Chutné letné ovocie plus prírodný liek? Jahody môžete využiť do posledného listu!

jahody v košíku

Jahody ukrývajú viac benefitov, než by ste čakali (Zdroj: GettyImages)

Bez týchto šťavnatých plodov si len sotva vieme predstaviť leto. Milujeme ich čerstvé aj spracované v zaváraninách, sirupoch či nápojoch. Jahody však nie sú len chutným ovocím. Plody i listy dokážu účinne pomôcť pri rôznych zdravotných ťažkostiach.

Nenápadná rastlina

Jahoda obyčajná (lat. Fragaria vesca) je nízko rastúca trváca rastlina, ktorá sa rozširuje poplazmi. Biele kvety s piatimi okvetnými lístkami sa objavujú už začiatkom leta (máj – jún) a za nimi nasledujú jedlé plody. Listy v prízemnej ružici možno zbierať a sušiť v priebehu leta. Vďaka ich sťahujúcim účinkom sa používajú ako liečivo, najmä do čajov na hnačku a tráviace ťažkosti.


Mohlo by vás zaujať: Jahody chránia oči aj mozog: Vychutnajte si svoje obľúbené ovocie a buďte zdravší


Užitočné sú plody aj listy

Jahody sú veľmi obľúbeným a zdravým ovocím. V ľudovej medicíne sa čerstvé plody odporúčajú proti skleróze, vysokému krvnému tlaku, obličkovým kameňom, dne a reume. Listy jahody obsahujú éterický olej, flavonoidy a triesloviny. V plode sa nachádzajú ovocné kyseliny, salicyláty, cukor a predovšetkým vitamíny B, C a E. Medzi najdôležitejšie účinky rastliny patria: sťahujúce, močopudné, laxatívne, protizápalové a očisťujúce.

Zber a spracovanie

Na liečebné účely sa využívajú podzemky, listy i plody. Podzemky sa zberajú v marci pred vypučaním listov a sušia sa na vzduchu. Listy sa zberajú po celé vegetačné obdobie – od mája do septembra. Sušia sa v tieni pri teplote do 40 °C. Plody sa oberajú po dozretí, čiže v júni a júli, konzumujú sa čerstvé alebo tepelne spracované.

Štandardný zápar

Jahodový čaj slúži najmä ako dezinfekčný prostriedok na posilnenie organizmu. Je vhodný na každodenné užívanie.

Príprava je jednoduchá:
1 PL rozdrveného podzemku alebo listov zalejte 1 pohárom vriacej vody.

Čaj obsahuje veľa trieslovín, preto je nápomocný pri hnačkách a krvácajúcich hemoroidoch. V takýchto prípadoch sa odporúča vypiť 1 šálka záparu z listov 3-krát denne. Používa sa pri poruchách látkovej premeny, kataroch žalúdka a čriev, ochoreniach močových ciest a obličiek, obličkových a močových kameňoch, ochoreniach žlčníka, dne a astme. Má protizápalové účinky. Pri bolestiach hrdla či ochorení ďasien postačí na kloktanie 1 šálka záparu. Zvonka sa používa na omývanie drobných rán a popálenín.


Mohlo by vás zaujať: Jahody sú kráľovským ovocím: Prečítajte si o ich superúčinkoch


Čerstvé plody

Jahody sa považujú za chladivé ovocie. V minulosti sa predpisovali na dnu, reumatizmus, artritídu a tuberkulózu. Upokojujúco môžu pôsobiť aj pri gastritíde či rekonvalescencii. V sezóne je ideálne jesť najmä čerstvé plody. Odšťavené sú vhodné proti infekcii a ako mierne, očisťujúce laxatívum pri zápche. Užívajte 2 ČL 3-krát denne. Zvonku sú jahody skvelým upokojujúcim obkladom. Rozdrvené čerstvé plody priložte na spáleniny od slnka alebo zápaly kože.

Osviežujúca pleťová maska

Červené bobuľky sa tešia pozornosti aj v kozmetike. Vďaka bieliacim schopnostiam sa oddávna používali na odstraňovanie pieh a bielenie pleti. Rovnako účinne pomáhajú zbaviť sa zubného kameňa. Z čerstvých plodov ľahko pripravíte osviežujúcu masku na vzpruženie a rozjasnenie pokožky.

Potrebujete:

  • 2 PL ovsených vločiek
  • 3 veľké zrelé jahody
  • 1 PL šľahačkovej smotany, prípadne viac podľa potreby

Postup:

  • Ovsené vločky rozdrvte v miske pomocou tĺčika na prášok. Jahody roztlačte vidličkou a zmiešajte s ovsom. Prilejte smotanu a zamiešajte na hustú pastu, aby ste získali správnu konzistenciu.
  • Naneste na vyčistenú pleť, vyhnite sa miestam tesne okolo očí a úst. Nechajte účinkovať 10 minút.
  • Potom masku uvoľnite: do dlaní si naberte trochu vody a krúživými pohybmi opatrne zotrite. Opláchnite vlažnou vodou a jemným poklepkávaním uterákom vysušte.

Pozor na podráždenie

Výhody tohto chutného ovocia si môžete užívať neobmedzene. Výnimkou sú ľudia, ktorí trpia alergiou na jahody. U detí a precitlivených osôb sa po požití môže objaviť vyrážka a svrbenie. Neodporúčajú sa ani pri cukrovke, ekzémoch a žihľavke.

 


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame