Na Slovensku hniezdi okolo 217 vtáčích druhov, pričom viac ako 150 z nich odlieta na zimu preč. Trasu Európa – Afrika absolvuje viac ako dve miliardy vtákov. Jesenná migrácia je v porovnaní s tou jarnou zhruba o tretinu pomalšia. Ornitológovia predpokladajú, že vrchol migrácie nastane v októbri. TASR o tom informovala mimovládna organizácia Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).
Niektoré druhy už na africké pobrežie doleteli. Sú to tie, ktoré čaká najdlhšia cesta a zároveň nemigrujú tak rýchlo. Ide o trsteniariky spevavé, sedmohlásky, včeláriky alebo mucháriky, dážďovníky, kukučky a z väčších druhov napríklad bociany. „Vtáky sa na zimoviská neponáhľajú. Naopak, využívajú viacero zastávok na doplnenie energie či oddych. Mnoho z nich cez deň oddychuje či spí v tieni a na migráciu sa vydávajú radšej v noci,“ priblížil Roman Slobodník z RPS. Medzi výnimočné tak podľa neho patria prelety kŕdľa lastovičiek či bocianov počas dňa.
Najvýraznejšie práve prebieha migrácia sýkoriek, hlavne uhliarok či belasých, ktorá sa rozbehla už v auguste. Tieto druhy obvykle začínajú odlietať počas októbra alebo novembra a známe sú hlavne prelety mladých vtákov, opísal Slobodník. „Aktuálne migrujú aj cez naše územie vo veľkých kŕdľoch dospelé i mladé sýkorky, ktoré sú pôvodom z Pobaltia či Škandinávie. Podobne to platí aj pre čížiky či krivonosy,“ poznamenal.
Ornitológ okrem toho upozornil na fakt, že v roku 1950 bol odhad počtu migrujúcich vtákov v jesennom období dvojnásobný. Na zastavenie poklesu je preto podľa neho potrebné ponechať v záhrade na strome niekoľko jabĺk či hrozna. Odporúča tiež nechať časť trávnika zarásť burinou, ktorá bude v zime pre vtáky krmivom. Zasadiť možno aj pôvodné druhy drevín napríklad obnovením aleje.
Podľa RPS sa prvé vtáky vrátia na konci februára alebo v priebehu marca. Hlavná vlna návratu operencov spadá do druhej polovice apríla a v máji.
Zdieľať na