Máte doma myši alebo potkany? Zbavíte sa ich rôznymi pascami, pomôže aj mäta či ocot

Myši požierajú jedlo

Škodcovia v domácnosti nie sú vítaní (Foto: GettyImages)

Objavili sa vo vašej domácnosti hlodavce? Alebo z nich len máte obavy a myslíte na prevenciu? Hlodavce sú nepríjemná záležitosť v dome, na chate a môžu sa objaviť aj v byte. S ich likvidáciou rozhodne netreba váhať, pretože sa dokážu veľmi rýchlo premnožiť.

Boj s hlodavcami môže byť behom na dlhú trať. Nielenže narobia škody v obydlí, ale sú aj prenášačmi nebezpečných chorôb. Kto by už len túžil dostať týfus, žltačku, salmonelózu či besnotu? K prenosu pritom nemusí prísť len poškrabaním či pohryzením, ale aj potravinami kontaminovanými močom alebo trusom nakazených potkanov. S našimi radami sa neželaných návštevníkov zbavíte raz a navždy!


Mohlo by vás zaujať: Šikovne na nepozvaných nájomníkov: Odožeňte myši bez použitia lepidiel a pascí


Chemický postup je najúčinnejší

Na výber máme viacero spôsobov likvidácie. Na neželených záškodníkov môžeme ísť technickými aj biochemickými prostriedkami, ktoré bývajú najúčinnejšie.

Pasce

Návnadou môže byť kúsok syra, oriešok či slaninka, ktorú myši i potkany rýchlo zacítia. Vhodné je rozmiestniť v priestore viacero pascí. Živolové pasce na potkany fungujú opakovane bez toho, aby do postupu lovenia musel človek zasahovať. Hlodavce, ktoré sa už chytili, slúžia totiž ako živá návnada a lákajú ďalších maškrtníkov. Okrem týchto pascí sú na trhu aj rôzne jednoduché drevené, kovové či plastové pasce za minimálne náklady.

Deratizačné lepidlá

Výhodou je, že zostávajú lepivé po dlhý čas, nikdy nevysychajú a odolávajú vode aj vlhku. Lepidlo môžete namazať na vhodnú podložku, ako kus dreva, papier alebo kartón, a na jej stred položiť kúsok návnady. Pri práci treba používať ochranné rukavice a dôsledne si prečítať návod na použitie. V špecializovaných obchodoch dostať aj hotové podložky, ktoré sú pripravené na okamžité použitie. Sú bez zápachu a ľahko sa s nimi manipuluje.

Jedy

Prípravky, ktoré sú voľne predajné, obsahujú antikoagulanty II. generácie. Ide o látky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi, a potkan do týždňa uhynie na vnútorné krvácanie. Vyrábajú sa v rôznych formách:

– Parafínové bloky majú vysokú odolnosť proti vlhkosti, preto je vhodné používať ich tam, kde je vlhko a mokro.
– Vrecúška obsahujú vlhkú cestovinovú hmotu, ktorá je pre hlodavce atraktívna, a uplatnia sa tam, kde je sucho. Ľahko sa s nimi manipuluje.
– Naopak, otrávené zrno sa dnes používa málo, okrem horšej manipulácie je dôvodom aj vysoké riziko roznášania otrávenej návnady po okolí.
– Novinkou na trhu je blok obsahujúci látku bitrex, ktorá chráni človeka, a je neškodná aj pre zvieratá. Ide o novú generáciu prípravku s jedinečným zložením, extrémne odolnú voči vlhkosti a zároveň mimoriadne atraktívnu pre myši aj potkany. Používa sa v exteriéri aj interiéri.

Plašiče

Elektronické plašiče alebo odpudzovače generujú ultrazvukový signál, ktorým chránia pred škodcami vnútorné aj vonkajšie priestory. Pre človeka sú tiché a bezpečné, rovnako aj pre domáce a hospodárske zvieratá.


Mohlo by vás zaujať: Zbavte sa nežiadúcich návštevníkov: Tieto metódy vyženú myši z domácnosti


Dá sa to aj prírodnou cestou

Na to, aby sme sa zbavili hlodavcov, existuje aj niekoľko jednoduchých trikov, pri ktorých môžeme využiť prírodné prostriedky z domácnosti či zo záhradky. Vyskúšajte, účinkami budete možno prekvapení.

Mäta, klinčeky aj bobkový list

Hlodavce neznášajú prenikavé arómy a veľmi citlivo reagujú aj na mätu. Stačí pár rozdrvených lístkov a vášmu príbytku sa zďaleka vyhnú. Použiť môžete aj esenciálny olej z mäty – stačí kúsok vaty namočiť do oleja a dať na miesta, kde sa myši či potkany zdržiavajú. Ak máte čerstvú bylinku v kvetináčoch, rozmiestnite ju okolo domu. Rovnako pôsobí aj klinček. Pre potkany je bobkový list lákavý a s chuťou sa doň pustia. Pôsobí však na ne ako jed. Na noc preto položte niekoľko bobkových listov na miesta, ktoré sú zamorené potkanmi.

Jedlá sóda a ocot

Stačí jedlou sódou pokropiť miesta, kam chodia myši, napríklad otvory a vstupy do domu. Použiť môžete aj ocot. Najskôr dôkladne povysávajte dom a odstráňte stopy potravín, ktoré by mohli prilákať hlodavce. Potom všetky miesta vyčistite jedným dielom octu a jedným dielom vody. Po dome môžete rozložiť aj kúsky vaty, namočenej do octu.

Mačka

Mačka a myš sa v láske nemajú, preto toto odveké nepriateľstvo môžete využiť vo svoj prospech. Ak si zaobstaráte mačku, môžete si byť istí, že v komore ani na dvore myši mať nebudete. Navyše získate aj skvelého štvornohého priateľa.


Čo v boji s hlodavcami najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame