Zaujíma vás história architektúry? V Gemersko-malohontskom múzeu uvidíte plevové tehly z 13. storočia

Výstava zaujme nielen milovníkov histórie (Zdroj: Wikimedia Commons/Ladislav Luppa)

Návštevníci Gemersko-malohontského múzea (GMM) v Rimavskej Sobote majú možnosť obdivovať románske plevové tehly z kostolov v Gemerskom Jablonci a Žípe. Takzvané plevovky pochádzajú z 13. storočia a vystavené budú do konca septembra. Pre TASR o tom poskytol informácie archeológ GMM Alexander Botoš.

„Do našich končín znalosť výroby tehál priniesli Rimania, ktorí túto technológiu prebrali od Etruskov a rozšírili ju do všetkých kútov svojej rozsiahlej ríše, siahajúcej až k brehom Dunaja,“ priblížil Botoš. Ako dodal, po zániku Rímskej ríše výroba stavebnej keramiky na našom území upadla. Znovu sa objavila až s nástupom románskej architektúry.

Vidiecke kostoly boli podľa archeológa GMM prvými tehlovými stavbami u nás. Počas celého stredoveku sa však tehla na území Slovenska používala hlavne ako doplnkový stavebný materiál popri kameni. Výnimku predstavujú napríklad románsko-gotické kostoly situované prevažne na južnom Slovensku.

„V románskom období sa používal osobitý druh tehál označovaný ako takzvané plevovky. Používané boli približne v 11. až 14. storočí, sú špecifické obsahom organického plniva v hline. Tehly sú typické mäkkým výpalom a pórovitým povrchom. Rozmery tehál boli veľmi variabilné, čo bolo pravdepodobne spôsobené ručnou výrobou tehál,“ vysvetlil Botoš.

V zbierkach GMM sa nachádzajú plevovky, ktoré Botoš objavil počas archeologických výskumov románskeho Kostola sv. Abdona v Gemerskom Jablonci a v interiéri neskororománskeho-gotického kostola v obci Žíp. Plevové tehly z oboch lokalít sú datované do obdobia 13. storočia. Verejnosti sú v priestoroch múzea prezentované v rámci aktivity Predmet mesiaca.


Baví vás história architektúry?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame