Odpovedá výživová poradkyňa: Koľko ovocia a zeleniny zjesť a kde kúpiť najkvalitnejšie?

Žena vyberá v obchode ovocie a zeleninu

Akú kvalitu môžeme očakávať od ovocia a zeleniny z obchodu? (Foto: GettyImages)

Zdravím,
koľko ovocia a zeleniny denne zjesť? Je dobré aj to zo supermarketu? Ktoré druhy sú najlepšie, alebo je to jedno?
Ďakujem,
Zdeno

Dobrý deň, milý čitateľ,

podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie by sme si mali denne dopriať minimálne 400 g zeleniny a ovocia. Samozrejme, nerátajú sa sem zemiaky a ani ďalšie škrobové hľuzy. Ak to rozmeníme na drobnejšie, tak je to 5 porcií zeleniny a ovocia po 80 g. Podľa údajov uvedených na webe WHO nedostatočný príjem ovocia a zeleniny spôsobuje celosvetovo 14 % úmrtí na rakovinu tráviaceho traktu, približne 11 % úmrtí na ischemickú chorobu srdca a 9 % úmrtí na mŕtvicu.

Čo sa týka odporúčaní vlád jednotlivých krajín, tak tie sa líšia. Podľa Zdravého taniera, ktorý vznikol na Slovensku vo februári tohto roku, by mal človek prijať 5-7 porcií zeleniny a ovocia, v ideálnom pomere 3-5 porcií zeleniny a 2 ovocia. V Kanade a Japonsku radia jesť 7 a viac porcií, vo Francúzsku dokonca 10 porcií zeleniny a ovocia.

Aká je realita? Podľa Eurostatu je Slovensko v príjme zeleniny a ovocia v rámci EÚ pod priemerom. Podľa údajov z roku 2017 si dožičí aspoň nejaké ovocie či zeleninu denne iba niečo viac ako polovica Slovákov! Ak pôjdeme ešte ďalej, dvakrát denne si dá nejaké ovocie 22 % ľudí v našej krajine a zeleninu iba 16 %. To sú skutočne alarmujúce čísla.

Kde kúpiť ovocie a zeleninu?

  • Ideálnym riešením je ovocie a zelenina z vlastnej záhradky. Avšak takúto možnosť nemá každý z nás.
  • Alternatívou môže byť nájdenie si farmára vo svojom okolí, ktorý nás bude zásobovať. Aktuálne sú populárne aj internetové obchody v podobe „debničiek“, ponúkajúce najmä slovenskú sezónnu produkciu.
  • Ak ste odkázaný na supermarkety, potom by som volila sezónnu zeleninu a ovocie zo Slovenska, poprípade Česka alebo Maďarska.
  • V prípade, že si neviete život predstaviť napríklad bez pomarančov alebo banánov, tu má jednoznačne prednosť bio.

Ako vyplýva z predchádzajúcich riadkov, pri výbere konkrétneho druhu zeleniny a ovocia odporúčam riadiť sa sezónnosťou, čiže využiť to, čo aktuálne dozrieva. Následne platí, že čím pestrejšiu škálu ovocia a zeleniny skonzumujete, tým lepšie. Pokojne môžete staviť nielen na svoje preferencie, ale aj farebnosť ovocia či zeleniny – napríklad fialová či tmavomodrá je bohatá na antokyány, oranžová, žltá či červená na karotenoidy, zelená na chlorofyl a podobne. Jedná sa o cenné antioxidanty chrániace bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Samozrejme, v ovocí a zelenine sú zastúpené aj vitamíny, minerály, stopové prvky, vláknina atď.

Ešte na záver doplním, že vhodné je preferovať čerstvú zeleninu a ovocie, avšak na spestrenie môžeme využiť aj mrazené či sušené alternatívy bez pridaného cukru a konzervačných látok.

S úctou

Mirka

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.

Zachráňte svoje črevo, pečeň, žlčník aj pankreas: Poradí vám známy odborník Igor Bukovský

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame