Klasika menom slnečnicový olej: Vášmu zdraviu tiež môže prospievať

Slnečnicový olej

flickr.com

Klasika, ktorá nechýba asi v žiadnej domácnosti. Klasický olej, ktorý používa na varenie väčšina z nás. Slnečnicový olej však netreba zatracovať a považovať len za lacnú náhradu kvalitnejších olejov. Aj výťažok zo slnečnicových semienok je zdraviu prospešný a v použití na studeno vhodný na prevenciu pri problémoch kardiovaskulárneho rázu, problémoch so štítnou žľazou a tiež pri zvýšenom cholesterole.

Slnečnicový olej – nepodceňujte ho!

Tento rastlinný olej sa vyrába zo semien slnečnice (lat. názov: Helianthus annuus). V domácnostiach sa používa väčšinou len na bežné varenie či pečenie. Aj na Slovensku sa už udomácňuje trend, používať na studenú kuchyňu olivový, alebo iný – „kvalitnejší“ olej. Ak však máte po ruke kvalitný nerafinovaný a za studena lisovaný slnečnicový olej, pokojne ho môžete používať v studenej kuchyni.

Slnečnicový olej je v studenom stave vhodný:

  • na prevenciu pred srdcovo-cievnymi ochoreniami
  • pri zvýšenej hladine cholesterolu v krvi
  • pri problémoch s pokožkou
  • pri problémoch so sliznicou
  • priaznivo pôsobí na nervový systém
  • stimuluje látkovú výmenu
  • vhodný pri ateroskleróze

Tiež by vás mohlo zaujať: Ľanový olej: Elixír, ktorý chráni pred rakovinou a pomáha pri chudnutí


Rafinovaný, či lisovaný za studena?

Rafinovaný olej sa spracuváva vo veľkých množstvách vo veľkovýrobe, pri vysokých teplotách a za použitia rozpúšťadiel, a preto je menej kvalitný ako olej, ktorý je lisovaný šetrným spôsobom – za studena. V takto získanom oleji zostanú prítomné všetky výživné látky, ktoré slnečnicový olej obsahuje. Rafinované oleje sú preto samozrejme aj o niečo lacnejšie. Ak teda chcete kvalitu, pri kúpe dbajte na to, aby bolo na obale vyslovene uvedené: „lisovaný za studena“.

Čo obsahuje?

Slnečnicový olej – v jeho za studena lisovanej (panenskej) podobe obsahuje:

  • vitamíny, najmä vitamín E (antioxidant)
  • nenasýtené mastné kyseliny (stearovú, palmitovú, olejovú, linolovú)
  • prírodné aromatické látky

Pozor na vysoké teploty pri varení

Problémom olejov ako takých je, že pri tepelnej úprave v nich vznikajú škodlivé látky, takzvané transizoméry (alebo transmastné kyseliny). Tie dvíhajú cholesterol a tiež zvyšujú riziko infarktu. Najvhodnejšie použitie olejov je teda na studenú kuchyňu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tekvicový olej: Má skvelú chuť, bieli starecké škvrny a pomáha hustejším vlasom


S mastnou stravou opatrne – hlavne starší

Je dávno známe, že mastná strava bohatá na tuky, nie je pre ľudské zdravie príliš vhodná. A to platí dvojnásobne najmä u starších ľudí. Vedci totiž prišli na to, že u žien po menopauze je v súvislosti s častou konzumáciou nenasýtených mastných kyselín (ktoré obsahuje väčšina olejov) aj vyššie riziko ochorenia na rakovinu prsníka. U pánov je to zas zvýšené riziko rakoviny prostaty.


Aké máte skúsenosti s používaním slnečnicového oleja? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, Oliver
Odporúčame