčinu!


Pri závratoch na úrovni poruchy centier rovnováhy v mozgu je typické:

– postupný začiatok a miernejšia intenzita
– dlhšie trvanie, spravidla týždne až mesiace
– neprítomnosť porúch sluchu
– nevplýva na ne poloha tela
– zvyčajne sú prítomné aj iné neurologické príznaky, ako neistá chôdza, pocit plávania v priestore, poruchy videnia…

Keď pretrvávajú, vyhľadajte lekára

Pacienti bývajú zo svojho problému často nešťastní, pretože ich obmedzuje v každodenných aktivitách. Mávajú obavy, či nejde o závažné ochorenie s ohrozením života. Mnohé formy akútnych závratov periférneho pôvodu spontánne vymiznú bez toho, aby bola potrebná akákoľvek liečba. Proces samouzdravenia však možno podporiť cielenou rehabilitáciou či vhodnými liekmi.

Ak sa u vás vyskytli podobné prejavy, je vhodné navštíviť všeobecného lekára. Ten na základe dôkladnej anamnézy rozhodne, k akému špecialistovi vás pošle.


Máte vlastné skúsenosti so závratmi a točením hlavy? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame