Trápi vás dna? Skúste tieto dva nápoje proti opuchom aj bolesti

Bolesť

thinkstockphotos.com

Dna je zápalové ochorenie kĺbov, ktorého príčinou je obličkami nedostatočne vylúčená kyselina močová. Dnové uzliny, ktoré následne vznikajú, spôsobujú bolesť kĺbov a najmä menších kostí v nohách. Zástancom liečivej sily prírody opäť prinášame niekoľko receptov, ktoré si môžete pripraviť aj doma.

Liečivý zázrak

Potrebujeme:

  • ananás
  • 1-2 lyžičky kurkumy
  • 2 až 3 čajové lyžičky mletého zázvoru
  • čerešńový džús podľa chuti

Postup: Očistite ananás, nakrájajte ho približne na rovnako veľké kúsky a nasypte do vyššej nádoby s uzatvárateľným vekom. Ponorným mixérom ananás rozmixujte a keď vám vznikne kašovitá hmota, môžete pridať čerešňový džús, 1 až 2 čajové lyžičky mletej kurkumy a 2 až 3 čajové lyžičky mletého zázvoru. Nádobu dôkladne uzatvorte tak, aby sa do nej nedostal vzduch a zmes skladujte v chladničke aspoň  desať dní. Do zmesi môžete pridať aj med a ak ste dosť odvážni, resp. ak nemáte problémy s výraznou chuťou zázvoru či kurkumy, môžete si ich množstvo upraviť podľa potreby.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás boľavé kĺby? Vyskúšajte osvedčené recepty z prírodnej lekárne!


  • Prečo ananás?

Ananás obsahuje enzým zvaný bromelín, ktorý má protizápalové účinky, čo znamená, že sa používa aj pri liečbe reumatických zápalov kĺbov. Čo je však dôležitejšie, a priamo to súvisí aj s dnou, bromelín štiepi bielkoviny, ktoré môžu spôsobiť nadbytok kyseliny močovej. K tomu všetkému bromelín pomáha pri pálení záhy či tráviacich ťažkostiach. Tento enzým pôsobí aj proti zrážaniu krvi a odbúrava cholesterolové usadeniny zo stien ciev.

  • Prečo kurkuma?

Kurkuma obsahuje látku zvanú kurkumín, ktorý pomáha utíšiť bolesť, ale najvýznamnejšia časť jeho účinkov je spätá s tráviacim ústrojenstvom. Kurkumín podporuje správnu žalúdočnú činnosť, ale tiež pečeň a žlčník. Účinok kurkumy sa zosilňuje pri užívaní vyššie spomínaného bromelínu. Preto kombinácia ananásu a kurkumy, hoci neznie veľmi vábne, pomáha znásobiť účinky pri odstránení bolestí spojených s ochorením dna.

  • Prečo zázvor?

Účinky ďumbiera, alebo ak chcete zázvoru, pozná každý, kto nepodceňuje prevenciu proti chrípke. Ďumbier priaznivo pôsobí aj na správnu srdcovú činnosť, znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu a podporuje trávenie. Obsahuje však aj zložky, ktoré pomáhajú ničiť signály vysielané do mozgu, ktoré následne spôsobujú bolesť. Ďumbierové korene navyše podľa odborníkov obsahujú aj kurkumín, látku spomínanú vyššie.

  • Prečo čerešňa?

Čerešne podľa všetkého znižujú hladinu kyseliny močovej v tele. Štúdie, ktoré tieto účinky čerešní potvrdili, síce neboli vykonávané v priamej súvislosti s dnou, no je veľmi pravdepodobné, že pri pravidelnej konzumácií môžu mať priaznivé účinky aj pri tomto ochorení. V nasledujúcom recepte je čerešňový džús len voliteľnou ingredienciou a v kombinácií s jeho účinkami a vynikajúcou chuťou ho môžeme len odporúčať.


Zakúpte si na fitlekaren.sk produkty na odstránenie bolesti vašich kĺbov či svalov


Skúte aj žihľavu

Ak vás neoslovil vyššie uvedený nápoj, môžete staviť na klasiku menom žihľava. Ako deti ste sa tejto rastline pravdepodobne radšej vyhýbali, ale ako dospelí jej účinky určite radi oceníte. Z biologického hľadiska sú to tzv. cytokíny, látky obsiahnuté v žihľave, ktoré bojujú proti pôvodcom rôznych chorôb. Sú spoluzodpovedné za úspešný priebeh imunitnej reakcie. Ak hovoríme o dne, cytokíny pomáhajú predchádzať kryštalizácii soli prebytočnej kyseliny močovej. Zároveň zabraňujú opuchu tkaniva v blízkosti kĺbov, čo je vlastne vec, ktorá spôsobuje bolesť.

Najúčinnejší spôsob prípravy pri bolestiach kĺbov je samozrejme žihľavový čaj. V porovnaní so zázvorovým čajom má žihľavový nápoj menej výraznú chuť a v našich končinách je jeho príprava už absolútne bežnou vecou. Odporúčame čerstvú žihľavu, ktorej účinok je o niečo väčší, ak sa však rozhodnete pre sušenú, pripravte si pomer jednej lyžičky žihľavy k jednej šálke vody. A ešte jeden tip: škorica, ktorú môžete použiť na dochutenie čaju, pomáha tiež liečiť zápal.


Čo sa pri bolestiach kĺbov najviac osvedčilo vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame